مشاهده خبر

دو شنبه 6 آذر 1402

قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان

یک پژوهشگر حوزه گردشگری گفت: طی سه ماه گذشته ۱۳۹ طرح سرمایه‌گذاری بالغ بر ۹۲۰ میلیارد تومان در استان سیستان و بلوچستان به بهره‌برداری رسیده است اما این سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری نبوده و این یعنی گردشگری این منطقه برای دولت مطرح نبوده و نیست و به آن توجهی نشده و نمی‌شود.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب به این خبرها اشاره شد: توزیع ۳۱۵ هزار بسته معیشتی در چهارمحال و بختیاری، افتتاح بخش ام آر آی بیمارستان ابرکوه یزد، اجرای ۱۲۳ کیلومتر راه روستایی در بوشهر توسط دولت سیزدهم، بیمارستان تخصصی کودکان همدان در آستانه افتتاح، حل مشکل ۲۰ ساله خط تولید قوای محرکه در بم.

در بخش میز فرهنگ و هنر، به موضوع گفت‌وگوی معلمانه بوشهر و با حضور روح الله سلیمی فرد، معلم بوشهری پرداخته شد.

وی گفت: نقطه شروع تشدید بی‌هویتی معلم‌ها جاییست که دولت نگاهش به آموزش و پرورش و دبیر به عنوان یک نیروی کارمند مصرفی است. این نگاه باعث می‌شود که تمایلات دولت برای حمایت کاهش پیدا کند. از حمایت‌های مالی گرفته تا نظرخواهی در تصمیم‌گیری‌ها. ریشه این بی‌هویتی اینجاست. معلم وقتی با نگاه کارمندی به خود می‌نگرد، به اندازه حقوقی که دولت می‌دهد، کار می‌کند.

سلیمی فرد ادامه داد: اما برای درمان این بی‌هویتی، باید از پایین دنبال اصلاح باشیم. تزریق هویت و زنده‌سازی هویت باید از پایین و کف سیستم  یعنی معلم شروع شود.

وی افزود: اولین قدم برای اصلاح این چرخه، تغییر نگاه و دیدگاه معلم به عنوان یک کارمند مصرفی است که باید علاوه بر یک معلم به عنوان مصلح اجتماعی هم بنگرد. به همین دلیل پاتوقی را تعریف کردیم هر هفته معلم‌ها در آنجا جمع می‌شوند و معلمانی که کار پژوهشی انجام داده‌اند و مطالعات داشتند در این زمینه به دیگر معلمان آموزش می‌دهند و کارشناسانه به مسائل اجتماعی می‌پردازند.

ثمره های گفت‌وگوی معلمانه، باشگاه آب بود. دبیری که به صورت تخصصی به عنوان یک مصلح اجتماعی و سعی در کنشگری اجتماعی برای رفع بحران کم آبی راهکاری از طریق آبخیزداری، ارائه داد. در این مسیر ایده باشگاه اب شکل گرفت و به کمک دانش‌آموزها در مناطق مختلف نهال میکارند و فعالیت‌هایی در این حوزه انجام می‌دهند.

در بخش میز سیاسی و اقتصادی برنامه به موضوع زیبایی‌ها و پتانسیل‌های گردشگری استان سیستان و بلوچستان و باحضور مهدیه شهرابی فراهانی، پژوهشگر حوزه گردشگری و استاد دانشگاه پرداخته شد.

وی گفت: استان سیستان و بلوچستان می‌شود گفت یک ایران کوچک به جهت پیشینه تاریخ و وجود انواع و اقسام جاذبه‌های طبیعی است. ما وقتی که تاریخ و پیشینه ایران رو بررسی میکنیم باید وارد استان سیستان و بلوچستان بشویم. همانطور که یک باستانشناس معروف آمریکایی، سیستان و بلوچستان را بهشت باستان شناسان معرفی میکند.

وی افزود: متاسفانه آمارهای گردشگری در سفرهای داخلی استان سیستان و بلوچستان حتی جزو ده منطقه اول هم نیست. مسافت طولانی، دشوار بودن مسیرهای تردد به این منطقه، جاده‌های ناامن، تبلیغات به شدت کم دولت و عدم توجه دولت‌ها به گردشگری این استان از جمله دلایل عدم سفر گردشگران به این منطقه است.

این استاد دانشگاه گفت: طی سه ماه گذشته ۱۳۹ طرح سرمایه‌گذاری بالغ بر ۹۲۰ میلیارد تومان در استان سیستان و بلوچستان به بهره‌برداری رسیده است اما این سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری نبوده و این یعنی گردشگری این منطقه برای دولت مطرح نبوده و نیست و به آن توجهی نشده و نمی‌شود.

شهرابی ادامه داد: پروژه‌های صنعتی، از نگاه گردشگری و ریشه فرهنگ آسیب زننده است چون این منطقه ماهیت اصلی آن تاریخی و فرهنگی است و ما در وهله اول باید اصالت میراث فرهنگی منطقه و تاریخ منطقه را حفظ کنیم این هم به جز نگاه تخصصی گردشگری و نگاه توسعه نباید باشد.

وی خاطرنشان کرد: گردشگری به تنهایی می‌تواند توسعه، پیشرفت و اشتغال‌زایی و بهبود اقتصادی برای این منطقه به همراه بیاورد. بالغ بر ۱۵۰ هزار هنرمند در این استان در حوزه صنایع دستی فعالیت می‌کنند و بخش عظیمی از هنر مردم این استان سوزن‌دوزی است. از نگاه صنایع خلاق و فرهنگی می‌تواند اشتغال‌زایی بسیار بالایی داشته باشد‌.

پژوهشگر حوزه گردشگری ادامه داد: در مساله سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری ورود دولت، مدیران دولتی و دولتمردان به شکل ناصحیح است. این مساله یا رها شده است یا خیلی دولتیست. اطلاعات دقیق درباره جاذبه‌های گردشگری این استان به سرمایه‌گذاران داده نمی‌شود و در نتیجه سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری در این استان تشویق نمی‌شود.

وی درباره امنیت این استان گفت: همانطور که در تبلیغات گردشگران درباره امنیت ایران می‌بینیم را دقیقا درباره این استان هم شاهد هستیم. ورود گردشگران پاکستان برای رفتن به اربعین و یا زیارت اماکن مقدسه دیگر به این استان، نشان‌دهنده، امنیت استان و مهمان‌نوازی مردمان بومی سیستان و بلوچستان است.

شهرابی ادامه داد: بخشی عظیمی از تبلیغات برای این استات بر عهده دولت است و بخشی بر عهده گردشگرها است.

وی افزود: جاذبه‌های گردشگری کشور عمان شاید ۱ دهم جادبه‌های کشور باشد اما یک برنامه توسعه گردشگری بالغ بر ۱۲۰ میلیارد دلار برای هر منطقه  هزینه کرده است که تا سال ۲۰۲۵ عمان را معرفی کند. چیزی که ما در اکثر شهرهای کشور آن را مشاهده نمی‌کنیم.

آخرین اخبار

او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها