مشاهده خبر

جمعه 20 بهمن 1402

ادبیات مقاومت، پشتوانه مقاومت میدان

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» جمعه شب با موضوع شعر مقاومت، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در این برنامه، رضا اسماعیلی – شاعر و پژوهشگر ادبی – به عنوان مهمان حضور داشت؛ او با بیان اینکه سومین جشنواره ادبی فلسطین بهار سال آینده توسط انجمن قلم ایران و با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود اظهار کرد: فرصت ارسال آثار تا پایان بهمن ماه تعیین شده است.

به گفته اسماعیلی، این جشنواره در دو بخش بزرگسالان و کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود و آثار برگزیده هم در قالب یک مجله منتشر خواهد شد.

تاثیر ارتباط شاعران کشورهای اسلامی با هم در غنای آثار ادبی

این پژوهشگر ادبی خاطرنشان کرد: چند سال قبل، سه دوره کنگره شعر مقاومت بین‌الملل اسلامی توسط بنیاد روایت فتح برگزار و 50 نفر از شاعران عرب به ایران دعوت شدند که در آن دوره، آثار مربوط به این حوزه از نظر کمی و کیفی رشد قابل توجهی داشت.

او تصریح کرد: این تجربه نشان می‌دهد ارتباط میان شاعران و ادبای ایرانی و کشورهای اسلامی باید تقویت شود چون در غنای آثار موثر است.

مسئولان فرهنگی به رهبری اقتدا کنند

اسماعیلی گفت: کاش مدیران فرهنگی کشورمان به رهبر معظم انقلاب اقتدا می‌کردند و اهالی قلم و شعر را دریابند و بیشتر به این مسئله توجه کنند.

ادبیات مقاومت از فرزندان آدم تا دفاع مقدس

این شاعر و پژوهشگر ادبی با بیان اینکه شاید بتوان گفت ادبیات مقاومت از همان زمان که قابیل، هابیل را کشت شروع شده است اظهار کرد: در صدر اسلام، ادبیات مقاومت ظهوری دوباره داشت و شاعرانی در آن دوره به این مسئله پرداختند.

به گفته او، در ادبیات ایرانی هم شاعرانی در این حوزه اشعاری سروده‌اند که در دوره مشروطه بیشتر به چشم می‌آید و در زمان دفاع مقدس، به اوج رسید.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: غسان کنفانی شاعر و روزنامه‌نگار فلسطینی در دهه 60 میلادی، با نوشتن مقاله‌ای با عنوان ادبیات مقاومت در فلسطین اشغالی، ادبیات مقاومت جدید را در جهان عرب شکل داد.

نقش موسیقی و تصویر در تاثیرگذاری بیشتر شعر

این شاعر گفت: اگر شعر با هنرهایی همچون تصویر و موسیقی ارائه شود، تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت، مثلا نماهنگ، سرود و کلیپ‌هایی با اشعار خوب ساخته شود که در این صورت ماندگاری بیشتر هم دارد.

آیا تکرار «سلام فرمانده» کپی کاری است یا خلق اثر جدید؟

او در پاسخ به سوال حسینی درباره ساخت سرود سلام فرمانده 3 اظهار کرد: «سلام فرمانده» اولی، دامنه تاثیرگذاری بالایی داشت و مردم کوچه و بازار آن را می‌خواندند و حتی در خارج از کشور هم بازتاب داشت.

اسماعیلی افزود: تکرار، موجب تنزل آثار ادبی می‌شود، در گام‌های بعدی باید با فرمولی جدید، اثر ارزشمند دیگری را خلق کرد، در واقع ساخت اثری دقیقا با همان چارچوب، یک کپی‌برداری است و تاثیرگذاری اثر قبلی را ندارد.

روحیه شهید حججی در بین شاعران امروز هم هست

این شاعر و پژوهشگر ادبی با بیان اینکه شهید محسن حججی جوانی بود اهل این زمانه، ولی همان روحیه‌ای را داشت که جوانان دوران جنگ داشتند گفت: شاعران و هنرمندان ما هم مثل شاعران آن دوره، سلاح قلم به دست گرفته و از مقاومت دفاع می‌کنند.

او تصریح کرد: تربیت بیشتر چنین نویسندگان و شاعرانی در این دوره ضرورت دارد و برای این مهم باید روحیه جهاد و ایثارگری را در سطح جامعه تقویت کرد.

مقامات صهیونیست قدرت تصمیم‌گیری را از دست داده‌اند

در ادامه با یوسف الفروی - خبرنگار سوری – ارتباط زنده اینترنتی برقرار شد.

او در گفت‌وگو با حسینی مجری به افق فلسطین گفت: رژیم صهیونیستی شکست‌های سهمگینی را پذیرفته که سعی کرده است در سایه مذاکره، از درد آنها بکاهد.

الفروی خاطرنشان کرد: مقامات اسرائیلی در شرایط کنونی نمی‌توانند تصمیم درستی بگیرند و اقتداری هم ندارند و نمی‌توانند شرایط را کنترل کنند البته وضعیت خود نتانیاهو هم در داخل خوب نیست.

به گفته این خبرنگار سوری، مذاکرات در جریان است ولی ازدیاد حملات در جنوب لبنان نشان می‌دهد فعلا نتیجه‌ای حاصل نشده البته حماس هم منتظر مذاکرات نمانده و مقاومت را ادامه می‌دهد.

او با بیان اینکه آمریکا هم در سوریه و علیه ارتش این کشور دست به حملاتی زده است گفت: این مسئله روی مذاکرات صلح تاثیر منفی داشته است.

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» با موضوع بررسی آخرین تحولات غزه، هر شب حوالی ساعت 20 با حضور هنرمندان، ورزشکاران و تحلیلگران سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، به صورت زنده از شبکه افق پخش می‌شود.

آخرین اخبار

عملکرد سه ساله مدیریت شهری تهران روی میز جهان آرا «تازه نفس» با روایتی از نخبه قرآنی ایران صریح و شفاف با دبیر هیئت رئیس مجلس: ما هم باید پاسخگو باشیم «فرزند کبیر کوه»، روایتی از شهید هسته‌ای در شبکه افق سیما فصل دوم مجموعه مستند «رخ‌ مادر» به افق رسید «داستان کافی» با روایتی از مبارزات انقلابی آیت الله کافی انتخابات آمریکا و بایسته‌های سیاست خارجی واقع‌بینانه روایتی از راهکار شهید فخری‌زاده برای زیارت حرم سیدالشهدا(ع) از تبلیغ تا آبادانی، داستان یک طلبه در محروم‌ترین نقطه ایران مستندهای شبکه افق در دومین ماه تابستان؛ از زائر غریب کربلا تا بزرگراه همت و رخ مادر پخش مستند «شکارچی مجازی» با موضوع آزار و اذیت دختران و زنان «دل‌نوا» دل عاشقان حسین (ع) را تا کربلا می‌برد راهکارهای عملی برای زندگی سالم با محوریت طب سنتی در «انارستان» سومین قسمت ویژه برنامه «خیابان آزادی» به روی آنتن افق راز خوانش انقلاب اسلامی از سوژه‌ها مستند «اشک» روایتی متفاوت از سوگواری بر سالار شهیدان روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها