مشاهده خبر

یک شنبه 23 اردیبهشت 1403

رازهای زندگی مرد موشکی ایران

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» یکشنبه شب 23 اردیبهشت ماه با موضوع کتاب زندگی‌نامه شهید طهرانی مقدم و همچنین آخرین اتفاقات و پیش‌بینی‌های مربوط به جنگ غزه، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، سید حسین حسینی مجری برنامه به مرور آخرین اخبار و اتفاقات پیرامون جنگ غزه و مذاکرات آتش بس پرداخت و سپس نماهنگی با موضوع غزه و قدس روی آنتن رفت.

180 راوی در کتاب زندگینامه شهید طهرانی مقدم

در ادامه معصومه سپهری – نویسنده کتاب زندگی‌نامه سردار شهید طهرانی‌مقدم با عنوان «مرد ابدی» - در استودیو حضور یافت؛ او اظهار کرد: نگارش کتاب «مرد ابدی» درباره شهید طهرانی مقدم از تابستان 1391 شروع شد، ابتدا گمان می‌کردم طی چند ماه به سرانجام می‌رسد ولی به زودی دریافتم ناگفته‌های زیادی درباره زندگی شهید وجود دارد که کتاب را به سه جلد می‌رساند همچنین ارائه داده‌های درست و شفاف، کار ساده‌ای نیست.

به گفته سپهری، کتاب دارای 180 راوی است که با هر کدام از آنها 40 تا 50 ساعت گفت‌وگو شده است.

برای نخستین بار راز موشکی شدن حزب الله در یک کتاب بررسی شد

این نویسنده حوزه مقاومت با بیان اینکه در کتاب مرد ابدی برای نخستین بار به این موضوع پرداخته شده که چگونه شهید طهرانی مقدم به سمت تجهیز موشکی حزب الله لبنان رفت خاطرنشان کرد: بسیاری از کارهایی که این شهید شروع کرده بود، هنوز هم ادامه دارند و اصولا به این زودی پایان نمی‌پذیرند.

کتابی که می‌توان ده‌ها فیلم از روی آن ساخت

او تصریح کرد: کتاب «مرد ابدی» می‌تواند بستری برای تولید ده‌ها فیلم سینمایی درباره شهید طهرانی مقدم باشد البته نگاه فیلمسازان با نویسندگان تفاوت دارد و باید فیلمنامه‌های اقتباسی از کتاب نوشته شود.

سپهری گفت: شنیده‌ام قرار است سریالی درباره این شهید ساخته شود البته به اذعان خانواده و دوستانش، هنوز فیلمی مناسب درباره شهید طهرانی مقدم تولید نشده است.

ماجرای اولین موشکی که شهید طهرانی مقدم به جبهه آورده بود

این نویسنده حوزه مقاومت و دفاع مقدس با بیان اینکه گروهی می‌خواستند فیلمی از آغاز موشکی شدن ایران بسازند که به آنها گفتم باید از حماسه بزرگ عملیات خیبر شروع کنید عنوان کرد: زمانی که شهید طهرانی مقدم جوانی 23 ساله بود و فرماندهی واحد توپخانه را بر عهده داشت.

او ادامه داد: به حسن آقا تکلیف کردند که موشکی تازه ساخته شده را در این عملیات آزمایش کند، او می‌بیند جای ماندن نیست چه برسد به اینکه موشک منتقل شود ولی قرارگاه اصرار به شلیک موشک داشت که در نهایت روز بعد، آقای رفیق‌دوست پیشنهاد می‌کند موشک را در عقب خط پرتاب کنند که ظاهرا به درستی عمل نمی‌کند.

سپهری تصریح کرد: همان جا شهید طهرانی مقدم می‌گوید با این سلاح‌ها نمی‌توان در جنگ پیروز شد؛ یک سال بعد اولین موشک اسکاد ایرانی شلیک می‌شود.

پیمان کمپ دیوید به کاغذپاره‌ای بی ارزش تبدیل شده است

ارتباط اینترنتی با رابینسون فرینازو - فعال سیاسی در برزیل – بخش بعدی برنامه بود؛ او در گفت‌وگو با حسینی مجری به افق فلسطین اظهار کرد: کاملا مشخص است که مصر در حال استحکام بیشتر سیاست خود در قبال اسرائیل است که منجر به منزوی شدن بیشتر رژیم صهیونیستی خواهد شد.

فرینازو افزود: تیرگی روابط میان مصر و اسرائیل بر روند مذاکرات آتش بس تاثیرگذار است چون از هفتم اکتبر به بعد، بسیاری از معاهدات از جمله توافق‌های میان این دو در حال رنگ باختن هستند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه کشورهای عربی معمولا در موضوع ارتباط با اسرائیل به مصر نگاه می‌کنند خاطرنشان کرد: حالا اسرائیلی که گمان می‌کرد می‌تواند پلیس منطقه باشد، دیگر آن اثرگذاری سابق را نمی‌بیند و پیمان‌هایی مثل کمپ دیوید، کاغذپاره‌ای بیش نیستند.

در ادامه گزارش اختصاصی «به افق فلسطین» از سوئد پخش شد و سپس مهدی آقا موسی طهرانی به مرور آخرین اخبار و اتفاقات مربوط به جنگ غزه پرداخت.

احتمال توقف جنگ غزه چقدر است؟

مهمان دوم برنامه، عزام الایوبی - دبیرکل سابق جماعت اسلامی در لبنان – بود؛ او در گفت‌وگو با حسینی اظهار کرد: رژیم صهیونیستی با تهدید وجودی مواجه است و نه فقط نتانیاهو بلکه آینده این رژیم با تهدید مواجه است.

الایوبی افزود: از اینکه نتانیاهو موافقت حماس با پیشنهاد آتش بس را رد کرد تعجب نکردیم، این احتمال وجود دارد که به زودی اسرائیل به رفح حمله کند و حتی پیش‌بینی می‌کنیم که او بخواهد پای ایران و لبنان را به این جنگ بی نتیجه باز کند؛ احتمال توقف این نزاع گسترده در شرایط کنونی وجود ندارد.

دبیرکل سابق جماعت اسلامی در لبنان گفت: منطق حکم می‌کند که اسرائیل به عملیات‌های خود پایان دهد ولی می‌بینیم گروهی دیوانه در تل آویو، تصمیماتی می‌گیرند که حتی به ضرر خودشان است بنابراین جنگ غزه بر اساس منطق، قابل تحلیل نیست.

جنگ احتمالی اسرائیل و لبنان شدیدتر از 2006 خواهد بود

او با بیان اینکه اقدامات بعدی اسرائیل از جمله حمله به لبنان محتمل است عنوان کرد: پیش‌بینی این مسئله را داشته‌ایم و حتی تحلیل ما این است که جنگ احتمالی بعدی، از نبرد 2006 شدیدتر خواهد بود در عین حال این را هم می‌گویم که مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی بیشتر خواهد بود تا اینکه به زوال این رژیم بینجامد.

اتهاماتی که به خود آمریکا برگشته است

در ادامه بخش بعدی برنامه به افق فلسطین با عنوان «شب به خیر آمریکا» روی آنتن رفت؛ در این بخش ارتباطی اینترنتی با کوگان آندری – فعال دانشجویی روس – برقرار شد؛ او اظهار کرد: دولت این کشور همیشه شوروی را به خاطر نقض حقوق بشر زیر سوال می‌برد ولی حالا همان مسائل گریبان ایالات متحده را گرفته و می‌توان گفت آزادی و آزادی بیان در آمریکا زیر سوال رفته است.

آندری با بیان اینکه فضای اجتماعی در آمریکا به سوی رادیکالیسم پیش می‌رود عنوان کرد: امروز می‌بینیم روسیه آشکارا از فلسطین دفاع می‌کند و این یک تغییر بزرگ محسوب می‌شود.

دولت آمریکا هم تفاوت جنبش دانشجویی امروز را فهمیده است

پس از آن بیژن نوباوه وطن – نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و خبرنگار سابق ایران در نیویورک – در استودیو حاضر شد؛ او با اشاره به سوابق اعتراضات دانشجویی در آمریکا و پیشتازی دانشگاه کلمبیا در این زمینه از دهه 60 میلادی تاکنون اظهار کرد: مدیریت این دانشگاه یهودی است و بارها اندیشه‌ها و مواضع خود را نشان داده‌اند ولی حالا کلمبیا منشأ اعتراضات دانشجویی به اسرائیل شده است.

نوباوه وطن تصریح کرد: در ابتدای امر 200 دانشجو در کلمبیا شروع به اعتراض کردند ولی این مسئله برای دولت آمریکا قابل تحمل نبود به همین دلیل در اقدامی بی سابقه، یکصد نفر از آنها را بازداشت کرد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه دولت آمریکا دریافته است اعتراضات کنونی، یک جنبش ساده نیست و نمی‌توان به راحتی آن را هدایت کرد گفت: در این اعتراضات تفاوت محتوایی کاملا احساس می‌شود.

مهمترین از سلطه اقتصادی صهیونیست‌ها، سلطه فرهنگی آنهاست

او تاکید کرد: سلطه اقتصادی صهیونیست‌ها مسئله‌ای غیر قابل انکار است ولی مهمتر از آن، اندیشه‌سازی توسط اندیشکده‌های صهیونیستی است.

نوباوه وطن گفت: تبلیغات برای تغییر افکار عمومی جهان و مظلوم‌نمایی اسرائیل، کاری است که از طریق اقدامات فرهنگی، رسانه‌ای و تولید ده‌ها و صدها فیلم بزرگ سینمایی صورت می‌گیرد.

واقعا ربط هولوکاست با فلسطین چیست؟

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: شکنندگی تفکر صهیونیستی آشکار است به همین دلیل اجازه نمی‌دهند حتی در مورد هولوکاست حرفی زده شود.

او با بیان اینکه جنایتی توسط خود غربی‌ها علیه یهودی‌ها صورت گرفته و حالا صهیونیست‌ها صد برابر بدتر از آن را جلوی چشم جهانیان علیه فلسطینی‌ها انجام می‌دهند گفت: همین مسئله موجب تعارض در جامعه آمریکا شده به طوری که می‌گویند طرفداران بایدن ضد اسرائیل شده‌اند.

چرا آمریکا اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس ایران را تحریم می‌کند؟

نوباوه وطن خاطرنشان کرد: 5 نماینده مجلس ایران توسط آمریکا و اروپا تحریم شده‌اند که چهار نفر در کمیسیون فرهنگی هستند در حالیکه ظاهرا باید اعضای کمیسیون‌ سیاست خارجی و اقتصادی تحریم می‌شدند.

این نماینده مجلس افزود: وقتی ما از ایدئولوژی و مبانی فرهنگی و دینی خود مثل حجاب دفاع می‌کنیم، موجب خشم غربی‌ها می‌شود چون همه شعارهای آنها در مورد حقوق بشر و آزادی بیان دروغ است.

آخرین اخبار

گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها