مشاهده خبر

پنج شنبه 23 فروردین 1403

وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» چهارشنبه شب با موضوع تولید آثار هنری در ایران با موضوع مقاومت و طوفان الاقصی، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، ارتباط زنده با یوسف الفروی - خبرنگار سوری – برقرار شد؛ او در گفت‌وگو با حسینی مجری به افق فلسطین اظهار کرد: برنامه‌ ادامه جنگ بر اساس راهبردها و تاکتیک‌های گروه‌های مقاومت فلسطینی تعیین می‌شوند.

الفروی افزود: گروه‌های مقاومت همچنان ایستاده‌اند و هدفشان، نابودی ظرفیت‌های مختلف اسرائیل است.

این خبرنگار سوری خاطرنشان کرد: آمریکا هم از سوی مقابل، همچنان به حمایت از اسرائیل و تجهیز این رژیم مشغول است.

زیر و بم ساخت ارکسترال «شهیدالقدس» از زبان آهنگساز اثر

در ادامه گزیده‌ای از بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع مسئولان نظام و در ارتباط با روز قدس پخش شد و سپس امیر حسین سمیعی - مدیرکل مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – در استودیوی شبکه افق حضور یافت.

او با اشاره به تولید نماهنگ «شهید القدس» درباره حاج قاسم سلیمانی اظهار کرد: یکی از غزل‌های دکتر محمد مهدی سیار درباره شهید حاج قاسم سلیمانی، در قالب اثری ارکسترال ساخته شده و استاد نصیر حیدریان هم از اتریش به عنوان رهبر مهمان در تهران حضور یافت و آن را در تالار وحدت روی صحنه برد؛ این اثر «شهید القدس» نام دارد و ویدئوی آن در تهران ساخته شده است.

رونمایی از نماهنگ «شهید القدس» در برنامه به افق فلسطین

پس از آن ویدئوی این اثر برای اولین بار از رسانه ملی و در قالب برنامه به افق فلسطین پخش شد.

آشتی شعر با موسیقی در قالب‌های نو

ارتباط تلفنی با محمد مهدی سیار – شاعر معاصر کشورمان – بخش بعدی برنامه بود؛ او در گفت‌وگو با حسینی اظهار کرد: میان عالم موسیقی و شعر ما، شکافی وجود دارد؛ شعر مدرن به مسیری رفته که خود را جدا از موسیقی تعریف می‌کند، از سوی دیگر موسیقی هم متکی بر ترانه و تصنیف است و چندان با قالب‌های رسمی مثل غزل و مثنوی ارتباطی نداشته است.

سیار افزود: در سال‌های اخیر شاهد انعطاف شاعران نسبت به عالم موسیقی از یک طرف و ادراک شعر مدرن توسط آهنگسازان و عالم موسیقی از سوی دیگر، نویدبخش تولید آثار خوبی است.

این شاعر معاصر خاطرنشان کرد: مداحی و نوحه و همچنین سرود، دو قالبی هستند که حرف‌های روز در آنها بیشتر دیده می‌شود.

ایجاد ارزش افزوده برای شعر مقاومت با اتکا به موسیقی ایرانی

سیار با بیان اینکه تاکنون در مورد حاج قاسم سلیمانی، آثار فاخر و مهمی تولید شده است گفت: اثر «شهید القدس» هم بیشتر ناظر به طوفان الاقصی است ولی نخ تسبیح همه این اتفاقات، سردار دل‌ها بوده است.

این شاعر خاطرنشان کرد: موسیقی به راحتی می‌تواند با شعر امروز به خوبی همراه شود و از داشته‌های آکادمیک موسیقی ایرانی به منظور ایجاد ارزش افزوده برای شعر استفاده کنیم.

او ادامه داد: هسته‌های همکاری میان شاعران خوب معاصر با آهنگسازان برجسته شکل گرفته البته این روند باید سرعت بیشتری داشته باشد.

کار هنرمندان ایرانی در مورد طوفان الاقصی تازه شروع شده است

پس از آن حسینی به ادامه گفت‌وگو با امیر حسین سمیعی - مدیرکل مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- نشست؛ او با اشاره به اینکه اهالی سینما و تئاتر، هنرهای تجسمی و شعر که زبان برایی دارد و سمیعی افزود: همچنین موسیقی، در طول سالیان مختلف ایرانی به مسئله مقاومت پرداخته‌اند اظهار کرد: در برخی اتفاقات هنرمندان سعی می‌کنند زمانی بگذرد و در قالبی و به شیوه‌ای خاص به موضوع بپردازند تا اثرگذاری بیشتری داشته باشند، مثل فیلم بازمانده که در تاریخ ماندگار شد و سال‌ها بعد از شروع مسئله فلسطین ساخته شده است.

مدیرکل مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: به عقیده من و در مورد طوفان الاقصی، تازه کار هنرمندان ما شروع شده و شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.

غرب نمی‌خواهد آثار هنری بزرگ ما را ببیند

او ادامه داد: کارهایی مثل اثر ارکسترال «شهید القدس» با بهترین استانداردهای موجود ساخته شده و حقیقت این است که کاری بزرگ‌تر از این، به سختی می‌توان تولید کرد ولی واقعیت دیگر هم این است که غرب، نمی‌خواهد این آثار را ببینند و اجازه نمی‌دهد که این کار در سطح جهانی دیده شود.

آخرین اخبار

نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها