مشاهده خبر

شنبه 19 اسفند 1402

12 سال غفلت ایران از سوریه!

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» شنبه شب 19 اسفندماه با موضوع حضور مستشاران ایرانی در سوریه، رقابت جمهوری اسلامی با روسیه و مسائل منطقه‌ای، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، مهدی آقا موسی طهرانی به مرور آخرین اخبار میدانی در غزه پرداخت و سپس دکتر آقایان - کارشناس مسائل راهبردی – در استودیو حضور یافت.

اسرائیل از قصد مذاکره را برای رسیدن ماه رمضان کش می‌دهد

او اظهار کرد: رژیم صهیونیستی، ماه رمضان را یک امتیاز برای خود می‌داند تا از طریق گرسنگی و تشنگی بیشتر زنان و کودکان، فشار بیشتری بر مقاومت بیاورد و امتیازات افزون‌تری بگیرد.

آقایان افزود: این یک حقیقت است که هر کس با امتیازات بیشتر پای میز مذاکره بنشیند، موفقیت بیشتری هم به دست می‌آورد ولی از آن سو، حماس هم امتیازات خاص خود را دارد.

پشت پرده‌های عجیب از قراردادهای پنهان در سوریه

این کارشناس مسائل راهبردی با بیان اینکه زمان جنگ سوریه، قرار بود آمریکا فاتح بوکمال باشد، همه چیز آماده ورود ارتش ایالات متحده به این منطقه بود گفت: ولی حاج قاسم سلیمانی از قبل متوجه قضیه شد و شبانه با نیروهای محور مقاومت و لشکر فاطمیون وارد میدان شد و مسیر جدیدی را باز کرد.

او افزود: اخیرا هم قراردادی بین روسیه، ترکیه و آمریکا به امضا رسید، تا تکفیری‌های ادلب (تحریرالشام) به شرق سوریه منتقل شوند و به این ترتیب، کریدور ارتباطی مقاومت با فلسطین، مسدود شود.

به گفته آقایان، ترکیه مدیریت بخشی از گروه‌ها را بر عهده بگیرد، روسیه نفت آن منطقه را داشته باشد و آمریکا هم بالای سر کار قرار بگیرد ولی بشاراسد با فرمان عفو عمومی و انتقال 85 هزار نفر به غرب فرات، نقشه آمریکا را مجددا خنثی کرد.

شرایط حشدالشعبی عراق خوب نیست!

این کارشناس مسائل راهبردی با بیان اینکه حشدالشعبی عراق در حال حاضر شرایط سختی دارد و زیر نظر وزارت دفاع عراق قرار گرفته است خاطرنشان کرد: قرار بود مجلس عراق، خروج آمریکایی‌ها از این کشور را تصویب کند، ولی برخی در مجلس حاضر نشدند تا این موضوع مصوب نشود.

او اضافه کرد: واقعیت روی زمین این است که بخشی از اقتصاد عراق در اختیار آمریکاست و ایالات متحده هم تلاش می‌کند به تدریج حشدالشعبی را تضعیف کند.

ماجرای نامه مهم آمریکا به دولت عراق راجع به حشدالشعبی

آقایان گفت: آمریکایی‌ها در نامه‌ای به دولت عراق، خواستار فاصله‌گیری صد کیلومتری حشدالشعبی از مواضع خود در عراق شده است.

به گفته او، حشدالشعبی هم در نامه‌ای اعلام کرد بیش از این نمی‌توانیم شرمنده مردم عراق باشیم، چون آمریکایی‌ها هر جایی انگشت می‌گذارند، اسم ما را می‌آورند.

این کارشناس مسائل راهبردی افزود: با همه این احوال و اوضاع نامناسب سیاسی، حشدالشعبی در میدان شرایط مناسبی دارد و اتفاقات به نفع محور مقاومت پیش می‌رود.

حزب الله یگانه ستون اتکای لبنان

او تصریح کرد: تنها چیزی که امروز لبنان را نگه داشته، حزب الله است ولی هجمه‌های سیاسی و رسانه‌ای هم علیه مقاومت لبنان جریان دارد؛ حزب الله تعیین‌کننده اصلی مناسبات منطقه‌ای در ارتباط با این کشور است.

آقایان گفت: حتی در کشور ما هم گاهی نسبت به حضور ایران در سوریه و جای جای منطقه، اعتراضاتی وجود دارد ولی نمی‌دانند اگر این جنگ گسترده‌تر شود، دامن ایران را هم می‌گیرد؛ در لبنان هم این شرایط نسبت به حزب الله وجود دارد.

در سوریه هم رقیب روسیه هستیم هم رفیق!

این کارشناس مسائل راهبردی با بیان اینکه ما و روس‌ها در سوریه، با هم رقابت داریم و البته رفاقت هم داریم خاطرنشان کرد: چه اینکه حاج قاسم سلیمانی بود که به مسکو رفت و پوتین را مجاب کرد وارد جنگ سوریه شود.

او ادامه داد: طبق گفته‌های شخص پوتین، روسیه در وهله نخست به دنبال منافع سیاسی و اقتصادی خودش در سوریه است.

آقایان گفت: بشار اسد گفته بود پوتین سالی یک بار وارد سوریه می‌شود و در مورد مسائل مختلف اقتصادی، سیاسی و نظامی رایزنی می‌کند، ولی برخی دیگر از کشورها همچون جمهوری اسلامی اینگونه نیستند.

او بیان کرد: بعد از 12 سال، رئیس جمهوری از ایران پایش را در سوریه گذاشت و این وقفه طولانی، موجب ناراحتی بشار اسد هم شده بود، ایرانی که این همه شهید در سوریه داده ولی وارد این کشور نشده است.

انتقام سخت تا کی؟

این کارشناس مسائل راهبردی با بیان اینکه مستشاران و فرماندهان ایرانی بارها در منطقه (سوریه) هدف قرار گرفتند و به شهادت رسیدند تصریح کرد: این خوب نیست که ما هر روز بگوییم انتقام سخت در راه است و مردم هم منتظر آن باشند ولی اتفاقی نیفتد، این مسئله باید انجام شود.

او افزود: ما یک منطقه را زدیم و صدایش در آمد و اتفاقات خوبی برای مقاومت افتاد، اگر این روند ادامه داشته باشد، قدرت بازدارندگی‌مان بیشتر می‌شود البته در این بین باید همه مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را در نظر گرفت ولی در هر صورت، معادله این است که اگر نزنیم، قدرت بازدارندگی ما کاهش می‌یابد.

آخرین اخبار

نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها