مشاهده خبر

شنبه 4 آذر 1402

2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ

یک پژوهشگر حوزه بین‌الملل گفت: اینکه اسرائیل چه تعریفی برای پیروزی خود در نظر می‌گیرد، نتیجه جنگ را تعیین می‌کند؛ ممکن است به تسخیر شمال غزه اکتفا کند ولی احتمال حمایت آمریکا و تداوم حملات هم هست.

0

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین»، جمعه شب با حضور ابوالفضل بازرگان (پژوهشگر حوزه امنیت بین‌الملل)، روح‌الله رستمی (ملی پوش وزنه‌برداری ایران) و یوسف سلامی (خبرنگار) روی آنتن شبکه افق رفت.

همچنین در بخش‌های مختلف، ارتباط زنده با خبرنگاران اختصاصی شبکه افق در غزه و یکی از کارشناسان حوزه‌های نظامی برقرار شد.

در بخش نخست و طی ارتباط زنده با مازن بلبیسی خبرنگار اختصاصی برنامه به افق فلسطین در غزه، به آخرین اخبار و مباحث مربوط به جنگ غزه و آتش‌بس موقت پرداخته شده.

او در این ارتباط تصویری گفت: آتش بس چهار روزه، فرصتی برای من، سایر خبرنگاران، امدادرسانان و دیگر مردم بود تا بتوانند خانوده‌هایشان را ببینند و کنارشان باشند چه اینکه در طول هفته‌های گذشته، فرصت و امکان این کار را نداشتند.

مازن افزود: ساعتی پیش، 13 نفر بازداشتی با تابعیت دوگانه توسط حماس آزاد شدند و 23 اسرائیلی هم با نظارت صلیب سرخ آزاد و به گذرگاه مرزی رفح اعزام شدند؛ رژیم صهیونیستی هم 39 نفر زن فلسطینی را آزاد کرده که البته قرار بود 50 نفر باشند.

به گفته او، امروز 200 کامیون سوخت وارد غزه شده تا بلکه بخشی از مشکلات مردم حل شود.

خبرنگار اختصاصی شبکه افق در غزه خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم می‌خواهند به خانه‌هایشان برگردند ولی صهیونیست‌ها به دفعات و بدون هدف به آنها شلیک می‌کنند.

ضرورت پرداختن به عمق استراتژیک ایران در سرزمین‌های اشغالی

در بخش بعدی، سید حسن حسینی مجری برنامه به گفت‌وگو با ابوالفضل بازرگان (پژوهشگر حوزه امنیت بین‌الملل) نشست.

بازرگان با بیان اینکه در منطقه‌ای که به طور طبیعی، همه کشورها رقیب هم محسوب می‌شوند، یک کشور مصنوعی ایجاد و توسط قدرت‌های جهانی تجهیز شده و حتی به روز ترین فناوری‌های نظامی، جاسوسی و امنیتی را در اختیار گرفته عنوان کرد: به این ترتیب، رژیم صهیونیستی منطق موازنه قوا را در منطقه بر هم زده و دیگر کشورها مجبور به واکنش هستند.

وی افزود: همانطور که نسبت به رفتارهای ترکیه و عربستان حساس هستیم و آنها همینگونه هستند، نسبت به وجود رژیم صهیونیستی هم حساس هستیم و باید واکنش نشان بدهیم، همانطور که آمریکا در اوکراین و تایوان، به دنبال کنترل روسیه و چین است.

بازرگان با بیان اینکه رژیم صهیونیستی نسبت به اتفاقات ایران بی تفاوت نیست خاطرنشان کرد: در اغتشاشات سال گذشته، انواع دخالت‌ها را داشت و حتی نتانیاهو، با رضا پهلوی دیدار کرد.

به گفته او، سال گذشته مجلس اسرائیل نخست وزیر این کشور را بر آن داشت که آذربایجان جنوبی را به رسمتی بشناسد و به این ترتیب، آذری‌های ایرانی را تحریک کند.

این پژوهشگر اضافه کرد: اردوغان و بن سلمان، رقیب ایران هستند، صهیونیست‌ها دیگر از رقیب گذشته و عملا در همه امور مربوط به ایران دخالت می‌کنند بنابراین واکنش ما به اتفاقات اسرائیل و مدیریت ما بر منطقه، مطابق با امنیت ملی و مسائل استراتژیک ماست.

بازرگان همچنین راجع به صحبت‌هایی که برخی مسئولان سابق سیاست خارجی کشور عنوان کرده‌اند گفت: آن فردی که زمانی در مصاحبه‌ای رسمی گفته بود زمان جنگ، ما باید برای خرید سیم خاردار، التماس می‌کردیم، حالا می‌گوید حمایت مردمی مهم‌تر است تا بازدارندگی توسط سلاح و صنایع دفاعی

وی تصریح کرد: در پاسخ باید گفت مگر اوکراین حمایت مردمی نداشت؟ هم حمایت مردم خودش را داشت و هم حمایت مردم جهان را، ولی چرا به این وضعیت افتاد؟ جمله درست‌تر این است که قوای نظامی باید تقویت شود تا بازدارندگی بیشتری داشته باشیم، آن وقت برای بیشتر شدن حمایت مردمی هم تلاش کنیم.

این پژوهشگر حوزه بین‌الملل ادامه داد: وقفه در جنگ به نفع حماس و مردم غزه بوده و به نوعی شکست اسرائیل محسوب می‌شود البته رژیم صهیونیستی بعد از آتش‌بس، اقدامات خصمانه خود را ادامه خواهد داد.

وی گفت: اینکه اسرائیل چه تعریفی برای پیروزی خود در نظر می‌گیرد، نتیجه جنگ را تعیین می‌کند؛ ممکن است به تسخیر شمال غزه اکتفا کند ولی احتمال حمایت آمریکا و تداوم حملات هم هست.

به گفته بازرگان، سناریوی اول این است که بایدن به نتانیاهو فشار می‌آورد تا انتخابات آمریکا، جنگ را به سرانجام برساند و سناریوی دوم این است که ممکن است اتفاقی بیفتد که ایران، تصمیم دیگری بگیرد.

وضعیت غزه در روز اول آتش‌بس به روایت خبرنگار اختصاصی شبکه افق

در بخش بعدی برنامه با ابو هدروس دیگر خبرنگار اختصاصی به افق فلسطین در غزه ارتباط زنده تصویری برقرار شد.

او گفت: بعد از 48 روز تجاوز مستمر رژیم صهیونیستی، فلسطینی‌ها توانستند ساعتی آرام باشند البته چهار روز آتش‌بس برای التیام زخم‌های آنها و جست‌وجوی مفقودین کافی نیست.

خبرنگار اختصاصی شبکه افق خاطرنشان کرد: شب گذشته، بسیار سخت بود و اسرائیل حملات شدیدی علیه غزه انجام داد؛ دیشب خانه‌ای سه طبقه که هشتاد نفر در آن ساکن بودند، مورد هدف قرار گرفت و همه آنها شهید شدند.

وی افزود: ارتش صهیونیستی مانع از بازگشت مردم به شمال غزه و خانه‌هایشان شده و به سمت شهروندانی که قصد برگشتن داشتند تیراندازی کرد.

ابوهدروس با بیان اینکه وضعیت غزه همچنان مثل زمان جنگ است، برق قطع بوده و اینترنت به سختی برقرار است خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم غزه، یک یا چند نفر از اعضای خانواده‌شان را گُم کرده و خبری از آنها ندارند.

انتقاد ملی پوش وزنه‌برداری از سکوت سلبریتی‌ها در مورد غزه

روح‌الله رستمی (ملی پوش وزنه‌برداری ایران) دیگر مهمان این برنامه بود؛ او با بیان اینکه اگر ورزشکار ملی هستیم، اگر هنرمند مردمی هستیم و دلمان برای مردممان می‌تپد، باید حرف دل آنها را بزنیم خاطرنشان کرد: چطور برخی سال گذشته سر قضیه‌ای نامشخص، توییت پشت توییت و استوری پشت استوری می‌زدند و خودشان را قاضی و وکیل‌ مدافع می‌دانستند ولی الان ساکتند؟ آیا یک توییت سهم کودکان مظلوم غزه نیست؟

در انتها اسرای اسرائیلی با مذاکره آزاد شدند نه عملیات نظامی

در ادامه برنامه با علیرضا صادقی (تحلیل‌گر مسائل منطقه) ارتباط زنده تصویری برقرار شد؛ او در گفت‌وگو با حسینی مجری برنامه اظهار کرد: اسرائیل ابتدا با وعده نابودی کامل حماس وارد جنگ شد، حالا به مذاکره و آتش‌بس موقت رسیده که نشان‌دهنده قدرت حماس است نه تاثیر بمباران‌ها.

صادقی افزود: ارتش صهیونیستی برای کم کردن تلفات انسانی، تانک‌هایش را بدون نیروی پیاده به میدان می‌فرستد که نیروهای مقاومت با شجاعت به زره‌پوش‌ها حمله می‌کند.

به گفته او، اسرائیل حتی نتوانست یک اسیر را با عملیات نظامی آزاد کند؛ ورودی بعضی تونل‌ها را هم کشف کرده ولی هنوز تصویری از ورود به آنها منتشر نکرده است.

صادقی با بیان اینکه صهیونیست‌ها اخیرا تصمیم گرفته‌اند تونل‌های کشف شده را به آب ببندند که البته فقط یک تصویر از این قضیه منتشر شده است گفت: روز گذشته حزب‌الله لبنان، 10 حمله بیشتر از روزهای قبل به سرزمین‌های اشغالی انجام داد ولی امروز به خاطر آتش‌بس، حمله‌ای انجام نداده است.

وی افزود: نتانیاهو و تیمش پذیرفته‌اند که با عملیات زمینی، نه اسیری آزاد می‌شود نه اهداف از پیش تعیین شده محقق خواهد شد.

یوسف سلامی: ایران دیپلماسی فعالی در جریان جنگ غزه دارد

بخش انتهایی برنامه هم به گفت‌وگو با یوسف سلامی اختصاص داشت؛ این خبرنگار صدا و سیما با بیان اینکه با شروع جنگ غزه، شاهد دیپلماسی کاملا فعالی از سوی دولت جمهوری اسلامی بودیم خاطرنشان کرد: این دیپلماسی شامل ارتباط مستقیم رئیس جمهور با سران کشورهای غربی و شرقی و دیدارهای وزیر امور خارجه است.

وی افزود: سفر آقای رئیسی به ریاض و دیدار با بن سلمان، امیر قطر و رئیس جمهور مصر برای کاهش تنش و امدادرسانی به مردم غزه، بخش دیگر دیپلماسی فعال کشورمان بود.

به گفته سلامی، وزیر امور خارجه ایران با لباس رسمی به بیروت یعنی در همسایگی جنگ رفت، همزمان همتای آمریکایی او با جلیقه ضد گلوله به عراق رفت.

او همچنین به سفرهای امیر عبداللهیان در جریان جنگ غزه اشاره و ابراز کرد: این دیدارها صرفا یک سفر تشریفاتی نیستند، بلکه کشورهای منطقه و جهان، ایران را در توافقات صورت گرفته موثر می‌دانند و در سطوح بالا، دیدارها انجام می‌شود.

سلامی تصریح کرد: آتش‌بسی که امروز محقق شده، به خاطر رایزنی‌های دستگاه دیپلماسی ایران است.

آخرین اخبار

گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها