مشاهده خبر

پنج شنبه 3 اسفند 1402

جنگ غزه و ادبیات مقاومت در ایران

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» پنجشنبه شب سوم اسفندماه با موضوع ادبیات مقاومت و نقش آن در آگاهی‌رسانی پیرامون جنگ غزه، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، لحظاتی از جلسه شورای امنیت در ارتباط با جنگ غزه به صورت زنده و با ترجمه فارسی همزمان پخش شد و سپس امید مهدی‌نژاد - شاعر و نویسنده – در استودیوی شبکه افق حضور یافت.

چرا جریان‌های هنری ایران واکنش سریع به اتفاقاتی همچون جنگ غزه ندارند؟

او در گفت‌وگو با حسینی مجری به افق فلسطین اظهار کرد: جریان‌های هنری و فرهنگی کشور به خاطر اینکه گمان می‌کنند دفاع از فلسطین یک مسئله حاکمیتی است، معمولا واکنش منفعلانه‌ای در اینگونه شرایط دارند و منتظر حکومت می‌مانند.

مهدی‌نژاد خاطرنشان کرد: شعر چون در زبان اتفاق می‌افتد و ریشه در نگاه سنتی و مذهبی ما دارد، واکنش‌های کمی بیشتری را هم از شاعران در این زمینه شاهد هستیم.

 

ادبیات دفاع مقدس و تداوم آن در ادبیات مقاومت امروز

این شاعر و نویسنده با بیان اینکه ادبیات مقاومت در زمان ما، ادامه ادبیات دفاع مقدس است و بر اساس همان چارچوب زیبایی‌شناسی انقلاب و دفاع مقدس تداوم یافته است گفت: ادبیات مقاومت از جریان‌های جدی شعر فارسی در دوره معاصر تلقی می‌شود.

به گفته او، گاهی آن قدر فاجعه سنگین است که شعر هم جواب نمی‌دهد بلکه صرفا باید درباره آن حرف زد و فکت ارائه داد.

در ادامه بخش اخبار با اجرای مهدی آقا موسی طهرانی پخش شد و سپس حسینی گفت‌وگوی خود را با مهدی‌نژاد پی گرفت.

عملکرد شاعران عرب در جنگ غزه چگونه بود؟

این شاعر و نویسنده در بخش دوم با اشاره به اینکه شعر در شرایط امروز محدود شده و رسانه اصلی نیست عنوان کرد: بنابراین باید از فضای مجازی استفاده کرد.

او گفت: شاعران عرب در مورد جنگ غزه عملکرد موفقی داشتند و سعی نکردند صرفا احساساتی حرف بزنند، بلکه هدفشان، تلنگر زدن به روح مخاطب بوده است.

بعد از آن آیتم بررسی اسناد سفارت رژیم صهیونیستی در ایران پیش از انقلاب روی آنتن رفت و سپس ارتباط اینترنتی با دنیل کووالیک - استاد دانشگاه در آمریکا – برقرار شد.

چشم شورای امنیت بر جنایات اسرائیل کور شده است

این کارشناس سیاسی در گفت‌وگو با سید حسین حسینی اظهار کرد: مشخص بود که با فرا رسیدن ماه رمضان، صهیونیست‌ها دست به اقداماتی در بیت المقدس خواهند زد، چون غزه را نابود کرده‌اند و حالا می‌خواهند در این مکان مقدس برای مسلمانان شیطنت کنند.

او افزود: کشورهای مختلف در شورای امنیت جلسه برگزار می‌کنند و موضوع نشستشان هم غزه است ولی نه جنایات اسرائیل را می‌بینند و نه حتی حمله ارتش صهیونیستی به مقر سازمان ملل را

این استاد دانشگاه گفت: غرب پروژه‌هایی را دنبال می‌کند که همان را به رژیم صهیونیستی هم دیکته می‌کند.

آخرین اخبار

حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق بی‌بی ماه در «بزرگراه همت» روایتی از ناگفته‌های انقلاب اسلامی در شبکه افق سیما گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها