مشاهده خبر

جمعه 10 آذر 1402

نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین»، پنجشنبه شب و با محوریت بررسی اوضاع در منطقه خصوصا غزه، از منظر سیاسی و دینی روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، سید مصطفی خوش‌چشم تحلیل‌گر مسائل سیاسی مهمان برنامه بود؛ او با بیان اینکه لحن نتانیاهو به خاطر فشارهای داخلی و خارجی، عوض شده و آزادی اسرا را صرفا از طریق مذاکره و توافق طلب می‌کند، این یک برگ برنده برای حماس است.

وی افزود: کسانی هم اکنون در دولت ائتلافی رژیم صهیونیستی حضور دارند که به نتانیاهو فشار می‌آورند اگر جنگ را ادامه ندهد، از دولت خارج می‌شوند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه در این بین اقدامات مشکوکی در سطح جهان رخ می‌دهد خاطرنشان کرد: مثلا در زمان آتش‌بس حجم اخبار فلسطین کم شده و غربی‌ها از این فرصت استفاده می‌کنند تا در مورد تهدید اتمی ایران بگویند.

وی ادامه داد: این در حالی است که گروسی هیچ موضعی در قبال تهدیدهای هسته‌ای نتانیاهو و وزیر گردشگری رژیم صهیونیستی نداشت.

به گفته خوش چشم، هم آمریکا و هم رژیم صهیونیستی از ورود ایران به جنگ غزه هراس دارند، چون الان که فقط با حماس درگیر هستند، این وضع‌شان است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی عنوان کرد: رژیم صهیونیستی هم به دنبال ادامه جنگ است، چون اگر آن را تمام کند، هیچ چیزی به دست نیاورده است.

وی تصریح کرد: فشار سیاسی بر ایران در بحبوحه جنگ غزه، صرفا جنبه تبلیغاتی دارد.

خوش چشم با بیان اینکه رهبری زمانی فرمودند کرانه باختری باید تسلیح شود گفت: اما این بدان معنا نیست که ایران وارد جنگ بشود، بلکه هدف، مجبور کردن رژیم صهیونیستی به رفراندوم با حضور همه مردم و گروه‌های فلسطینی است.

این تحلیلگر سیاسی افزود: منظور جمهوری اسلامی هیچ وقت این نبوده که یهودیان یا صهیونیست‌ها را به دریا بریزد، بلکه این یک پیش‌بینی در مورد آینده محتوم آنهاست، بنابراین کنایه می‌زنیم که بروید شنا یاد بگیرید!

وی گفت: در روز رفراندوم، فلسطینی‌ها تصمیم خواهند گرفت، حتی اگر انتخاب آنها، تشکیل اسرائیل یا بخشش صهیونیست‌ها باشد.

اهمیتی که دنیا به ما می‌دهد ولی خودمان نه!

خوش چشم اضافه کرد: آمریکایی‌ها قبول دارند اگر ایران وارد بازی شود، معادلات آنها را بر هم می‌زنیم ولی خودمان در بازی‌های بین‌المللی وارد نمی‌شویم.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی باب یان اینکه همه می‌دانند ما از مقاومت حمایت می‌کنیم، طرف مقابل هم به قدرت ما اذعان دارد بنابراین توقع این است که در معادلات جهانی بازیگر فعالی باشیم تاکید کرد: ایران باید از ایده خود در برگزاری اجلاس ریاض، استفاده می‌کرد و نمی‌گذارد رهبری جریان به دست دیگر کشورها بیفتد.

استفاده حماس از گلوله‌های جنگ جهانی برای ساخت راکت

در بخشی دیگر از برنامه، علیرضا صادقی (کارشناس مسائل نظامی) به بیان توضیحاتی در رابطه با شیوه تولید جنگ افزار در غزه و توسط نیروهای مقاومت پرداخت.

وی اظهار کرد: در جریان جنگ 33 روزه، چهار هزار موشک توسط حزب‌الله به سمت سرزمین‌های اشغالی پرتاب شد ولی فقط در روز نخست طوفان الاقصی، پنج هزار راکت توسط مقاومت شلیک شده است.

صادقی با بیان اینکه نیروهای حماس، از لوله‌های آب آن هم در کارگاه‌های بسیار ابتدایی به ساخت راکت مشغول هستند و برای تولید لانچر هم امکانات آنها بسیار محدود است گفت: آنها حتی از گلوله‌های توپ به جا مانده از جنگ جهانی دوم که در سواحل مدیترانه موجود است استفاده می‌کنند؛ پیشرفت مقاومت را می‌توان در افزایش برد راکت‌ها از 10 به 250 کیلومتر مشاهده کرد.

حجت‌الاسلام علی سرلک (کارشناس مسائل مذهبی) دیگر مهمان برنامه به افق فلسطین بود؛ او در گفت‌وگو با حسینی مجری برنامه عنوان کرد: اگر از دریچه ایمان به خدا به صحنه میدان بنگریم، مدیریت بهتری خواهیم داشت چه اینکه حاج قاسم سلیمانی گفته بود فرصتی که در تهدیدها وجود دارد، در خود فرصت‌ها نیست به شرطی که نترسیم و نترسانیم.

او با بیان اینکه حتی اگر حق با اسرائیل هم بود، این حجم از قساوت و خشونت علیه زن و مرد و کودک، هیچ معنایی نداشت گفت: حقیقت این است که خیلی مواقع، اهل قدرشناسی نیستیم و شیطان هم در این بین تلاش می‌کند ما را مقابل هم قرار دهد و افرادی ناسپاس باشیم.

سرلک خاطرنشان کرد: اگر روحیه مچ‌گیری رواج پیدا کند و مردم نسبت به هم قدرشناس نباشند و خوبی‌های هم را نبینند، به تدریج یکدیگر را به جای دشمن می‌گیرند.

به گفته این کارشناس مذهبی، عظمت امروز غزه به خاطر این است که از نیروهای مقاومت، زن و مرد و پیر و جوان، یک صدا شنیده می‌شود.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود به برخی حاشیه‌ها در سطح جامعه اشاره و ابراز کرد: نباید اینگونه باشد که اگر حرف کسی را نپسندیدیم، آن آدم را حذف کنیم، مگر چقدر سرمایه انسانی داریم که به هر کدام انگ بزنیم؟

سرلک تصریح کرد: برخی می‌گویند امام خمینی(ره) گفته بودند آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، پس این همه کشت و کشتار و این همه جنایت چیست که در پاسخ باید گفت منظور امام راحل این بود که آمریکا نمی‌تواند به هدفش برسد و در انتها، اوست که سرشکسته خواهد شد.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه زمانی رژیم صهیونیستی همزمان با چند کشور عربی جنگید و آنها را شکست داد افزود: حالا همین رژِیم در مقابل یک گروه کوچک و بدون امکانات زمین‌گیر شده و تلفات انسانی بی سابقه‌ای داشته است.

وی ادامه داد: هر طور حساب کنیم، اسرائیل شکست خورده چه در حوزه نظامی، چه امنیتی و در انتها طبق سنت الهی، با دست خودش نابود خواهد شد.

حمایت از مقاومت، ما را به آزادی فلسطین نزدیک می‌کند

یکی دیگر از بخش‌های مهم برنامه به افق فلسطین، گفت‌وگوی اختصاصی با اسیل منیر بانوی آزاده فلسطینی بود که در جریان تبادل اسرا آزاد شده است.

این زن آزاده که یک سال را در زندان‌های اسرائیل گذرانده اظهار کرد: حکم من یک سال و سه ماه و به خاطر اتهام واهی حمل سلاح بود که یک سال از محکومیتم را گذرانده بودم.

او افزود: ما فلسطینی‌ها همیشه در معرض تهدید و دستگیری توسط صهیونیست‌ها هستیم؛ در زندان هم شرایط سختی داشتیم به خصوص زنان که دشواری‌های فراوانی دارند؛ انواع شکنجه جسمی و روحی علیه ما وجود داشت.

منیر خاطرنشان کرد: از همه می‌خواهم همیشه همراه مقاومت باشند، هر چقدر برای رشد خودمان و حمایت از مقاومت تلاش کنیم، به همان اندازه به آزادی نزدیک خواهیم شد.

آخرین اخبار

گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها