مشاهده خبر

جمعه 17 آذر 1402

لزوم بازنگری در اندیشه و شیوه‌های آموزش عالی

رئیس دانشگاه آزاد گفت: ما نیازمند بازنگری در اندیشه، رفتار و شیوه‌های آموزشی هستیم و اگر روند تداوم مطالبات برای همسویی دانشگاه و صنعت ادامه داشته باشد، اتفاقات خوبی رخ خواهد داد.

1

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز چهار شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب ۲۴ ساعت گذشته در ایران به این خبرها اشاره شد: آبرسانی به چهار روستایی ورزقان در آستانه بهره‌برداری، احداث دومین گلخانه مدرن شیشه‌ای کشور در ابهر، احداث ۱۰۰ واحد مسکونی برای خانوارهای دارای حداقل دو معلول در گیلان، احیای ۲۳ واحد صنعتی راکد در بروجرد، تکمیل بیمارستان شهید سلیمانی در فردیس.

در میز فرهنگ و هنر این برنامه به موضوع روز دانشجو و سیاست‌های دوگانه در قابل دانشجویان و با حضور محسن نراقی، دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: دانشجو در یک مقطعی می‌تواند هم الگودهی کند هم الگوپذیر باشد. دانشجو به دلیل حریتی که دارد و ملاحظه گروه یا احزاب سیاسی خاصی را نمی‌کند، می‌تواند حرف خود را بزند و این الگویی می‌تواند برای دیگران باشد. از سوی دیگر به خاطر این که هنوز وارد عرصه جدی سیاسی نشده و در حال بلوغ است، نیاز به الگو نیز دارد.

در بخش بعدی این برنامه به مشکلات دانشجویان و با حضور تهرانچی، رییس دانشگاه آزاد پرداخته شد.

وی گفت: ماهیت دانشگاه در دوره پهلوی اینگونه بود که قرار شد دانشگاه محلی برای تربیت افرادی باشد که دارای مدرک باشند و چه برای نظام اداری کشور و چه برای اعزام به خارج آماده شوند.

تهرانچی افزود: روندی که در دانشگاه‌های ایران صورت گرفته است اینگونه بود که ما نیروهای محقق بسیار خوبی را تربیت می‌کنیم که دانشگاه‌های خارج آنان را برای مراکز علمی خود به کار می‌گیرند اما افرادی را که وارد اجرا بشوند تربیت نمی‌کنیم.

رییس دانشگاه آزاد گفت: نوع تربیتی که در دانشگاه‌های ما انجام می‌شود بجز علوم پزشکی، اینگونه است که ما پژوهشگر و نه نیروی اجرایی تربیت کرده‌ایم.

وی گفت: دانشگاه‌های ما به دلیل اینکه نتوانسته است مسائل و مشکلات صنعت را حل کند و متناسب با آن، آرایش بگیرد، دانشجو فکر می‌کند که دانشگاه‌ یا رشته انتخابی کارایی ندارد.

تهرانچی افزود: در دیدارهایی که با اصحاب صنعت داشتم از آنها پرسیدم که چرا دانشجویان را به کار نمیگیرید، آنها پاسخ دادند بخاطر اینکه آنان تا سن ۲۵ سالگی فقط پشت میز درس هستند و هیچ دریافتی از صنعت ندارند.

رییس دانشگاه آزاد گفت: ما نیازمند بازنگری در اندیشه، رفتار و شیوه‌های آموزشی هستیم. و اگر روند تداوم مطالبات برای همسویی دانشگاه و صنعت ادامه داشته باشد، اتفاقات خوبی رخ خواهد داد.

وی گفت: علوم پایه جزء سرمایه‌های علمی ما هستند و بدون آنها نمی‌توان فقط به صنعت توجه داشت و حذف آن خسارت‌های جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

آخرین اخبار

«میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق ماجرای نسبت فامیلی علیرضا قربانی با داور «محفل» از زبان احمد ابوالقاسمی + فیلم «جهان آرا» نظرات مختلف را به قضاوت می‌گذارد/ بازنمایی عملیات موشکی بیداری انسانی در دانشگاه‌های برتر آمریکا آقای خاص برای اولین بار در سیمای ملی به آنتن افق رسید مداخله آمریکا در ایران؛ از دوره رضاخانی تا امروز آیا استعفای مقامات امنیتی اسرائیل ادامه دارد؟ عملیات وعده صادق و تغییر تاکتیک در جنگ سایه‌ها «به افق فلسطین» تجربه شیرین دفاع از صدای مظلوم مدیر شبکه افق و برنامه وقت سحر در مجلس تقدیر شدند راز فروپاشی سیاسی رژیم صهیونیستی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها