مشاهده خبر

پنج شنبه 12 بهمن 1402

حقوق کارگران فقط کفاف 40 درصد زندگی‌شان را می‌دهد!

مجله خبری «فرامتن» چهارشنبه 11 بهمن با موضوعاتی همچون قیمت ارز و لزوم تعیین دستمزد حقوق کارگران متناسب با تورم، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، به افزایش لحظه‌ای قیمت ارز پرداخته شد، افزایشی که سبب توقف فروش انواع کالاها در بازار شده و مردم را بلاتکلیف کرده است.

در عین حال مسئولان همچنان طبق روال گذشته سخن می‌گویند و عقیده دارند مردم نباید نگران باشند!

سوال مهمی که در این بین به وجود آمده این است که چرا واردکنندگان و تولیدکنندگان که مواد مورد نیازشان را از طریق بازار مبادله‌ای تامین می‌کنند، چرا عرضه را متوقف کرده‌اند؟

به نظر می‌رسد آنها می‌خواهند از شرایط سوء استفاده کرده و قیمت‌ها را بالا ببرند، آنها عملا کالاهایشان را احتکار کرده‌اند که نیازمند ورود جدی دستگاه‌های نظارتی است.

نقش شورای عالی کار در افزایش متناسب حقوق کارگران

در میز سیاسی و اقتصادی، با حضور آیت اسدی (نماینده کارگران در شورای عالی کار) به مشکلات مهمترین جامعه صنفی کشور یعنی کارگران پرداخته شد.

او با اشاره به تورم بالای موجود در کشور و لزوم همسان‌سازی حقوق کارگران با تورم اظهار کرد: انتظار داریم وزارت کار و مسئولان ذیربط سبد معیشتی کارگران را برای تعیین دستمزد در نظر داشته باشند ولی آنچه ما محاسبه کرده‌ایم این است که حقوق دریافتی در شرایط کنونی، تنها 40 درصد سبد معیشتی را تامین می‌کند.

اسدی افزود: سال گذشته شاهد افزایش 57 درصدی حداقل حقوق کارگران بودیم که تا حدودی به عدالت در پرداخت نزدیک شدیم.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه در بهترین سال‌ها، حقوق کارگران 65 تا 70 درصد معیشت کارگران را تامین کرده است گفت: همان سالی که افزایش 57 درصدی حقوق را شاهد بودیم، ارز ترجیحی هم حذف شد و این مسئله تورمی را رقم زد که آن افزایش را خنثی کرد بنابراین افزایش حقوق کارگران عامل اصلی تورم نبوده است.

او تصریح کرد: دولت باید اجازه بدهد کارگران و کافرمایان در تعامل با هم به نتیجه برسند و به کف حقوق متناسب با معیشت کارگران برسند.

اسدی با بیان اینکه دو سال قبل هم نظر نماینده کارگران، افزایش 65 درصدی حداقل حقوق‌ها بود ولی در نهایت به 57 درصد رسید گفت: البته شاهد فشارهای زیادی از سوی مراکز مختلف به دولت بودیم در حالیکه تنها سالی که روی ریل درست حرکت کردیم، همان موقع بود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار عنوان کرد: در این شورا چهار نفر نماینده دولت، سه نفر نماینده کارگران و سه نفر نماینده کارفرمایان حضور دارند؛ مقرر شده است همواره یک فرد بصیر و آگاه به مسائل اجتماعی و سیاسی از طرف دولت به این شورا معرفی شود که در حال حاضر، وزیر اقتصاد معرفی شده است.

او گفت: آیین‌نامه شورای عالی کار در دولت نهم با اصلاحاتی مواجه شد و به این ترتیب با رأی اکثریت، مصوبات قابل اجرا هستند در حالیکه در گذشته، حتما یک نفر از نمایندگان کارگری باید مصوبه را امضا می‌کردند تا قابل اجرا باشد.

مخاطبان شبکه افق می‌توانند پیشنهاد، انتقاد و هرگونه مسئله‌ای در مورد این برنامه را از طریق سامانه پیامکی 100076 ارسال کنند.

فرامتن را می‌توانید از طریق شناسه @faramatn_ir در پیام‌رسان‌های «بله» و «روبیکا» دنبال کنید.

آخرین اخبار

رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها