مشاهده خبر

سه شنبه 4 اردیبهشت 1403

عملیات وعده صادق و تغییر تاکتیک در جنگ سایه‌ها

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» سه‌شنبه شب چهارم اردیبهشت ماه با موضوع جنگ سایه‌ها بین ایران و رژیم صهیونیستی، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، گزارشی اختصاصی از غزه پخش شد و سپس مهدی آقا موسی طهرانی به مرور آخرین اتفاقات و حواشی جنگ غزه پرداخت.

پس از آن مهدی خراطیان - سیاست‌پژوه و مدیر اندیشکده احیای سیاست – در استودیوی شبکه افق حضور یافت و به گفت‌وگو با سید حسین حسینی مجری به افق فلسطین نشست.

استعفای فرماندهان اطلاعاتی ارتش اسرائیل و یک هشدار برای ایران

او اظهار کرد: استعفای فرماندهان ارشد ارتش اسرائیل بیش از آنکه به هفتم اکتبر مربوط باشد، به عملیات وعده صادق ارتباط دارد و اصولا منطقی نیست بعد از هفت ماه در چنین شرایطی، مسئولان امنیتی ارتش استعفا دهند.

خراطیان افزود: این استعفا پیام‌های خوشحال‌کننده و البته هشدارهایی برای ما به همراه دارد؛ سازمان اطلاعاتی آمان این وظیفه را دارد که برآوردهای سطوح بالای استراتژیکی را به کابینه ارائه دهد و شواهد نشان می‌دهند استعفای رئیس این سازمان، ناظر به شکست اطلاعاتی - راهبردی بوده به خصوص بعد از واکنش ایران و عملیات وعده صادق

این کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: هشدار این است که پیش از عملیات، ما علائمی صادر کردیم که سیستم اطلاعاتی طرف مقابل این برداشت را کرد که ایران واکنش قاطعی نخواهد داشت!

دو طیف موافق صبر استراتژیک البته در دو سوی مختلف

او ادامه داد: بعضی افراد که ایران را توصیه به صبر استراتژیک می‌کردند، اسرائیل را بیش از حد بزرگ تصور می‌کردند چون فکر می‌کردند واکنش ایران، حرکت شدیدتر رژیم صهیونیستی را در پی خواهد داشت.

خراطیان با بیان اینکه در مقابل، عده‌ای این رژیم را بیش از حد کوچک تصور می‌کردند و می‌گفتند اسرائیل در وضعیت کاملا استیصال قرار دارد گفت: به عقیده آنها ایران هم توانسته است از جهات مختلف فشار را وارد کند و به عبارتی استراتژی پختن قورباغه را در پیش گرفته است.

این سیاست‌پژوه تصریح کرد: حقیقت این است که ایران و اسرائیل، فقط در حوزه نظامی درگیر نیستند، بلکه در زمینه‌های مختلف اقتصادی و کریدوری هم نبرد جریان دارد و در بعضی از این حوزه‌ها، موازنه به ضرر ایران تغییر کرده بود.

ماهیت پاسخ ایران به اسرائیل چگونه انتخاب شد؟

او گفت: توان موشکی ایران و نقاط قوت و ضعف پدافند هوایی اسرائیل برای ما مشخص نیست ولی کسانی که در سطح فرماندهی کل قوا و اتاق جنگ تصمیم می‌گیرند، بر اساس اطلاعات بیشتری تصمیم می‌گیرند و ظواهر امر نشان می‌دهد همه جوانب را سنجیده بودند؛ برخی ابعاد عملیات وعده صادق، فراتر از محاسبات مادی بود و تصاویری خلق شد که عادی نبودند.

چرا اسرائیل عملیات وعده صادق را کوچک جلوه داد؟

خراطیان افزود: دلیل این مسئله عدم شکل‌گیری مطالبه عمومی در فلسطین اشغالی برای واکنش رژیم صهیونیستی بود ضمن اینکه بعد از عملیات اصفهان هم رسانه‌های طرف مقابل به بزرگ‌نمایی آن پرداختند که هدف، ایجاد جو جنگ روانی و جلوگیری از پاسخ دوباره تل آویو بود.

او گفت: انتشار قطره‌چکانی آسیب‌های ناشی از حمله موشکی ایران، کار همیشگی رسانه‌های غربی است که گزارش دیروز BBC یک نمونه آن است.

باید برای جنگ سایه‌ها برنامه متفاوتی داشته باشیم

این سیاست‌پژوه با بیان اینکه حمله به کنسولگری، مستمسکی برای ایران ایجاد کرد که کاستی‌های اطلاعاتی و همچنین برخی دیگر از آسیب‌های وارده را جبران کرده و تلافی کنیم خاطرنشان کرد: ایران در عملیات وعده صادق، با سنتکام و ائتلاف کشورهای عربی - غربی مواجه بودیم ولی در عین حال پاسخ نظامی قوی دادیم اما در حوزه اطلاعاتی و امنیتی مسئله متفاوت است.

به گفته او، لازم است در لایه اطلاعاتی، فکر متفاوتی داشته باشیم و طراحی خاصی برای جنگ سایه‌ها داشته باشیم.

عملیات وعده صادق شروع جنگی متفاوت با اسرائیل است

خراطیان خاطرنشان کرد: عملیات وعده صادق، نقطه شروع جنگی متفاوت با اسرائیل است نه نقطه پایان؛ منازعه‌ای تمام عیار بین ایران و رژیم صهیونیستی آغاز شده و عملیات اصفهان هم نشان داد اسرائیل همچنان در لایه جنگ سایه‌ها و اطلاعاتی قصد ادامه نبرد را دارد.

او افزود: بازدارندگی در جبهه جنگ نظامی با نبرد اطلاعاتی با هم متفاوتند و نیازمند ایده‌ها و استراتژی‌های متفاوت هستند.

انسجام ملی در مقابل اسرائیل به چه معناست؟

این سیاست‌پژوه عنوان کرد: رژیم صهیونیستی از ابتدا به عنوان یک وصله نچسب وارد منطقه غرب آسیا شد ولی لابی شدید صهیونیست‌ها در کنگره آمریکا، همکاری سیستم‌های نظامی و اطلاعاتی آمریکا با این رژیم و حمایت دنیای غرب، اسرائیل را سرپا نگه داشته است بنابراین باید بدانیم با شبکه‌ای از منابع قدرت در اقصی نقاط جهان رو به رو هستیم و عملیات وعده صادق، نمی‌تواند پایان نبرد باشد.

او ادامه داد: ما تصمیم گرفته‌ایم وارد جنگی پیچیده شویم و دشمن هم سعی می‌کند از هر منفذ و گسل داخلی استفاده کند و وارد عمل شود، واقعیتی که با آن مواجه هستیم و نمی‌توانیم آنها را انکار کنیم.

اهل ترور نیستیم ولی جواب ترور را به سختی می‌دهیم

خراطیان گفت: ما اهل ترور نیستیم ولی باید به دشمن نشان دهیم ترور در سطح بالا، هزینه‌های سنگینی برای رژیم صهیونیستی خواهد داشت مثلا اقدام از طریق گروه‌های نیابتی و ضربه به شریان‌های اقتصادی اسرائیل؛ لازم است بعد از عملیات وعده صادق، در جنگ سایه‌ها هم تغییر تاکتیکی داشته باشیم.

آخرین اخبار

گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها