مشاهده خبر

دو شنبه 17 اردیبهشت 1403

سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» دوشنبه شب 17 اردیبهشت ماه با موضوع اتفاقات جدید میدان جنگ غزه و سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، سید حسین حسینی مجری به افق فلسطین در قالب گفت‌وگویی اینترنتی، این سوال را از فرانسیسکو گونزالز - کارشناس مسائل سیاسی در ونزوئلا – پرسید که سرانجام اعتراضات دانشجویی در غرب چه خواهد شد و او هم در پاسخ اظهار کرد: افکار عمومی جهان، مخالف اشغالگری صهیونیست‌هاست چه اینکه فقط با دانشجویان در آمریکا مواجه نیستیم بلکه در کشورهای مختلف از اروپا تا آمریکای جنوبی، تظاهرات ضد اسرائیلی در حال برگزاری است.

گونزالز افزود: اگر رژیم صهیونیستی همچنان با حمایت آمریکا، حملات خود را ادامه دهد، تظاهرات ضد اسرائیلی در آمریکا و دیگر کشورها تداوم خواهد داشت.

این تحلیلگر مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: برخی دانشگاه‌های آمریکا از دولت این کشور بودجه دریافت می‌کنند بنابراین با نیروهای امنیتی برای شناسایی رهبران اعتراضات همکاری می‌کنند ولی اینگونه اقدامات نمی‌تواند مانع اعتراضات و جنبش دانشجویی باشد.

مردم رفح چشم انتظار آتش‌بس احتمالی

بخش بعدی برنامه، ارتباط زنده با مازن بلبیسی - خبرنگار اختصاصی به افق فلسطین در غزه – بود؛ او اظهار کرد: حماس موافقت خود را در خصوص آتش‌بس اعلام کرده و مردم در غزه هم به همین منظور خوشحال هستند البته رژیم صهیونیستی هنوز واکنشی نشان نداده است.

بلبیسی افزود: هواپیماهای اسرائیلی صبح امروز اطلاعیه‌هایی را در رفح توزیع کردند مبنی بر اینکه مردم باید این منطقه را ترک کنند، بعد از آن بمباران‌ها هم شدت گرفته است.

خبرنگار اختصاصی به افق فلسطین در غزه گفت: باید دید آیا موافقت حماس با آتش‌بس، موجب لغو حمله ارتش صهیونیستی به رفح خواهد شد یا نه البته مردم امیدوارند که به زودی شاهد آتش‌بس باشند.

آیا اسرائیل حمله به رفح را لغو می‌کند؟

او با بیان اینکه امروز در مناطق شرقی رفح، عملیات تخلیه مردم صورت گرفت چون رژیم صهیونیستی اصرار به این کار داشت ولی در لحظاتی هستیم که ممکن است اسرائیل همه عملیات‌هایش را متوقف کند خاطرنشان کرد: باید دید اسرائیل در قبال موافقت حماس با پیشنهاد آتش بس چه می‌کند و آیا عملیات‌هایش را به شکل دیگری پیش می‌برد یا تصمیم دیگری می‌گیرد.

در ادامه گزارشی اختصاصی از بیمارستان المعمدانی در شمال غزه پخش شد و سپس مهدی آقا موسی طهرانی به مرور آخرین اخبار و اتفاقات میدان جنگ در غزه، جنوب لبنان و اقدامات مقاومت عراق پرداخت.

دانشجویان ایرانی برای غزه چه کاری می‌توانند بکنند؟

بخش نهایی برنامه، گفت‌وگو با هادی قاسمی - رئیس سازمان بسیج دانشجویی – بود؛ او با اشاره به اینکه در شرایط کنونی، ما باید همه تلاشمان را معطوف به انزوای رژیم صهیونیستی در سطح جهان کنیم اظهار کرد: بخشی از این مسئله به فضای دانشجویی بر می‌گردد که در ایران و غرب شروع شده و بخشی هم به فضای مربوط به اساتید بر می‌گردد.

اساتیدی بودند که مدافع لیبرالیسم بودند و حالا خبری از آنها نیست

قاسمی افزود: هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، اتفاقات زیادی در بیش از 300 دانشگاه ایران رخ داد و با خلاقیت و کارهای هنری و فرهنگی مختلف و به زبان‌های مختلف، اقداماتی برای محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی صورت گرفت.

رئیس سازمان بسیج دانشجویی گفت: این موضوع نیازمند تحلیل است، جزئیات باید مطرح شود و مباحث علمی راجع به مسئله فلسطین در دانشگاه‌ها جریان یابد به خصوص دانشکده‌های حقوق و علوم سیاسی راجع به لیبرالیسم و شکل‌گیری اسرائیل بحث و تبادل نظر کنند.

او تصریح کرد: برخی اساتید هم طی سال‌های گذشته بارها بر همشکل شدن ایران با جریان جهانی تاکید داشتند ولی حالا خبری از آنها نیست، که باید بگردیم و پیدایشان کنیم.

رئیس بسیج دانشجویی: آقای زیباکلام که مدافع لیبرالیسم بود حالا کجاست؟

قاسمی ادامه داد: اساتیدی که در حوزه علوم سیاسی، بارها از لیبرالیسم دفاع کرده بودند، حالا بیایند پاسخ بدهند چرا اساتید کهنسال دانشگاه‌های آمریکا را با دستبند دستگیر می‌کنند؟ چرا پلیس وارد دانشگاه‌های آمریکا شده و اینگونه با دانشجویان معترض برخورد می‌کند؟

رئیس سازمان بسیج دانشجویی تاکید کرد: آقای زیباکلام و دوستانشان که مدت‌ها در دانشگاه تهران راجع به این مسائل حرف می‌زدند، آیا حالا نباید بیایند و از حرف‌های خود راجع به غرب دفاع کنند؟

زمان به نفع مقاومت می‌گذرد

او گفت: زمان به نفع مقاومت در حال گذر است و دنیا هم بیدار شده و هر روز اتفاقات ویژه‌ای در کشورهای مختلف به نفع مقاومت می‌افتد.

قاسمی خاطرنشان کرد: احتمالا شاهد دور جدیدی از کنشگری اجتماعی در دنیا خواهیم بود چون نهضت بیداری گسترش پیدا کرده و حمایت از فلسطین و ایران در شبکه‌های اجتماعی هم ترند شده است.

آخرین اخبار

گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها