مشاهده خبر

سه شنبه 3 بهمن 1402

احیای دریاچه ارومیه هم به موضوعات لوکس پیوست!

مجله خبری «فرامتن» یکشنبه یکم بهمن ماه با موضوعاتی همچون اعلام استاندارد نبودن پژوپارس و چرایی عدم اجرای قانون هوای پاک، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، محسن قره شیخ‌لو مجری فرامتن به عدم تمدید مجوز تولید پژوپارس پرداخت؛ سازمان استاندارد این خودرو را فاقد استانداردهای 85 گانه دانست و اعلام کرده است ایران خودرو فقط تا اسفندماه می‌تواند به تولید این اتومبیل اقدام کند ولی در مقابل، ایران خودرو هم بیکار ننشسته و پیش فروش خودروها را دلیلی برای تمدید مجوز می‌داند.

در این بین سازمان استاندارد می‌گوید سال گذشته عدم تطابق پژوپارس با استانداردهای 85 گانه را ابلاغ کرده است.

سوال اساسی اینجاست که وقتی بازار خودرو در کشور کاملا انحصاری است چرا شرکتی مثل ایران خودرو اصلا به فکر مشتریان نیست و با وجود ابلاغ سازمان استاندارد در سال گذشته، همه توانش را به کار نگرفته تا 100 هزار خودروی تعهد داده شده به مردم را تولید کرده و به دست آنها برساند و چرا با وجود عدم تایید استاندارد، اصولا این خودرو را پیش فروش کرده است؟

جواب البته روشن است، چوب تمام این مسائل را مشتریانی می‌خورند که پول را داده و خودرویی تحویل نگرفته‌اند.

تعارض منافع در اجرای مهمترین قانون محیط زیستی ایران

میز سیاسی و اقتصادی فرامتن هم با اجرای سید ساسان رئیسیان روی آنتن رفت؛ در این بخش با حضور علی شاطری (پژوهشگر محیط زیست) به چرایی عدم اجرای قانون هوای پاک پرداخته شد.

او اظهار کرد: هنوز در جلسات با مسئولان واژه لوکس بودن محیط زیست از زبان آنها شنیده می‌شود، آیا خشک شدن دریاچه ارومیه یا نفس کشیدن در تهران، مسئله‌ای لوکس است؟

شاطری با بیان اینکه بسیاری از دستگاه‌های ذیربط هم به عدم اختصاص بودجه برای اجرای قانون هوای پاک اشاره می‌کنند گفت: مسئله بودجه نیست چرا که صندوق ملی محیط زیست، هزار میلیارد تومان بودجه دارد و این رقم برای حل بسیاری از مشکلات کم نیست.

این پژوهشگر حوزه محیط زیست تصریح کرد: در عین حال بودجه سازمان حفاظت محیط زیست کم است ولی دستگاه‌های دیگری هم در قانون ملی هوای پاک دخیل هستند که بودجه دارند ولی تعدد دستگاه‌های اجرایی در این قانون به اندازه‌ای است که موجب تعارض منافع و به تبع آن مسئولیت‌گریزی می‌شود.

او ادامه داد: حدود 20 ارگان در این قانون مشخص شده‌اند که باید با یکدیگر همکاری کنند در حالیکه سازمان حفاظت محیط زیست، توانایی قانونی به خط کردن همه آنها و الزامشان به انجام تعهدات را ندارد،؛ اصل مشکل همین تعارض منافع در اجرای قانون هوای پاک است.

مخاطبان شبکه افق می‌توانند پیشنهاد، انتقاد و هرگونه مسئله‌ای در مورد این برنامه را از طریق سامانه پیامکی 100076 ارسال کنند.

فرامتن را می‌توانید از طریق شناسه @faramatn_ir در پیام‌رسان‌های «بله» و «روبیکا» دنبال کنید.

برچسب ها :

آخرین اخبار

رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها