مشاهده خبر

شنبه 25 فروردین 1403

«سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی

جوان آنلاین نوشت: «سرزمین ستاره‌ها» در دورانی که بسیاری از برنامه‌های مذهبی تلویزیون به شعارزدگی و کلیشه‌های رایج گرفتارند، مسیری متفاوت را در پیش می‌گیرد.

0

جوان آنلاین؛ مستند «سرزمین ستاره‌ها» به کارگردانی مسعود زارعیان و مسعود محمدیان، تصویری جذاب و بدیع از حضور قرآن در زندگی انسان امروز ارائه می‌دهد. این مجموعه که در ۲۶ قسمت تولید شده، سفر دو حافظ و استاد بین‌المللی قرآن، علی و مهدی حبیبی، به شهر‌ها و استان‌های مختلف ایران برای شرکت در جلسات خانگی قرآن را به تصویر می‌کشد.

نگاهی به دور از شعار به واقعیت جلسات قرآنی

«سرزمین ستاره‌ها» در دورانی که بسیاری از برنامه‌های مذهبی تلویزیون به شعارزدگی و کلیشه‌های رایج گرفتارند، مسیری متفاوت را در پیش می‌گیرد. این مستند به جای ارائه تصویری قالبی از قرآن و جلسات قرآنی، به سراغ انسان‌های معمولی می‌رود که در زندگی روزمره خود با قرآن انس گرفته‌اند.

حضور در جلسات قرآنی کوچک، اما پربرکت در مناطق مختلف ایران، از جمله دلگان در سیستان و بلوچستان، کشپیری در هرمزگان، و چم چنگ در چهارمحال و بختیاری، «سرزمین ستاره‌ها» را به سفری جذاب و دیدنی تبدیل کرده است. این مستند به مخاطب نشان می‌دهد که چگونه قرآن می‌تواند در هر زمان و مکانی، و فارغ از هرگونه امکانات و شرایطی، در زندگی انسان‌ها نقش‌آفرینی کند.

روایت جذاب و تنوع سوژه‌ها

یکی از نکات قابل توجه در «سرزمین ستاره‌ها» پرداختن به تنوع و گوناگونی جلسات قرآنی در ایران است. این مستند نشان می‌دهد که جلسات قرآن تنها به جلسات ختم قرآن یا محافل مذهبی محدود نمی‌شود، بلکه می‌توان آن را در قالب‌های مختلف و خلاقانه‌ای برگزار کرد.

این مجموعه با روایتی جذاب و داستانی، مخاطب را از ابتدا تا انتها با خود همراه می‌کند. تنوع سوژه‌ها و گویش‌ها در این مستند، جذابیت آن را دوچندان کرده است.

«سرزمین ستاره‌ها» در کنار به تصویر کشیدن زیبایی‌ها و برکات جلسات قرآنی، به چالش‌ها و مشکلاتی که فعالان قرآنی با آن روبرو هستند نیز می‌پردازد. این مستند به دنبال آن است که تصویری واقعی و بدون اغراق از فعالان قرآنی ارائه دهد و به مخاطب نشان دهد که انس با قرآن چه تاثیری در زندگی انسان‌ها می‌تواند داشته باشد.

پخش مستند «سرزمین ستاره‌ها» در ایام ماه مبارک رمضان فرصتی مغتنم برای مخاطبان تلویزیون است تا با نگاهی متفاوت به قرآن و جلسات قرآنی نگاه کنند. این مستند می‌تواند الهام‌بخش بسیاری از افراد برای انس بیشتر با قرآن و ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه باشد.

آخرین اخبار

نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها