مشاهده خبر

جمعه 17 فروردین 1403

فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان!

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» جمعه شب با موضوع راهپیمایی روز قدس در ایران و دیگر کشورهای دنیا، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، ارتباط زنده اینترنتی با مایکل اسپرینگمن - تحلیلگر سیاسی در آمریکا – برقرار شد. او اظهار کرد: ظاهرات عجیبی علیه رژیم صهیونیستی در شهرهای مختلف آمریکا شکل گرفته آن هم در کشوری که دولتش بزرگ‌ترین حامی اسرائیل است و بر رسانه‌ها هم تسلط دارد.

اسپرینگمن افزود: صیانت و حفاظت از رژیم تروریستی اسرائیل، سیاست همیشگی آمریکا بوده است؛ رسانه‌های آمریکا سیاست نادیده‌انگاری حمایت از فلسطین را دنبال می‌کنند و راهپیمایی روز قدس را در حد یکی دو فریم نشان می‌دهند.

امروز همه مردم دنیا شعار نابودی اسرائیل می‌دهند

مرضیه هاشمی، تحلیلگر و مستندساز سیاسی، مهمان برنامه امشب به افق فلسطین بود؛ او در گفت‌وگو با حسینی اظهار کرد: سال‌ها قبل در آمریکا تظاهرات ضد صهیونیستی برگزار می‌کردیم که خیلی عجیب بود ولی امروز مسلمانان و غیر مسلمانان در سراسر دنیا می‌گویند اسرائیل باید نابود شود.

هاشمی افزود: مردم دنیا در این 6 ماه، به صورت زنده شاهد جنایات صهیونیست‌ها بودند هر چند نسل‌کشی اسرائیل 75 سال است که جریان دارد.

امروز مسلمانان نباید خواب راحت داشته باشند

این مستندساز با بیان اینکه کشورهای اسلامی حاکمانی دارند که وابسته به آمریکا هستند و حتی در مقابل مردم خود که علیه اسرائیل شعار می‌دهند خشونت زیادی دارند گفت: کشورهایی مثل مصر و اردن که بیشتر جمعیت آنها مسلمان هستند.

او ادامه داد: مسلمانان باید غیرت دینی خود را نشان دهند و وقتی جنایات صهیونیست‌ها در مراکز درمانی و علیه زنان و کودکان را می‌بینند، خواب راحت نداشته باشند.

مردم آمریکا تازه فهمیده‌اند در مورد فلسطین چقدر به آنها دروغ گفته‌اند

هاشمی خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم آمریکا با واقعیت مسئله فلسطین آشنا نبودند اما وقتی دریافتند حقیقت چیست، نگاه دیگری به دولت خود دارند و می‌دانند چقدر به آنها دروغ گفته شده است.

محدویت‌های ایجاد شده برای PressTV به روایت مرضیه هاشمی

این تحلیلگر و مستندساز گفت: پرس تی وی از ابتدای طوفان الاقصی مدام زیر فشار قرار داشت تا صدای این شبکه را برای رساندن حقیقت جنگ غزه خفه کنند ولی در هر صورت کارمان را انجام دادیم.

او ادامه داد: با همه کارهایی که علیه اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی شبکه‌هایی مانند پرس تی وی ایجاد کردند، ولی امروز مردم دنیا به واسطه حضور این شبکه و دیگر شبکه‌ها در فضای مجازی، با واقعیت آشنا هستند و کشورهای غربی هم چون نمی‌توانند وضعیت را کنترل کنند، بسیار نگران هستند.

پس از آن مترجم برنامه به افق فلسطین خلاصه‌ای از آنچه در جلسه امشب شورای امنیت گذشت ارائه کرد که شامل موارد زیر است:

آنچه امشب در جلسه شورای امنیت گذشت

🔸در جلسه امشب شورای امنیت، نماینده روسیه گفته است: اسرائیل با وجود قطعنامه این شورا برای برقراری آتش‌بس، قصد دارد بدترین عملیات خود را به مرحله اجرا درآورد.

🔹نماینده فلسطین هم عنوان کرد: اسرائیل سیستم بهداشت و درمان غزه را به صورت کامل نابود کرده و هر کس که فلسطینی باشد را هدف قرار می‌دهد و در عین حال امدادگران دیگر کشورها را هم به قتل می‌رساند.

🔸نماینده رژیم صهیونیستی اما درباره هدف قرار دادن کارکنان آشپزخانه مرکزی جهانی گفت: این اقدام عمدی نبوده و نظامیان تنها بر اساس مقررات وضع شده در ارتش، عمل کردند. او همچنین عنوان کرد برای آتش‌بس، حماس باید تسلیم شود.

🔹نماینده عربستان هم گفت گروه عربی از شورای امنیت می‌خواهد رژیم صهیونیستی را ذیل بند هفت منشور خود قرار دهد.

کارکرد هشتگ‌های مجازی در دنیای حقیقتی چیست؟

سید علیرضا آل داود - پژوهشگر حکمرانی سایبری – دیگر مهمان برنامه به افق فلسطین بود؛ او با اشاره به اینکه در ابتدای جنگ غزه، هشتگ «طوفان الاقصی» کارکرد زیادی داشت و با سانسور شدید شبکه‌های اجتماعی هم رو به رو شد ولی حقیقت این است که این هشتگ‌ها کارآیی گذشته خود را از دست داده‌اند.

آل داود افزود: هشتگ «طوفان الاحرار» هم امروز در شبکه‌های اجتماعی ترند شد و 669 هزار بار در پلتفرم X مورد استفاده قرار گرفته که عدد قابل توجهی است.

این پژوهشگر حکمرانی سایبری گفت: 39.8 درصد افرادی که از این هشتگ استفاده کرده‌اند زن بوده‌اند و رنج سنی استفاده‌کنندگان هم بین 18 تا 34 سال بوده‌اند، عکس آنچه که می‌گویند نسل امروز به مسئله فلسطین توجهی ندارد.

او ادامه داد: داده‌کاوی استفاده از هشتگ‌های مربوطه نشان می‌دهد در کشورهای دیگر هم از آنها استفاده شده که گویای جهانی شدن مسئله فلسطین و روز قدس است.

تلاش پلتفرم‌های غربی برای پنهان کردن هشتگ طوفان الاحرار

آل داود خاطرنشان کرد: امروز با سیاست آمریکا و توسط پلتفرم‌های مختلف همچون X و اینستاگرام، تلاش شد هشتگ طوفان الاحرار تا حد امکان پنهان شود.

دو عملیات گسترده هک علیه اسرائیل؛ هیمنه نظامی و سایبری صهیونیست‌ها فرو ریخت

این پژوهشگر حکمرانی سایبری با بیان اینکه گروه هکری عراقی با نام پنجه عقاب توانست سازمان بیمه رژیم صهیونیستی را هک کرده و تمام اطلاعات هشت میلیون ساکن اراضی اشغالی را در اختیار بگیرد عنوان کرد: این گروه اسناد عملیات سایبری خود را هم منتشر کرده است.

او تصریح کرد: تیر خلاص توسط گروه هکری دیگری بر پیکره اسرائیل زده شد که توانست سایت وزارت دفاع این رژیم را هک کند و برای راستی‌آزمایی، اسنادی هم منتشر کرده شامل اسامی و عناوین سلاح‌های اسرائیلی است.

آل داود گفت: این گروه شرط آزادی 500 اسیر فلسطینی را در ازای منتشر نکردن لیست کامل این سلاح‌های پیشرفته را کرده و گفته است در صورت عدم تحقق، تمام اطلاعات را 50 بیت کوین به فروش می‌رساند.

چرا آمریکا روی «تیک تاک» حساس است؟

این پژوهشگر حکمرانی سایبری با بیان اینکه یکی از دلایلی که آمریکا فشار زیادی روی تیک تاک می‌‎آورد، نقش این پلتفرم در رساندن صدای مظلومیت مردم غزه در 6 ماه گذاشته به سراسر دنیا بود خاطرنشان کرد: غرب به عینه مشاهده کرد که یک پلتفرم غیر آمریکایی چگونه در این زمینه نقش‌آفرینی کرده است.

به گفته او، تیک تاک در حال حاضر 150 میلیون کاربر در داخل آمریکا دارد که برای غرب نگران‌کننده است.

دیکتاتورهای مجازی در قرن بیست و یکم

آل داود افزود: آمریکا و اروپا بر اساس قانون GDPR تمام شرکت‌های فناوری و پلتفرم‌های مجازی را در اختیار خود گرفته‌اند و موضوع تیک تاک هم نشان‌دهنده رفتار دوگانه آنهاست؛ آمریکا به دلیل اینکه گوگل پلی و اپ استور را در اختیار دارد، می‌تواند بدون اجازه هر نرم افزاری را از روی گوشی کاربران حذف کند و اگر تیک تاک به قانون آنها تن ندهد، این کار را با این پلتفرم هم خواهند کرد.

دامی که اسرائیل برای امدادگران خارجی در غزه گسترده است

در انتهای برنامه ارتباط اینترنتی با مازن بلبیسی - خبرنگار اختصاصی به افق فلسطین در غزه – برقرار شد؛ او در گفت‌وگو با حسینی اظهار کرد: رژیم صهیونیستی مردمی را که در حال دریافت کمک‌های بشردوستانه هستند، شناسایی و مورد هدف قرار می‌دهد، جنایت دیگری که به پرونده جنایات بی شمار اسرائیل افزوده شده است.

بلبیسی افزود: هدف گرفتن مراکز و کاروان‌های کمک‌های انسان‌دوستانه، اقدام روزمره صهیونیست‌هاست به طوری که نماینده سوئیس در سازمان ملل گفته است غزه، برای همه امدادگران بین‌المللی نا امن است.

خبرنگار شبکه افق در غزه خاطرنشان کرد: یکی از شهروندان شمال غزه به من گفت چند عدد گوجه، پیاز و دیگر سبزیجات را به قیمت 40 دلار خریده که مبلغ بسیار زیادی است و در عین حال یک نفر را هم سیر نمی‌کند.

آخرین اخبار

نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها