مشاهده خبر

دو شنبه 10 اردیبهشت 1403

همه چیز درباره آقای نادر

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» دوشنبه شب دهم اردیبهشت ماه با موضوع گرامیداشت یاد زنده یاد نادر طالب‌زاده روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

1

در بخش نخست، مسعود ده‌نمکی – کارگردان سینما و تلویزیون – به گفت‌وگو با محمدرضا باقری مجری جهان آرا نشست؛ او اظهار کرد: حاج نادر یک حلقه از زنجیره آدم‌هایی بود که بعد از تمام شدن جنگ، جریان توسعه را مورد نقد قرار دادند یا اینکه در مورد آن حرف داشتند.

ده نمکی افزود: سرآمد این افراد، شهید آوینی بود، همه آدم‌هایی که صاحب اندیشه بودند ولی برخی گمان کردند آنها موی دماغ هستند در حالیکه این افراد نقد درون‌گفتمانی را شروع کرده و بله قربان گو هم نبودند.

حاج نادر و امثال او در حوزه فرهنگ روی مین رفتند

این کارگردان سینما و تلویزیون با بیان اینکه خواه ناخواه برخی افراد که تصمیم‌ساز هم هستند، نه تنها به ارزش‌های مد نظر حاج نادر بلکه به آرمان‌های امام راحل هم پایبند نبودند گفت: برخی برای قدرت از همه چیز عبور می‌کنند البته به نظرم باید از اصلاح‌طلب و اصولگرا هم بگذریم و خودمان را برای جریان‌های جدید آماده کنیم.

او ادامه داد: حاج نادر و افراد مثل او در حوزه فرهنگ، روی مین رفتند ولی بعضی افراد که در جاهای مختلف مدیر هستند و حرف‌های دست چندم از حاج نادر را هم می‌زنند، در عمل به گونه‌ای متفاوت رفتار می‌کنند.

اتاق‌های فکر ما باید مملو از حاج نادرها باشد

ده نمکی تصریح کرد: به برخی افراد دست چندم تریبون داده می‌شود و چون جنبه شهرت و قدرت ندارند، وقتی به جایی می‌رسند عوض می‌شوند.

این کارگردان سینما و تلویزیون گفت: افرادی مثل مرحوم حاج نادر، به درد اتاق‌های فکر می‌خورند و اصولا اگر به این اشخاص مسئولیت اجرایی بدهند، در حق آنها و جامعه ظلم شده است.

یک مجری - کارشناس مثل حاج نادر در کل تلویزیون نداریم

او با بیان اینکه برخی برای اینکه وضعیت امروز خود را توجیه کنند، آن را با وضعیت گذشته شهید آوینی مقایسه می‌کنند گفت: شهید آوینی و مرحوم طالب‌زاده در اینکه از زندگی غربی جدا شدند و به جبهه انقلاب آمدند، صاحب اندیشه بودند و رسانه را می‌شناختند؛ عقیده هر دو هم این بود که نباید عقب‌نشینی کرد و باید در این مسیر ادامه داد.

ده نمکی تصریح کرد: کل شبکه‌های تلویزیون را شخم بزنیم، مجری - کارشناسی مثل حاج نادر پیدا نمی‌کنیم.

شهید آوینی روی مین‌هایی رفت که صدایش دهه 90 درآمد

این کارگردان سینما و تلویزیون گفت: حاج نادر شخصی جریان‌ساز بود ولی داعیه مدیریت و رهبری نداشت، عقیده‌اش این بود که اگر بخواهند از او استفاده می‌کنند.

او تصریح کرد: آوینی شهید مین فیزیکی روی زمین نبود، او روی مین‌هایی رفته بود که صدایش دهه 90 درآمد، مین‌هایی که شامل اندیشه لیبرالیستی می‌شود.

انقلابی بودن معیار تشخیص حق و باطل از منظر حاج نادر بود

در ادامه، سهیل اسعد - فعال فرهنگی و دبیر جشنواره مردمی فیلم عمار – در استودیوی جهان آرا حضور یافت؛ او با بیان اینکه شیرین‌ترین بخش ارتباط با حاج نادر، بعد انسانی ارتباطات او بود گفت: مرحوم طالب‌زاده انسانیت را کاملا به افراد مرتبط با خودش می‌چشاند.

اسعد افزود: معنویت و اخلاص، از دیگر ابعاد شخصیتی او به شمار می‌رفتند که در کمتر کسی می‌توان سراغ گرفت؛ انقلابی بودن را یکی دیگر از ابعاد شخصیتی او می‌دانم، حاج نادر این ویژگی را معیار تشخیص حق و باطل می‌دانست و بکار می‌گرفت.

معیار جالب حاج نادر برای ارتباط با افراد مختلف

این فعال فرهنگی با بیان اینکه حاج نادر در نوع ارتباطی که با افراد داشت، به این فکر می‌کرد که از تک تک آنها می‌توان چه استفاده‌ای برای اسلام کرد گفت: موقعیت‌شناسی و انجام کار درست در زمان و مکان مناسب، ویژگی شخصیتی و فکری او بود؛ دغدغه‌اش این بود که دیگران را هم وارد این فضا کند.

بهترین توصیف در مورد حاج نادر این است که او یک متفکر بزرگ بود

اسعد خاطرنشان کرد: ما منتظر بودیم رهبر معظم انقلاب حرفی بزند و تبدیل به شعار و منویات ایشان شود، ولی حاج نادر زندگی‌اش بر این مبنا قرار داشت و پیش از ما مسائل را متوجه می‌شد.

دبیر جشنواره مردم فیلم عمار با بیان اینکه او تحولی را در فضای رسانه‌ای جبه انقلاب ایجاد کرد که باید به الگویی در این زمینه تبدیل شود گفت: می‌توانم بگویم هر چند حاج نادر یک مستندساز، برنامه‌ساز و کارگردان و مجری بود، ولی حقیقت این است که او یک متفکر بزرگ بود.

جبهه انقلاب باید برای تربیت حاج نادرهای بعدی برنامه داشته باشد

او تصریح کرد: به همین اندازه که برای تولید و توزیع محتوا بها داده می‌شود باید برای تربیت جوهره محتوا یعنی افرادی مثل حاج نادر وقت گذاشت و هزینه کرد.

اسعد گفت: باطن حاج نادر بود که او را تبدیل به چهره‌ای موثر و دارای ابعاد مختلف کرد بنابراین به جای اینکه صرفا به کمیت توجه داشته باشیم، باید کیفیت را هم مد نظر قرار دهیم.

آخرین اخبار

گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها