مشاهده خبر

سه شنبه 21 آذر 1402

دستورالعمل‌های دست و پا گیر برای مشاغل خانگی

رییس دبیرخانه حمایت از مشاغل خانگی گفت: وقتی دستورالعمل‌ها برای اعطای مجوز زیاد می‌شود، ایجاد کسب و کار خانگی برای بسیاری از افراد سخت خواهد شد و وعده تسهیل‌گری ایجاد شغل برای این افراد زیر سوال می‌رود.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب ۲۴ ساعت گذشته به این خبرها اشاره شد: ایجاد فرصت شغلی برای ۲۶۴ نفر توسط دو معلول، بهره‌برداری از بزرگترین تقاطع چهارسطحی در شرق کشور، بهره‌برداری از ۷ طرح آبرسانی، بهره‌برداری از کتابخانه یک روستا در سبزوار، بومی‌سازی سامانه رمزنگار کوانتومی.

در بخش میز اصلی برنامه به موضوع مشکلات مشاغل خانگی و با حضور آزیتا همتیان، رییس دبیرخانه ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار پرداخته شد.

وی گفت: قانون حمایت از مشاغل خانگی در دولت دهم و به منظور حمایت از زنان سرپرست خانوار تصویب شد.

وی افزود: ۵۱۲ رسته مشاغل خانگی داریم و توسعه مشاغل جزء برنامه‌های ما به شمار می‌رود.

همتیان گفت: تا کنون حدود یک میلیون نفر دارای مشاغل خانگی است.

وی گفت: اکثر کسانی که دارای مشاغل خانگی هستند از دهک‌های پایین جامعه به شمار می‌روند و بیشتر خانم‌های سرپرست خانوار هستند.

همتیان گفت: بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به مشاغل خانگی نگاه مثبتی دارند و سقف پرداختی برای مشاغل خانگی هر نفر تا ۱۵۰ میلیون تومان است و سال گذشته حدود ۴۶ هزار نفر تسهیلات دریافت کرده‌اند.

وی گفت: با توجه به افزایش تعداد تسهیلات به افراد بحث نظارت بر کسانی که تسهیلات دریافت می‌کنند مهم است و دستورالعمل جامعی دبیرخانه اعلام کرده است.

رییس دبیرخانه حمایت از مشاغل خانگی افزود: وقتی دستورالعمل‌ها برای اعطای مجوز زیاد می‌شود، ایجاد کسب و کار خانگی برای بسیاری از افراد سخت خواهد شد و وعده  تسهیل‌گری ایجاد شغل برای این افراد زیر سوال می‌رود.

وی افزود: یکی از دستگاه‌هایی که در برخی موارد مانع از روند تسهیل‌گری مشاغل خانگی می‌شود سازمان غذا و دارو است که نگاهی حداقلی و تحقیر آمیز دارد و در اعطای مجوز بسیار سختگیرانه عمل می‌کند.

همتیان گفت: تعدادی از کسانی که دارای مشاغل خانگی هستند نیازی به دریافت تسهیلات ندارند اما به هرحال تسهیلاتی که به افراد متقاضی اعطا می‌شود، کفاف نمی‌دهد.

در بخش میز فرهنگ و هنر این برنامه به موضوع امر به معروف و نهی از منکر و با  حضور مجتبی برومندنیا، مسئول شبکه‌های تخصصی امر به معروف و نهی از کشور به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: شبکه تخصصی امر به معروف و نهی از منکر مسئول احیای این امر در کشور است که در سه بخش فعالیت می‌کند. بخش اول ارتباط با بخش‌های مردمی امر به معروف و نهی از منکر، تولید مستندات و کتاب‌های مربوط به امر به معروف و نهی از منکر و بخش سوم تولید و اجرای طرح‌های عملیاتی امر به معروف و نهی از منکر است.

آخرین اخبار

رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها