مشاهده خبر

دو شنبه 6 فروردین 1403

سرانجام آمریکا هم زانو زد

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» دوشنبه شب با موضوع قطعنامه امروز شورای امنیت در مورد جنگ غزه، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، بخشی از کنفرانس خبری نماینده فلسطین در سازمان ملل پخش شد؛ او اظهار کرد: روابط نتانیاهو با دولت آمریکا چیزی است که خود آنها باید درباره‌اش بگویند، ولی آنچه آشکار است اینکه ایالات متحده حمایتی همه جانبه از رژیم صهیونیستی دارد و انواع سلاح را در اختیار این رژیم می‌گذارند.

نماینده فلسطین در سازمان ملل گفت: منشور سازمان ملل از همه کشورها می‌خواهد به قطعنامه‌های شورای امنیت احترام بگذارند و به آنها متعهد باشند؛ اگر دولتی بخواهد از این قطعنامه‌ها سر بزند، قطعا ابزارهایی وجود دارد و اقداماتی قابل انجام است که آن دولت یا رژیم را به قطعنامه‌‌ها پایبند کنند.

به گفته او، فصل هفتم منشور سازمان ملل، تمهیداتی برای ملزم کردن کشورها به تعهداتشان اندیشیده است.

نتیجه قطعنامه امروز شورای امنیت چه خواهد بود؟

پس از آن ارتباط اینترنتی با رانیا مادی – مشاور سابق سازمان ملل در کمیسیون حقوق بشر در ژنو – برقرار شد؛ او در گفت‌وگو با حسینی اظهار کرد: سوال من از جامعه جهانی این است که آیا باید این همه اتفاق بد در غزه می‌افتاد و هزاران زن و مرد و کودک کشته می‌شدند، تا شورای امنیت برای برقراری آتش بس قطعنامه صادر کند؟

مادی افزود: آمریکا متوجه شده است شاید نتوانند مثل گذشته پیش اسرائیل قرار بگیرند هر چند در مورد قطعنامه اخیر هم ملاحظاتی حتی از سوی حماس وجود داشته باشد.

مشاور سابق سازمان ملل در کمیسیون حقوق بشر گفت: نماینده آمریکا در همه جلسات کمیسیون حقوق بشر در ژنو حضور داشت و ایالات متحده از همه مشکلات مردم غزه آگاه بود، ولی چیزی از این کشور نمی‌دیدیم بلکه مدام جنایات اسرائیل را توجیه می‌کرد.

او ادامه داد: اقدام امروز شورای امنیت، خوب بود ولی کافی نیست؛ اسرائیل بارها نسبت به اجماع جهانی و قطعنامه‌های بین‌المللی بی اعتنا بوده و شاید قوانین جهانی باید محکم‌تر و الزام‌آور شوند.

سپس گزارش اختصاصی برنامه به افق فلسطین از غزه پخش شد و سپس مهدی آقا موسی طهرانی، آخرین تحولات میدان نبرد بین صهیونیست‌ها و نیروهای مقاومت را تشریح کرد.

ارتباط زنده اینترنتی با حجت‌الاسلام قادری - مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر – بخش بعدی برنامه بود؛ این مقام دولتی در گفت‌وگو با سید حسین حسینی اظهار کرد: جریان مردمی برای حمایت از مردم فلسطین در بوشهر، همچنان ادامه دارد و تجمعات مردمی برای اعلام همبستگی، دیشب و در زیر باران هم برگزار شد.

قادری افزود: برخی عقیده دارند ایران باید وارد جنگ نظامی با اسرائیل شود ولی نگاه دیگر، کار فرهنگی و اجتماعی است، چون همه مردم برای دفاع از آرمان فلسطین وظیفه دارند و چه بسا همین مردم، پشتوانه نیروی نظامی هم خواهند بود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر خاطرنشان کرد: برنامه‌های مختلفی برای انواع حامیان فلسطین و در قالب پویشی اجتماعی در استان بوشهر و با محوریت شهرستان برازجان تدارک دیده شده و در جریان طوفان الاقصی، هر شب با برنامه‌های مختلف و چهره به چهره اجرایی می‌شود.

قطعنامه شورای امنیت نشانه قطع امید آمریکا از اسرائیل است

در بخش بعدی، علی عبدی - تحلیل‌گر مسائل فلسطین – در استودیوی به افق فلسطین حضور یافت.

او گفت: قطعنامه امروز نشان داد آمریکا سرانجام در مسئله جنگ غزه به زانو در آمده و دولت بایدن هم از نتانیاهو، قطع امید کرده است.

عبدی تصریح کرد: ین اتفاق همچنین آشکار کرد که مقاومت حماس و مردم غزه، نتیجه‌ای در بر داشته و به عبارتی، پیروزی بزرگی برای فلسطین رقم خورد چه اینکه اگر مقاومت وجود نداشت، شاید این قطعنامه هم صادر نمی‌شد.

این تحلیل‌گر مسائل فلسطین با بیان اینکه کار بی سابقه انصارالله در دریای سرخ، مقاومت جانانه حزب الله و تقدیم شهدای فراوان و دیگر اضلاح مقاومت، همگی در تحقق این مسئله نقشی اساسی دارند اظهار کرد: هر دو جناح سیاسی در آمریکا، به تدریج به این نتیجه رسیده‌اند که تمام سرمایه 75 ساله آنها در حمایت از رژیم صهیونیستی، از بین رفته که مهمترین آنها، مشروعیت اسرائیل است.

آیا بایدن به دنبال سقوط نتانیاهوست؟

او ادامه داد: از سوی دیگر، دولت بایدن نیم نگاهی به انتخابات ریاست جمهوری هم دارد چون به نقطع ضعفی برای آنها به خصوص در برابر کمپین انتخاباتی ترامپ تبدیل شده است.

به گفته عبدی، قطعنامه امروز شورای امنیت را می‌توان مقدمه به زیر کشیدن نتانیاهو توسط دولت بایدن دانست.

آیا شورای امنیت اسرائیل را وادار به پذیرش قطعنامه آتش‌بس می‌کند؟

تحلیل‌گر مسائل فلسطین خاطرنشان کرد: اگر شورای امنیت بخواهد، می‌تواند به راحتی اسرائیل را وادار به پذیرش قطعنامه امروز کرده و آتش‌بس را در غزه برقرار کند.

او بیان کرد: اسرائیل بدون پشتوانه یک ابرقدرت جهانی نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد، و این یکی از اصول دکترین وجودی رژیم صهیونیستی است.

این تحلیل‌گر مسائل رژیم صهیونیستی گفت: با موضع‌گیری امروز نتانیاهو و لغو سفر هیئت اسرائیلی به آمریکا، اپوزیسیون دولت او را نگران کرده و البته خود او هم نگران است، چون پذیرش آتش‌بس، یعنی شروع شمارش معکوس برای سقوط کابینه کنونی رژیم صهیونیستی.

دروغی بزرگ در مورد ارتش اسرائیل

او خاطرنشان کرد: تاریخ جنگ‌های ارتش رژیم صهیونیستی، مملو از جنایات جنسی علیه فلسطینی‌ها و لبنانی‌هاست و بارها طی دهه‌های مختلف، آشکار شده است.

عبدی با بیان اینکه تجاوز جنسی صهیونیست‌ها حتی در زندان‌ها و علیه مردان هم به ثبت رسیده است گفت: میزان تجاوز در بین نظامیان صهیونیست هم فراوان است و این یک دروغ بزرگ است که ارتش اسرائیل ارتشی اخلاقی است.

آیا نتانیاهو به قطعنامه آتش‌بس تن می‌دهد؟

این کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی عنوان کرد: نتانیاهو قطعا برای ادامه جنگ مقاومت خواهد کرد و از همه امکانات و ابزارهایش برای این کار استفاده می‌کند.

او افزود: اگر هم قرار به آتش‌بس باشد، اسرائیلی‌ها طبق سنت همیشگی خود، همه توانشان را برای ریختن زهرشان به کار می‌گیرند و بمباران شدید را در دستور کار قرار می‌دهند البته به نظر من، رژیم صهیونیستی سرانجام بین حمایت آمریکا و ادامه جنگ، اولی را انتخاب خواهد کرد.

دست واحد هنرمندان کرجی برای حمایت از فلسطین

در انتهای برنامه هم ارتباط تلفنی با خسرو عباسی - مدیر تولیدات هنری حوزه هنری استان البرز – برقرار شد؛ او در گفت‌وگو با حسینی اظهار کرد: هنرمندان استان البرز همگام با همکاران خود در سراسر کشور، به جمع حامیان غزه پیوستند و تولید آثار هنری در این زمینه را در دستور کار دارند.

عباسی افزود: آبان ماه امسال، جشنواره تولید اثر هنری در رشته گرافیک با موضوع حمایت از فلسطین در البرز اجرا شد و پس از آن هم گروه‌های مردمی هنری، تولیدات گوناگونی را در این زمینه ارائه کردند.

مدیر تولیدات هنری حوزه هنری استان البرز خاطرنشان کرد: گروه‌های مردم‌نهاد در حوزه هنرهای تجسمی، کارهای بزرگی با محوریت دفاع از غزه در سطح استان البرز داشته‌اند که در استان‌های دیگر هم شاهد اینگونه اقدامات بوده‌ایم.

 

آخرین اخبار

نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها