مشاهده خبر

دو شنبه 21 اسفند 1402

مردی برای همه فصل‌های مقاومت

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» دوشنبه شب با موضوع زندگی و مبارزات شهید سید عباس موسوی دبیرکل سابق حزب الله لبنان، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، اخبار میدان در غزه با حضور مهدی آقا موسی طهرانی مرور شد و سپس گزارشی از شروع ماه مبارک رمضان در فلسطین روی آنتن رفت.

پس از آن حسینی مجری به افق فلسطین در ارتباطی اینترنتی با سندس الاسعد – خبرنگار لبنانی – پرداخت.

رمضانی متفاوت در لبنان

او با اشاره به حلول ماه مبارک رمضان اظهار کرد: به خاطر مشکلات اقتصادی، مردم لبنان سال نسبتا سختی را گذراندند ولی راهکارهایی توسط حزب الله اندیشیده شده تا در این بین به نیازمندان و افراد کم برخوردار کمک شود.

الاسعد خاطرنشان کرد: مردم لبنان امسال و با توجه به جنگ غزه، رمضان متفاوتی را تجربه خواهند کرد چه اینکه در پی تجاوز رژیم صهیونیستی، لبنانی‌های زیادی هم شهید شده‌اند.

وقتی دبیرکل حزب الله در کلاس احمد متوسلیان شرکت می‌کرد

در ادامه علی عبدی - کارشناس مسائل فلسطین – در استودیو حضور یافت تا در این قسمت درباره شهید سید عباس موسوی دومین دبیرکل حزب الله لبنان مطالبی را بیان کند.

او گفت: اعزام نیروهای سپاه محمد رسول الله(ص) به فرماندهی حاج احمد متوسلیان به لبنان، حلقه اتصال انقلاب اسلامی با مقاومت در لبنان بود؛ شهید سید عباس موسوی از نخستین کسانی بود که برای آموزش، در دوره احمد متوسلیان شرکت کرد.

عبدی خاطرنشان کرد: می‌گفتند سید عباس به خاطر اضافه وزنی که داشت، می‌خواست فقط کار با آر پی جی را یاد بگیرد و تانک‌های اسرائیلی را شکار کند.

ماجرای سفرهای شهید عباس موسوی به هند و آفریقا

او تصریح کرد: شهید سید عباس موسوی فردی کاملا نهضتی بود، در عین اینکه کشورش توسط اسرائیل اشغال شده بود، ولی با گروه‌های مقاومت در افغانستان، آفریقا و هند هم در ارتباط بود و سفرهایی به این کشورها داشت.

داستان جنگ بین دو گروه شیعه در لبنان چه بود؟

این کارشناس مسائل فلسطین با بیان اینکه در سال‌های دهه 60، جنگ برادرکشی بین جنبش امل و حزب الله که هر دو شیعه بودند رخ داد عنوان کرد: ماجرای آن هم به اتفاقی ساده در یک ایست بازرسی بر می‌‎گردد.

او ادامه داد: جامعه عشیره‌ای لبنان سبب شد همین درگیری کوچک، به جنگی بین شیعیان تبدیل شود ولی تدبیر افرادی مثل شهید سید عباس موسوی موجب فروکش کردن آتش جنگ شد.

عبدی تصریح کرد: تعامل امروز بین حزب الله و جنبش امل در جنوب لبنان، محصول همان تجربه تلخ است که باب هرگونه تنش و اختلاف را برای همیشه بست.

این کارشناس مسائل فلسطین با بیان اینکه امل هم در جنوب لبنان فعال است ولی نه به اندازه حزب الله، چون ساختار آنها متفاوت است افزود: البته جنبش امل قدیمی‌ترین تشکیلات سیاسی - نظامی شیعه در این کشور است.

انتقاد از نگاه‌های روشن‌فکر مأبانه به امام موسی صدر

او تصریح کرد: امام موسی صدر می‌گفت اگر بین اسرائیل و شیطان نبردی شکل بگیرد، ما طرف شیطان می‌ایستیم و علیه اسرائیل می‌جنگیم، معنای حرفش این است که رژیم صهیونیستی شر مطلق است.

عبدی با بیان اینکه این حرف 10 سال قبل از آنکه امام خمینی(ره) بگوید اسرائیل باید نابود شود، گفته شده است خاطرنشان کرد: برخی نگاه‌های روشن فکر مآبانه به امام موسی صدر، اصلا واقعیت ندارد و تطابقی با شخصیت او نخواهد داشت.

دستور مستقیم ایهود باراک برای شهادت سید عباس موسوی

این کارشناس مسائل فلسطین اضافه کرد: بهمن 1370، شهید سید عباس موسوی با دستور مستقیم ایهود باراک مورد حمله قرار گرفت و همراه با همسر و فرزندانش تکه تکه شده و به شهادت رسید.

به گفته عبدی، یک ماه بعد، شهید عماد مغنیه با انفجار سفارت رژیم صهیونیستی در آرژانتین، انتقام این جنایت را از اسرائیل گرفت.

آخرین اخبار

نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها