مشاهده خبر

دو شنبه 23 بهمن 1402

جو بایدن اگر واقعا بخواهد می‌تواند جلوی نسل‌کشی در رفح را بگیرد

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» دوشنبه شب با موضوع جنگ غزه و احتمال عملیات زمینی اسرائیل در رفح، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، علی عبدی - کارشناس مسائل فلسطین – در استودیو حضور یافت؛ او با بیان اینکه ولادیمیر ژابودنیسکی را پدر معنوی جریان راست سیاسی در رژیم صهیونیستی می‌دانند اظهار کرد: جریانی که 2 دهه است قدرت بلامنازع را در اسرائیل قبضه کرده و خبری از چپ‌ها نیست.

عبدی خاطرنشان کرد: اخیرا در یکی از نشریات ایرانی، پرونده‌ای با عنوان «لیبرالیسم علیه صهیونیسم» کار شده بود که روایتی مخدوش از تاسیس رژیم صهیونیستی ارائه می‌کرد و جریان چپ را خاستگاه آن می‌دانست و به همین دلیل راست‌ها یعنی لیبرال‌ها مخالف آن هستند.

به گفته او، حقیقت این است که بنای رژیم صهیونیستی بر دو گروه راست و چپ بوده و هر دو در تشکیل آن حضور داشته‌اند.

تفاوت‌های بنیادین صهیونیسم کارگری با یهودیان سوسیالیست

این کارشناس مسائل فلسطین گفت: صهیونیسم کارگری، نگاهی کاملا فاشیستی دارد و باطنی نژادپرستانه دارد در صورتی که در نگاه سوسیالیستی احزاب یهودی روسیه، این نگاه وجود ندارد.

او با بیان اینکه آنها اختلافاتی جدی با صهیونیسم داشتند، هم در نوع حکومت و هم در نوع زبان اظهار کرد: از زمانی که الیگارشی یهود پشت صهیونیسم قرار گرفت به خصوص بعد از اعلامیه بالفور، به تدریج احزاب سوسیالیست یهودی تضعیف شده و حامیان آنها هم به فلسطین مهاجرت کرده و به رژیم صهیونیستی پیوستند.

یهودیانی که همکار نازی‌ها بودند!

عبدی عنوان کرد: گروه‌های تندرو صهیونیستی، زمان جنگ جهانی با نازی‌های آلمان همکاری می‌کردند، همان‌هایی که راست‌های افراطی امروز را به وجود آوردند.

این کارشناس مسائل فلسطین با بیان اینکه این گروه‌ها آن قدر تندرو هستند که حتی در داخل رژیم صهیونیستی هم آنها را بر نمی‌تابند گفت: الگوی آنها ناسیونالیست‌های آلمانی و فاشیست‌های ایتالیایی هستند.

آمریکا نمی‌خواهد هزینه ماجراجویی نتانیاهو را بدهد

او تصریح کرد: بازیگر اصلی جنگ غزه و حمله به رفح، شخص نتانیاهوست؛ بخشی از اخبار مربوط به مذاکرات او با جو بایدن هم جنگ زرگری است.

عبدی با بیان اینکه ماجرای رفح، مثل ورود اولیه به غزه نیست گفت: این عملیات می‌تواند به نسل‌کشی بی سابقه‌ای تبدیل شود، چیزی که هیچ کس تصور روشنی از آن ندارد.

او خاطرنشان کرد: به نظر می‌‌رسد آمریکا بیش از این نمی‌خواهد هزینه ماجراجویی‌های نتانیاهو را بپذیرد.

آیا آمریکا می‌تواند جلوی حمله به رفح را بگیرد؟

این کارشناس مسائل فلسطین گفت: آمریکا ابزارهای لازم برای توقف ماشین جنگی اسرائیل و عملیات زمینی در رفح را دارد که یکی از آنها، جلوگیری از ارسال تجهیزات نظامی به رژیم صهیونیستی است.

به گفته عبدی، اگر جو بایدن می‌خواهد جلوی این نسل‌کشی را بگیرد، می‌تواند همین امروز دستور این توقف را بدهد.

پشت پرده عملیات شدید هوایی علیه رفح

در ادامه ارتباط زنده اینترنتی با سیمون گرک - استاد دانشگاه در سوئد – برقرار شد؛ او در گفت‌وگو با سید حسین حسینی مجری به افق فلسطین اظهار کرد: جنگ یکی از ابزارهای سیاست است و به نظر می‌رسد با تشدید حملات رژیم صهیونیستی در رفح، نتانیاهو به دنبال گرفتن نتیجه‌ای سیاسی باشد.

گرک خاطرنشان کرد: توجیه عملیات 4 ماهه در غزه، گرفتن بازخورد از جامعه جهانی یا امتیازگیری در مذاکرات، از جمله این اهداف هستند.

به گفته او، با تداوم نسل‌کشی در غزه، برقراری آتش بس و مذاکره، شاید به معنای باخت نتانیاهو باشد؛ اسرائیلی‌ها با آزاد کردن دو اسیر و تشدید تنش، می‌خواهند بگویند آمادگی ادامه جنگ را دارند.

آخرین اخبار

حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق بی‌بی ماه در «بزرگراه همت» روایتی از ناگفته‌های انقلاب اسلامی در شبکه افق سیما گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها