مشاهده خبر

شنبه 30 دی 1402

پیش زمینه‌های تاریخی روز نکبت

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» شنبه 30 دی ماه با موضوعاتی همچون حمله تروریستی اسرائیل در دمشق و حقایق تاریخی پیرامون مسئله فلسطین، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست برنامه، با سندس الاسعد - خبرنگار لبنانی – ارتباط زنده تصویری برقرار شد؛ او گفت: ترور، سیاست همیشگی رژیم صهیونیستی است به خصوص حالا که در جبهه‌های مختلف، ضربات سهمگین خورده است.

الاسعد خاطرنشان کرد: اسرائیل با رهبری آمریکا، در حال مدیریت جنگ غزه است و تلاش می‌کند فرماندهان ایرانی، لبنانی و فلسطینی را ترور کند تا شکست‌هایش را جبران کند.

به گفته این خبرنگار لبنانی، پاسخ مقاومت لبنان به اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی، تداوم حملات در مرزهاست و البته شهدایی را هم تقدیم کرده است؛ مقاومت در جبهه رسانه‌ای هم تلاش می‌کند تا مردم در مقابل اقدامات اسرائیل آگاه شوند.

چرا اسرائیل همچنان دست به ترور می‌زند؟

در ادامه سید رضا صدرالحسینی - تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل – در استودیو حضور یافت؛ این کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی ضربات متعددی در عملیات طوفان الاقصی خورده همچنین تنفر عمومی از این رژیم در سراسر دنیا به وجود آمده بنابراین برای حفظ هویت خود، دست به ترور می‌زند و از همه خط قرمزها می‌گذرد.

صدرالحسینی افزود: مقامات صهیونیستی فکر می‌کنند با فشار به ستون فقرات مقاومت یعنی فرماندهان و مستشاران ایرانی، می‌تواند اصل موضوع را به حاشیه ببرد.

آیا عملیات امروز اسرائیل در دمشق واکنشی به حمله موشکی سپاه بود؟

این تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل با بیان اینکه بخشی از دلایل این عملیات، می‌تواند حمله موشکی سپاه باشد چون صهیونیست‌ها تلاش می‌‌کنند با اینگونه اقدامات شکست‌هایشان را جبران کنند اظهار کرد: در حملات سپاه، فقط همان کسانی که هدف بودند کشته شدند و شهروندان آسیبی ندیدند، ولی در ترورهای رژیم صهیونیستی، بیشتر مردم هستند که کشته می‌شوند.

چرا پدافند سوریه واکنشی به حملات اسرائیل ندارد؟

او گفت: پدافندی که بتواند در مقابل تسلیحات اهدایی ناتو و آمریکا بایستد، قطعا باید پیشرفته باشد و در اختیار سوریه نیست.

صدرالحسینی خاطرنشان کرد: نزدیکی سرزمین‌های اشغالی با سوریه، عامل دیگری است که امکان واکنش پدافند سوریه به حملات موشکی و هوایی اسرائیل را کاهش می‌دهد.

چرا آمریکا درباره جنگ غزه موضع واحدی ندارد؟

این تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل با بیان اینکه پیام‌های متناقض از آمریکا مسئله تازه‌ای نیست گفت: چه اینکه در پرونده هسته‌ای ایران هم بارها این رفتار مقامات ارشد ایالات متحده را شاهد بودیم.

به گفته او، در حوزه راهبردی، اختلافی بین آمریکا و رژیم صهیونیستی وجود ندارد ولی در زمینه تاکتیکی چرا؛ به خصوص بین دولت بایدن با شخص نتانیاهو

یک نکته مهم در ارتباط با حملات متقابل ایران و پاکستان

صدرالحسینی با تاکید بر اینکه پاکستانی‌ها متوجه شدند آنچه اتفاق افتاد به نفع هر دو کشور بود تصریح کرد: بعد از حملات موشکی سپاه، بسیاری فهمیدند جایگاه اصلی جیش الظلم در پاکستان است و ارتباطی میان حکومت سرپرست افغانستان و این گروهک تروریستی وجود ندارد.

وقتی گاردین هم علیه اسرائیل می‌نویسد

در ادامه ارتباط زنده اینترنتی با لمیس جید - تحلیل‌گر سیاسی از پرتغال – برقرار شد؛ او در گفت‌‎وگو با حسینی خاطرنشان کرد: ضربه شصتی که ایران در حمله موشکی به مقر موساد داشت، صهیونیست‌ها را وا داشت که عملیات امروز دمشق را انجام دهند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی عنوان کرد: در اسرائیل، طیف دست راستی افراطی بر سر کار است و برایشان فرقی ندارد برای ضربه زدن به دشمنان خود، از چه روش و از خاک چه کشوری استفاده کنند.

او ادامه داد: تنفر افکار عمومی نسبت به اسرائیل روز به روز بیشتر می‌شود تا جایی که روزنامه‌ای مثل گاردین در سرمقاله خود، صهیونیست‌ها را تروریست خطاب کند.

یک حقیقت تاریخی راجع به ساکنان قدیمی بیت‌المقدس

در پایان، علی غلامی - عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) – در استودیو به افق فلسطین حضور یافت، او اظهار کرد: وقتی مسلمانان سرزمین فلسطین را فتح کردند، آنجا در اختیار مسیحیان بود نه یهودی‌ها؛ و شرط مسلمانان این بود که یهودیان در بیت المقدس جایی نداشته باشند؛ صهیونیست‌ها صاحب سرزمینی نبوده‌اند که بخواهیم از نظر تاریخی آن را اثبات یا رد کنیم.

روزی که آمریکا و شوروی در یک چیز هم نظر شدند

غلامی گفت: فلسطینی‌ها در نهایت 1.8 درصد از زمین‌هایشان را به صهیونیست‌ها یا واسطه‌ها فروختند که این آمار در بیشترین حالت، 7 تا 8 درصد عنوان شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق با بیان اینکه بعد از اعلامیه بالفور به یکباره سازمان ملل موجودیت رژیم صهیونیستی را با حق حاکمیت بیش از 50 درصد اعلام کرد افزود: جالب اینکه آمریکا و شوروی که همیشه با هم اختلاف داشتند، آن را پذیرفتند.

به گفته او، حالا هم صهیونیست‌ها خود را صاحب همه فلسطین می‌دانند در حالیکه هیچ مبنای بر مالکیت 92 درصد دیگر ندارند.

کار ما دخالت در امور فلسطینی‌هاست؟

غلامی افزود: برخی می‌گویند موضوع حماس و اسرائیل یک موضوع داخلی است و ربطی به ما ندارد ولی شهید مطهری عقیده دارد اگر چنین است، چرا یهودیان همه دنیا برای صهیونیست‌ها پول می‌فرستند؟ آمریکا از آن سر دنیا به خلیج فارس آمده و آن را دخالت حساب نمی‌کند ولی کمک ایران به مقاومت را دخالت می‌داند.

آیا در فلسطین میدانی به نام ابن ملجم وجود دارد؟

این عضو هیئت علمی دانشگاه در پاسخ به این سوال که می‌گویند فلسطینی‌ها ناصبی هستند گفت: حقیقت این است که آنها شافعی هستند و مساجدشان به نام امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) نامگذاری شده است؛ اینکه میدانی به نام ابن ملجم در فلسطین وجود دارد، دروغ محض است.

طوفان الاقصی چه نفعی برای فلسطینی‌ها داشت؟

او تصریح کرد: تا قبل از طوفان الاقصی هم 100 هزار فلسطینی کشته شده بودند ولی اتفاقی که بعد از هفتم اکتبر برای رژیم صهیونیستی رخ داد این بود که هم ضررهای اقتصادی زیادی خورده هم از نظر نظامی، با شکست سنگینی مواجه شد.

غلامی گفت: کشیده شدن پرونده حقوقی نسل‌کشی صهیونیست‌ها به دادگاه لاهه و شدت یافتن مهاجرت معکوس، از دیگر آسیب‌های جدی به اسرائیل بوده است.

آخرین اخبار

حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق بی‌بی ماه در «بزرگراه همت» روایتی از ناگفته‌های انقلاب اسلامی در شبکه افق سیما گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها