مشاهده خبر

پنج شنبه 2 آذر 1402

مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد

رئیس هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور گفت: اگر سازمان تامین اجتماعی به ناترازی رسیده من کارگر و جامعه کارگری این مشکل را پیش نیاوردم، این بلا را دولت‌ها و مجالس سر صندوق‌ها آورده‌اند.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز سه‌شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب به این خبرها اشاره شد: افتتاح یک مدرسه خیرساز در تفتان، لایروبی بندر چارک توسط متخصصان داخلی، اجرای ۳۳۷ پروژه عمرانی در مناطق محروم البرز توسط جهادگران، آزادی ۱۹۶ زندانی غیر عمد در لرستان، مکلف شدن بنیاد مسکن به واگذاری زمین به روستاییان فاقد مسکن.

در بخش میز فرهنگ و هنر به موضوع فعالیت‌های قرارگاه سازندگی و محرومیت‌زدایی بسیج با حضور  مهدی غلامی، دبیر قرارگاه محرومیت‌زدایی و سازندگی بسیج پرداخته شد.

وی گفت: بسیج سازندگی مساله محور کار می‌کند و برای کارهایش اولویت‌بندی دارد، بعد از اعتلای سند بسیج ۱۰ ساله در سال ۹۹ توسط رهبر معظم انقلاب قرارگاه محرومیت‌زدایی و سازندگی تاسیس شد. این قرارگاه تصمیم گرفت که‌ فعالیت‌های محرومیت‌زدایی را هدفمند‌تر و مساله محور انجام بدهد و نیازسنجی بکند توسط مردم صورت بگیرد.

ما در این قرارگاه در دو بستر روستا و حاشیه شهر فعالیت میکنیم. حاشیه‌نشینی یکی از مهم‌ترین برنامه‌های قرارگاه سازندگی و محرومیت‌زدایی بسیج است . در روستاها ۴ محور اصلی به عنوان اولویت تعیین کردیم، آب شرب روستایی، آب و خاک کشاورزی، مسکن محرومین و راه روستایی و جاده بیین مزارع. هدف از این اولویتها کمک به معیشت و اقتصاد روستا است. در حاشیه شهر هدف ما کاهش آسیب‌های اجتماعی است. و تلاش می‌کنیم ‌مشکلات را در این مکان رفع کنیم.

وی افزود: بعد از ابلاغ سند اعتلای بسیج و تشکیل این قرارگاه، برنامه جامع محرومیت‌زدایی مردم‌پایه بسیج تدوین و برای اجرا ابلاغ شد. مثلا در موضوع آب شرب روستایی در همکاری با وزارت نیرو در طرح جهاد آبرسانی این وزارت که ۱۰ هزار روستا هدف‌گزاری شده است، بیش از نیمی از این روستاها توسط نیروهای جهادی بسیج در حال آبرسانی است.

غلامی خاطرنشان کرد: به منظور رفع محرومیت یک همکاری مشترکی بین قرارگاه سازندگی و محرومیت‌زدایی بسیج و قرارگاه اقتصاد مقاومتی بسیج به وجود آمده است، این قرارگاه نیازهای اولیه روستایی مثل آب را پیش می برد و سپس را منطقه به قرارگاه اقتصاد مقاومتی تحویل می‌دهد در نتیجه برنامه‌ریزی برای منطقه صورت می‌گیرد. محوریت همه چه در امور سازندگی و عمرانی و چه در امور اقتصادی، گروه‌های جهادی و صندوق‌های قرض الحسنه یعنی مردم هستند.

بخش میز سیاسی و اقتصادی این برنامه به موضوع افزایش سن بازنشستگی و باحضور اولیا علی‌بیگی، رئیس هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور پرداخته شد.

وی گفت: هدف دولت و نمایندگان مجلس از افزایش سن بازنشستگی ناترازی صندوق‌ها و عدم پایداری صندوق‌هاست. اگر واقعا نگران این مساله هستیم چرا در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها اولویت را رعایت نمیکنیم و اهم و مهم را تشخیص نمیدهیم. ما استراتژی درستی در برنامه هفتم در خصوص مدیریت بحران‌های صندوق‌ها نمیبینیم چون اولویت‌ها شناخته نشده است.

وی افزود: متاسفانه مسئولین در مساله وضع قوانین و تصمیم‌گیری به بیانات رهبر توجه نکردند و نمی‌کنند، رهبر فرمودند مسئولین باید در وضع قوانین طرف ضعفا را بگیرند. سازمان تامین اجتماعی طبق اساسنامه یک سازمان عمومی غیردولتیست که حاصل عرق جبین و دسترنج جامعه کارگری است.

علی‌بیگی گفت: قانون افزایش سن بازنشستگی به نفع جامعه کارگران نیست و به شدت به آن‌ها آسیب می‌زند. جامعه کارگری به شدت مخالف هرگونه افزایش سن و سابقه است دلیل اول این است که تغییرات صورت گرفته را خلاف شرع می‌دانیم.

وی خاطرنشان کرد: مشکلات عدم پرداخت به موقع حق بیمه سهم دولت، تکالیف بدون پشتوانه مالی که از سوی دولت و مجلس هر از چندگاهی به سازمان تامین اجتماعی تحمیل می شود، تحمیل اقشار خاص به سازمان، عدم مسئولیت اصولی در مجموعه شصتا،‌ نکاتی است که انتطار و توقع داشتیم سازمان برنامه و بودجه نخست به این مشکلات بپردازند و بازنگری صورت بگیرد و نه اینکه از قشر کارگری برای حل مشکلات شروع کنند. متاسفانه مجلس مصوبه‌ای که تصویب کرده، مبهم و پر از اشکال است.

علی‌بیگی تاکید کرد: مجالس و دولت ها هیچ کمکی به سازمان تامین اجتماعی نکردند؛ اگر سازمان تامین اجتماعی به ناترازی رسیده من کارگر و جامعه کارگری این مشکل را پیش نیاوردم، این بلا را دولت‌ها و مجالس سر صندوق‌ها آورده‌اند. امروز هم وظیفه دارند از منابع ملی برای کمک به این صندوق‌ها اقدام کنند نه جامعه ضعیف کارگر. این جامعه محجوب و محروم را با این شرایط گرفتار نکنیم. این شایسته مجلس انقلابی و دولت انقلابی و مردمی نیست.

آخرین اخبار

رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها