مشاهده خبر

سه شنبه 19 دی 1402

«مداومت»؛ رویدادی برای همگرایی فرهنگی در مورد فلسطین

مجله خبری «فرامتن» یکشنبه 17 دی با موضوعاتی همچون افزایش مجدد قیمت خودرو، رویداد مقاومت و قانون ساماندهی وضعیت صنعت خودرو، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، به خبر مهمی درباره فروش 120 هزار دستگاه خودرو توسط خودروسازان پنج درصد زیر قیمت بازار اشاره شد؛ گفته شده شورای رقابت این مجوز را به دو خودروساز داده مشروط بر اینکه آنها افزایش تولید داشته باشند و خودروهای مازاد بر تولید را در حاشیه بازار آزاد بفروشند.

در عین حال ایران خودرو صدور مجوز افزایش قیمت را تکذیب کرده البته درخواست آن را داده‌اند که به نوعی تایید دو خبر بالاست.

نکته اساسی این است که افزایش تولید، با هدف رساندن قیمت بازار به قیمت کارخانه بوده ولی حالا بحث عوض شده و می‌خواهند با این کار، قیمت کارخانه را به قیمت بازار آزاد برسانند! و سوال اساسی اینکه 120 هزار خودروی مد نظر به یکباره از کجا آمده‌اند آن هم در حالیکه مردم از ماه‌ها قبل در سامانه یکپارچه ثبت نام کرده‌اند ولی هنوز خودرویی تحویل نگرفته‌اند؟

در بخش بعدی، سجاد صالحی دبیر رویداد مداومت در استودیوی شبکه افق حضور یافت؛ او با اشاره به جنگ غزه و واکنش قاطعانه محور مقاومت اظهار کرد: برخی فعالان فرهنگی در چند هفته اخیر دیدگاه‌های خود را بیان کردند و با اقداماتشان، علاوه بر حمایت از غزه، جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.

صالحی خاطرنشان کرد: رویداد مداومت برای استفاده از این فرصت ویژه طراحی شده تا سرمایه فرهنگی موجود را به عنوان زبان مشترکی بین همه ملت‌ها مورد توجه قرار دهیم؛ این رویداد با رویکرد شناسایی ظرفیت‌هایی از جنس طراحی، ایده‌پردازی و تولید محصولاتی که با هویت فلسطین و نمادهای مقاومت شکل می‌گیرند راه‌اندازی شده تا محصولاتی همچون لباس حجاب و همچنین لوازم دکوراسیون داخلی، تولید شوند و به این ترتیب در این اتفاق بزرگ جهانی سهیم باشیم و نقش خود را در حمایت از مردم مظلوم غزه ایفا کنیم.

دبیر رویداد مداومت با بیان اینکه 800 تولیدکننده در سراسر کشور که برخی از آنها برندهای معروفی هم هستند شناسایی شده‌اند عنوان کرد: از شرق دور تا غرب آفریقا، برندهای مختلفی را پیدا کردیم که محصولاتی را با همین محور تولید کرده‌اند و از طریق ابزارهای تبلیغاتی خود، معرفی گسترده‌ای هم درباره محصولات خود انجام داده‌اند.

او ادامه داد: محصولاتی که با مضمون مشترک در سطح جهانی تولید می‌شوند، می‌تواند شبکه‌ای بین‌المللی ایجاد کند که موجب مطرح شدن برندهای ایرانی هم بشود البته هدف اصلی، دفاع از مسئله فلسطین خواهد بود ولی اقتصاد خلاق و فرهنگی هم به عنوان یکی از اهداف مد نظر است.

صالحی با بیان اینکه برندهای مشهور جهانی در دفاع یا علیه مردم مظلوم فلسطین وارد میدان شده‌اند گفت: در حال حاضر مجموعه‌های متعددی شناسایی شده‌اند که هر چند برخی از آنها کوچکند ولی می‌توانند با رسانه‌هایی که در اختیار دارند، موج فزاینده‌ای را در سطح جهانی به راه بیندازند چون فلسطین، دارای هویتی جهانی است و حتی سبک زندگی امروز مردم این کشور، ریشه در هویت‌ و تمدن‌های قدیمی دارد.

بازیافت خودرو به جای اسقاط خودرو

عبدالله توکلی لاهیجانی (مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت) مهمان بعدی برنامه فرامتن بود؛ او با اشاره به قانون ساماندهی صنعت خودرو اظهار کرد: از نخبگان کشور کمک گرفته‌ایم تا آسیب شناسی جامعی بر قوانین و شرایطی که وضعیت خودروی کشور را به اینجا رسانده‌اند صورت بگیرد و در نهایت، تدوین آیین‌نامه‌های مربوط به این قانون، به بهترین شکل انجام شود.

او با بیان اینکه گزارش جامعی از وضعیت خودروی کشور در سال 1401 تهیه و منتشر شده است گفت: هشت دستورالعمل مختلف در این زمینه و با مدد از ظرفیت‌های قانون ساماندهی تدوین شده تا بازخوردهای صنعت و دانشگاه را ببینیم.

توکلی لاهیجانی عنوان کرد: در برنامه جامع اسقاط خودروهای فرسوده، همواره با چالش‌هایی بین دولت و واردکنندگان خودرو مواجه بوده‌ایم، بنابراین لازم بود تغییر پارادایمی در این موضوع رخ دهد و صرفا اسقاط خودروها مد نظر نباشد بلکه به سمت بازیافت خودرو برویم.

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت با بیان اینکه بازیافت خودرو در کشورهای پیشرفته تا 60 درصد هم دیده می‌شود گفت: در مسیر توسعه صنعتی، باید به بلوغی برسیم که مدیریت چرخه عمر محصولات قابلیت اجرا داشته باشند، البته در حال حاضر هم بخشی از آنچه در خارج از کشور در مورد بازیافت خودرو دیده می‌شود، در کشور ما هم اجرایی می‌شود ولی هدف، رسیدن به بازیافت مواد پلیمری است نه صرفا مواد فلزی.

او به بسته‌های تشویقی برای اسقاط و بازیافت خودرو عنوان کرد: خودروهای فرسوده در سطح جهانی، از قیمت می‌افتند و اصولا به خاطر عوارضی که در نظر گرفته شده، نگه داشتن آن برای مالک به صرفه نیست بنابراین باید در وهله نخست، باید در آیین‌نامه‌های جدید، عوامل بازدارنده از قیمت یافتن خودروهای فرسوده را در نظر بگیریم اما در مرحله بعد، عوامل تشویقی هم مد نظر هستند.

مخاطبان شبکه افق می‌توانند پیشنهاد، انتقاد و هرگونه مسئله‌ای در مورد این برنامه را از طریق سامانه پیامکی 100076 ارسال کنند.

فرامتن را می‌توانید از طریق شناسه @faramatn_ir در پیام‌رسان‌های «بله» و «روبیکا» دنبال کنید.

آخرین اخبار

رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها