مشاهده خبر

شنبه 25 فروردین 1403

راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» جمعه شب با موضوع عوامل فرسایشی شدن جنگ غزه و تاثیرگذاری نظم نوین جهانی در موضوع فلسطین، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، محمدعلی صمدی – کارشناس مسائل منطقه و تاریخ - در گفتاری کوتاه، به آرمان فلسطین و آن چیزی که جمهوری اسلامی و مردم ایران به آن معتقدند پرداخته است؛ تاریخ پر فراز و نشیب کشور فلسطین و اتفاقاتی که بعد از جنگ‌های جهانی اول و دوم رخ داد و به تشکیل کشور پادشاهی اردن و رژیم جعلی اسرائیل انجامید.

فرق ترامپ و بایدن برای اسرائیل در چیست؟

در ادامه ارتباط اینترنتی با دنیل لازار - تحلیلگر سیاسی در آمریکا – برقرار شد؛ او در گفت‌وگو با حسینی مجری به افق فلسطین اظهار کرد: جریان ارسال سلاح از آمریکا به رژیم صهیونیستی ادامه دارد و بایدن تصمیم گرفته است تمام و کمال پشت اسرائیل قرار بگیرد ولی ترامپ اینگونه نیست، اصولا او علاقه دارد بیشتر سر و صدا به راه بیندازد.

لازار افزود: ترامپ هم حمایت‌های خود از اسرائیل را خواهد داشت ولی بر اساس تاکتیک و راهبردهای خودش این کار را انجام می‌دهد.

چرا جنگ غزه تا امروز ادامه پیدا کرده است؟

پس از آن حجت‌الاسلام مسجد جامعی - استاد دانشگاه و کارشناس ژئوپلیتیک – در استودیوی شبکه افق حاضر شد. او در پاسخ به این سوال که چرا چرا جنگ غزه تا امروز ادامه پیدا کرده است اظهار کرد: بحران کانال سوئر و ماجرای خلیج خوک‌ها هر دو به سرعت جمع شدند، چون بعد از جنگ دوم جهانی نظام دو قطبی بین‌المللی شکل گرفت و این امکان وجود دارد که اینگونه مسائل را حل و فصل کنند.

مسجد جامعی افزود: بعد از فروپاشی شوروی، آمریکا نظم تک قطبی را پی گرفت و قدرت به راه انداختن مسائلی مثل جنگ اول خلیج فارس را هم داشت و جنگ بوسنی را هم تمام کند.

این کارشناس ژئوپلیتیک خاطرنشان کرد: جنگ دوم خلیج فارس آغاز افول قدرت آمریکا بود و به تدریج قدرت‌های جدیدی مثل چین ظهور کردند که موجب شد هژمونی آمریکا کاهش یابد.

او ادامه داد: به خاطر همین مسائل است که امروز امکان جمع کردن جنگ‌ها برای آمریکا وجود ندارد، حقیقتی که مصداق بارز آن در جنگ غزه دیده می‌شود.

خطر چین برای آمریکا بیشتر است یا روسیه؟

مسجد جامعی با بیان اینکه مسئله اصلی امروز آمریکا و غرب، قدرت چین است نه روسیه، در حقیقت نوعی نبرد تمدنی هم در این بین شکل گرفته است گفت: چینی‌ها توسعه به سبک غربی را در پیش نگرفته و نوع ارتباطش با کشورهای دیگران، متفاوت با غرب است.

حضور چین در جامعه جهانی فقط اقتصادی نیست

این استاد دانشگاه گفت: سیاست خارجی چین در حال حاضر، مصالحه‌جویانه و به نوعی کمک‌کننده رشد صنعتی و زیربنایی است ضمن اینکه خودشان را به شدت کنترل می‌کنند و یکی از محافظه‌کارانه‌ترین سیاست‌ها را در پیش گرفته‌اند.

او با بیان اینکه موضوع فقط اقتصادی نیست و چینی‌ها حتی در تعامل با آمریکا، مرتب بحث مشارکت را پیش می‌کشند خاطرنشان کرد: ظاهر رابطه چین با دیگر کشورها اقتصادی است ولی بر اساس یک چارچوب کلی و بزرگ‌تر قابل ارزیابی است.

نقش راستگرایان دینی آمریکا در حمایت از اسرائیل

مسجد جامعی تصریح کرد: مسئله دین در حوزه سیاسی و بررسی راست‌گرایی دینی در واقع نوعی ناسیونالیسم دینی و بحث هویتی است.

او با بیان اینکه راست‌گرایی مسیحی از قرن هجدهم در آمریکا شکل گرفت، در دوره ریگان ظهور بیشتری یافت و در دوره ترامپ به اوج خود رسید گفت: آنها به طور قدرتمندانه‌ای، طرفدار اسرائیل و آیین یهود هستند و حتی سعادت یک آمریکایی را در خدمت اسرائیل بودن تفسیر می‌کنند، اندیشه‌ای آخرالزمانی که مهمترین پشتیبان مالی، سیاسی، رسانه‌ای و اعتقادی اسرائیل است.

حضور چین در جامعه جهانی فقط اقتصادی نیست

مسجد جامعی افزود: سیاست خارجی چین در حال حاضر، مصالحه‌جویانه و به نوعی کمک‌کننده رشد صنعتی و زیربنایی است ضمن اینکه خودشان را به شدت کنترل می‌کنند و یکی از محافظه‌کارانه‌ترین سیاست‌ها را در پیش گرفته‌اند.

به گفته او، موضوع فقط اقتصادی نیست و چینی‌ها حتی در تعامل با آمریکا، مرتب بحث مشارکت را پیش می‌کشند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ظاهر رابطه چین با دیگر کشورها اقتصادی است خاطرنشان کرد: ولی در مجموع این رابطه بر اساس یک چارچوب کلی و بزرگ‌تر قابل ارزیابی است.

داعشی‌های یهود را بشناسیم!

او تصریح کرد: از اوایل قرن بیستم و مشخصا از اوایل دهه 70 (دوره مناخیم بگین) شاهد یک نوع راست‌گرایی شدیدی در بین یهودیان هستیم.

مسجد جامعی گفت: بیان و تفسیری فوق العاده افراطی از تورات و تلمود توسط آنها استخراج شده که شبیه ایدئولوژی داعش در دنیای اسلام است.

آخرین اخبار

مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق ماجرای نسبت فامیلی علیرضا قربانی با داور «محفل» از زبان احمد ابوالقاسمی + فیلم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها