مشاهده خبر

دو شنبه 27 آذر 1402

نبرد همزمان حماس در میدان و فضای مجازی

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین»، یکشنبه شب و با محوریت جنگ رسانه‌ای در نبرد غزه، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، سعید ابوطالب، مستندساز و تحلیل‌گر رسانه‌ای، مهمان برنامه بود؛ او با بیان اینکه مستندسازی جنگ غزه توسط نیروهای مقاومت، با وجود همه محدودیت‌ها، سبب شده تا حدی حقیقت را دریابیم اظهار کرد: همین مسئله سبب شکستن انحصار خبری رسانه‌های جهانی شده و آنها دیگر نمی‌توانند حرف‌های همیشگی خود را به مردم القا کنند.

سید حسین حسینی مجری به افق فلسطین هم گفت: یکی از روزنامه‌های اسرائیلی نوشته بیش از 83 درصد پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی، علیه رژیم صهیونیستی بوده و در مورد خبرها و گزارش‌ها هم با نسبتی دیگر، همین وضعیت را شاهد هستیم.

سعیدی ابوطالب در ادامه گفت: آمریکایی‌ها در عراق، گروهی را بازداشت و تصاویری از آنها تهیه کردند و گفتند اینها افسران و سربازان عراقی هستند، همان موقع گفتم به این تصاویر مشکوک هستم، چون نه لباس‌هایشان یکسان است، نه درجه دارند و نه منظم هستند، حتی برخی از آنها کفش کتانی به پایشان است نه پوتین نظامی؛ اینها به عقیده من کارگر ساختمانی هستند.

او افزود: در جریان جنگ غزه هم اسرائیل ابتدا مدعی سر بریدن 40 کودک توسط حماس شد، بعدها که برخی خواهان انتشار تصاویر این ماجرا شدند، مشخص شد همه دروغ صهیونیست‌هاست.

این مستندساز خاطرنشان کرد: صهیونیست‌ها تصاویری منتشر کردند که گروهی را دستگیر کرده و به نام مبارزان حماس، تیرباران می‌کنند، دست بر قضا هلی شات حماس بالای سرشان بود و قبل و بعد این قضیه را فیلمبرداری کرد، و مشخص شد که اینها گروهی کارگر بودند که توسط اسرائیلی‌ها دستگیر و کشته شدند.

وقتی افسر اسرائیلی، بازجوی مستندساز ایرانی در عراق بود!

ابوطالب در بخشی دیگر، به ماجرای دستگیری خود در عراق اشاره و ابراز کرد: با کارت خبرنگاری به عراق رفته بودم، روز دوم با افسری انگلیسی در بصره صحبت کردیم، او شماره تلفن همراهش را به ما داد که متوجه شدیم مراقبمان هستند؛ البته ما هم از این ارتباط استفاده کردیم و به داخل پادگانشان رفتیم.

به گفته او، سه هفته بعد آمریکایی‌ها بی دلیل ما را دستگیر و بازجویی کردند؛ یکی از نوادگان آیت‌الله حکیم در همانجا زندانی بود، ماجرا را به او گفتم و اسم بازجویم را هم آوردم، حکیم او را می‌شناخت و گفت این خانم، اسرائیلی است و دفعه بعد، فقط در مورد سپاه قدس از تو خواهد پرسید.

ابوطالب خاطرنشان کرد: این اتفاق عینا افتاد و بازجو، اعتقاد داشت چون فامیلی من «ابوطالب» است یکی از فرماندهان نیروهای مقاومت هستم!

حزب‌الله جنگ را هوشمندانه مدیریت می‌کند

این مستندساز گفت: سید حسن نصرالله نشان داده هر جا بخواهد جنگ را شروع می‌کند، مدیریتش را انجام می‌دهد و هر جا بخواهد تمامش می‌کند و این حقیقت در جریان جنگ 33 روزه دیده شد؛ این روزها و هفته‌ها هم اهداف نظامی در سرزمین‌های اشغالی دقیقا مورد هدف قرار می‌گیرند، در عین حال جنگ را گسترش نمی‌دهد ولی بخشی از استعداد نظامی اسرائیل را به شمال می‌کشاند و ارتش صهیونیستی را آزار می‌دهد.

به گفته او، حزب‌الله نشان داده که هم به نفع مقاومت و فلسطین می‌جنگد و هم منافع ملی لبنان برایش مهم است، به همین دلیل جنگ را گسترش نمی‌دهد تا زیرساخت‌های لبنان آسیب نبینند.

سعید ابوطالب: در مورد جنگ غزه از برخی رسانه‌ای ها گلایه دارم

ابوطالب همچنین گفت: برخی در داخل کشور، مسائلی که اهمیت چندانی ندارند را برجسته می‌کنند ولی به مسئله غزه که امروز جهان درگیر آن است، توجهی ندارند و موضعی نمی‌گیرند در حالیکه دنیا در مورد فلسطین و مظلومیت مردم غزه صحبت می‌کند.

10 حمله حزب‌الله به پایگاه‌های مهم اسرائیل در عمق سرزمین‌های اشغالی

حسن عظیم‌زاده - خبرنگار اعزامی صدا و سیما به لبنان – در بخش بعدی و در ارتباط زنده با برنامه به افق فلسطین به آخرین تحولات صورت گرفته در جنوب این کشور پرداخت؛ از جمله مهمترین موضوعاتی که او به آنها اشاره کرد شامل موضوعات زیر است:

  • حزب الله لبنان امروز 10 بیانیه صادر کرد که حاکی از 10 عملیات علیه مواضع صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی است که شامل پایگاه‌های مهم اسرائیلی‌ها هم می‌شود.
  • امروز عمق حملات حزب الله هم افزایش یافته و مناطق دورتری از مرز با لبنان، مورد هدف قرار گرفتند.
  • در مقابل، جنگنده‌های صهیونیستی با پشتیبانی توپخانه ارتش صهیونیستی، به مناطق مختلف جنوب لبنان حمله کردند.

ورود ناو آیزنهاور به منطقه تاثیری در عملیات انصارالله نخواهد داشت

ارتباط زنده برنامه «به افق فلسطین» با نصرالدین عامر - معاون وزیر اطلاع‌رسانی یمن – بخش بعدی برنامه بود؛ او در پاسخ به سوالات مهدی آقا موسی گفت: اقدامات یمن علیه کشتی‌های اسرائیلی یا به مقصد سرزمین‌های اشغالی تاثیرگذار بوده ولی اگر جنگ گسترش پیدا کند وارد فاز بعدی خواهیم شد که برای آن برنامه‌ریزی کرده‌ایم و هر احتمالی وجود دارد.

عامر خاطرنشان کرد: اگر آمریکا بخواهد وارد عملیات در دریای سرخ شود، برنامه خاص خود را خواهیم داشت، حتی اگر ناو آیزنهاور هم باشد، نگرانی نداریم؛ این ناو دلیلی بر این نخواهد بود که انصارالله عملیات خود را علیه رژیم صهیونیستی متوقف کند.

او تصریح کرد: ما آمادگی کاملی داریم که همه کشتی‌ها را مورد هدف قرار دهیم، آمریکایی‌ها هم سلاح جدیدی ندارند، آنها 9 سال با همین امکانات علیه یمن جنگیدند و ملت یمن از آنها ترسی ندارند و از هر جهت، آماده مقابله هستند.

معاون وزیر اطلاع‌رسانی یمن گفت: آمریکا پیش از این ائتلافی بین‌المللی با رهبری عربستان سعودی را علیه یمن سازماندهی کرد، ولی کاری از پیش نبرد.

کلیشه‌سازی تروریست بودن فلسطینی‌ها؛ دام خشونت فرهنگی رسانه‌های صهیونیستی

پس از آن عبدالله بیچرانلو حسن از اساتید دانشگاه و تحلیلگران سیاسی و اجتماعی مهمان برنامه بود؛ او با بیان اینکه تبلیغات صهیونیستی سبب شده از فلسطینی‌ها انسانیت‌زدایی شود گفت: به این ترتیب از مردم این کشور عده‌ای تروریست کلیشه‌ای ساخته شده که همواره در فکر عملیات تروریستی هستند، به همین دلیل اصلا از زندگی روزمره آنها مثل آداب و رسوم، مشاغل و عروسی آنها چیزی دیده و شنیده نمی‌شود.

به گفته او، فلسطین بخشی از گستره جهان اسلام بوده و هست، حتی کتابی به فارسی در مورد سبک معماری حمام‌های فلسطین که از روی حمام‌های ایرانی ساخته شده داریم ولی اصلا دیده نشده است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: کلیشه تروریست بودن فلسطینی‌ها سبب شده نوعی روزمرگی و بی حسی راجع به آنها به وجود بیاید و حتی ممکن است ما هم در دام این خشونت فرهنگی بیفتیم.

واژه آپارتاید، تقلیل جنایات صهیونیست‌هاست

او افزود: ارتباطی که میان مردم در مورد حقیقت طوفان الاقصی و جنگ غزه برقرار شده که آن هم به واسطه شبکه‌های اجتماعی است، موجب شده آن روند رسانه‌ای گذشته حکمفرما نباشد، بسیاری سوال می‌کنند مگر می‌شود چنین جنایاتی علیه یک ملت روا داشته شود؟

این استاد دانشگاه تهران تصریح کرد: برخی عقیده دارند حتی نباید واژه آپارتاید را در مورد رژیم صهیونیستی به کار برد، این کار تقلیل جنایات اسرائیلی‌هاست و جنایات آنها فراتر از این مسائل است.

او گفت: با اینکه اقدمات زیادی صورت گرفت که مردم غرب، با فلسطینی‌ها همدلی نکنند، ولی این بار موفق به این کار نشدند حتی روسای برخی دانشگاه‌ها بر خلاف شعارهای آزادی غربی برکنار شدند ولی باز هم به هدفشان نرسیدند.

آخرین اخبار

عملکرد سه ساله مدیریت شهری تهران روی میز جهان آرا «تازه نفس» با روایتی از نخبه قرآنی ایران صریح و شفاف با دبیر هیئت رئیس مجلس: ما هم باید پاسخگو باشیم «فرزند کبیر کوه»، روایتی از شهید هسته‌ای در شبکه افق سیما فصل دوم مجموعه مستند «رخ‌ مادر» به افق رسید «داستان کافی» با روایتی از مبارزات انقلابی آیت الله کافی انتخابات آمریکا و بایسته‌های سیاست خارجی واقع‌بینانه روایتی از راهکار شهید فخری‌زاده برای زیارت حرم سیدالشهدا(ع) از تبلیغ تا آبادانی، داستان یک طلبه در محروم‌ترین نقطه ایران مستندهای شبکه افق در دومین ماه تابستان؛ از زائر غریب کربلا تا بزرگراه همت و رخ مادر پخش مستند «شکارچی مجازی» با موضوع آزار و اذیت دختران و زنان «دل‌نوا» دل عاشقان حسین (ع) را تا کربلا می‌برد راهکارهای عملی برای زندگی سالم با محوریت طب سنتی در «انارستان» سومین قسمت ویژه برنامه «خیابان آزادی» به روی آنتن افق راز خوانش انقلاب اسلامی از سوژه‌ها مستند «اشک» روایتی متفاوت از سوگواری بر سالار شهیدان روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها