مشاهده خبر

سه شنبه 30 آبان 1402

آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟

اگر سامانه سازمان محیط زیست و شهرداری دهیاری راه اندازی بشود و مشکل تفکیک در پسماند حل شود، حداقل ۵۰ درصد مشکلات پسماند حل شده و در چند ماه آینده یعنی تا پایان امسال، مشکلات بسیاری از استان‌های شمالی ما حل خواهد شد.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب به این خبرها اشاره شد: افتتاح مركز مشاوره راه زندگی در لرستان، بیمارستان امام خمینی شهریار در آستانه بهره‌برداری، بهره‌برداری از مجتمع آبرسانی روستایی در سرایان خراسان جنوبی، خدمات رایگان ۱۵۰ پزشک و دندانپزشک جهادگر در خراسان جنوبی، دومین سفر رئیس جمهور به چهارمحال و بختیاری.

در بخش بعدی این برنامه به موضوع مشکلات مدیریت پسماند در استان‌های شمالی و باحضور مهدی خادم ثامنی، مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست پرداخته شد.

وی گفت: متاسفانه مراکز دفن پسماند در کشور مراکزی هستند که به صورت تلنباری بودند نه مهندسی. به همین لایه‌های شیرابه به آ‌ب‌های زیرزمینی نفوذ کرده است. مراکز دفن قدیمی است و باید ساماندهی شود تا شیرابه‌ها در تصفیه خانه‌ها جمع آوری شود.

وی افزود: در استان‌های شمالی به دلیل اینکه جنگل‌ها و دریاها در مجاورت هم هستند و تراکم جمعیت در این استا‌ن‌ها بالاست و صنعت گردشگری در این استان‌ها رواج دارد، تولید پسماند بسیار بالاست.

خادم ثامنی گفت: در دهه‌های گذشته موضوع پسماند جزو دغدغه‌های مسئولان نبوده ولی در دولت سیزدهم یک هماهنگی بین سه قوا یعنی مجلس یازدهم، مجموعه قوه قضائیه و دولت ایجاد شده است. جلساتی در کارگروه‌های ملی هر ماهه در ستاد به ریاست رئیس سازمان محیط زیست و دستگاه‌های دیگر به منظور هماهنگی بین دستگاه‌ها برگزار می‌کنیم. یکی از دغدغه‌های ریاست سازمان محیط زیست در مساله پسماند، کاهش مصرف پلاستیک، جایگزینی سوخت‌های مشتق با سوخت فسیلی است که زیرساخت‌های آن آماده شده است.

وی خاطرنشان کرد: در مدیریت پسماند امکان آزمون و خطا نداریم. یک هرم در مبحث پسماند داریم، در راس هرم کاهش تولید پسماند و فرهنگ‌سازی درباره استفاده کمتر از پلاستیک و تولید زباله قرار دارد و در مرحله سوم و چهارم بازیافت و دفن پسماند قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: روش تفکیک پسماند در مبدا بسیار تاثیر گذار است. بر همین اساس دیگر شیرابه آلوده ایجاد نخواهد شد. پسماند خشک جمع اوریی می‌شود و پسماند تر به کمپوست برای کشاورزی تبدیل می‌شود.

خادم ثامنی گفت: مدیریت اجرای پسماندهای عادی برعهده شهرداری است. طبق ماده ۲۳ نظارت بر حسن  اجرای قانون بر عهده سازمان محیط زیست است. در استان‌های شمالی به دلیل محدودیت اراضی که وجود دارد، مکان‌یابی سخت است و شیرابه وارد آب‌های زیرزمینی و سطحی می‌شود و یک تن زباله حدودا ۱۰۰ لیتر شیرابه تولید می‌کند‌.

وی افزود: جمع‌آوری پسماند عادی و خشک توسط بخش خصوصی انجام می‌شود که زیرمجموعه مدیریت شهرداری‌ها است.

خادم‌ثامنی گفت: تجار پسماند خشک و تر سالانه میلیاردها دلار بدست می‌آورند. ما می‌توانیم از پسماند در اقتصاد چرخشی استفاده کنیم و از این نظر درآمد بالایی داشته باشیم. به همین دلیل در برنامه هفتم بحث اقتصاد چرخشی برنامه‌ریزی شده است.  تبدیل پسماند به انرژی، استفاده از پسماند به عنوان یک ماده اولیه برای تولیدات مختلف.

وی ادامه داد: اگر دستگاه‌ها اقدام کنند، مشکل حل پسماند می‌شود. قانون مدیریت پسماند ضمانت اجرایی کافی ندارد و ما فقط می‌توانیم به مراجع قضایی، هیات دولت و همچنین سازمان بازرسی کل کشور گزارش و موضوعات را منعکس کنیم.

خادم ثامنی خاطرنشان کرد: اگر سامانه سازمان محیط زیست و شهرداری دهیاری راه اندازی بشود و مشکل تفکیک در پسماند حل شود، حداقل ۵۰ درصد مشکلات پسماند حل شده و در چند ماه آینده یعنی تا پایان امسال، مشکلات بسیاری از استان‌های شمالی ما حل خواهد شد.

در بخش میز فرهنگ و هنر، به موضوع کتابفروشی (کتابفروشی محلی روشنا) و با حضور محمد امین مهدوی مسیول این کتابفروشی پرداخته شد.

وی گفت: ما با ۱۸۰ تومان و نصف کارتن کتاب در روستای اکبرآباد شیراز یک کتابفروشی تاسیس کردیم و آرام آرام پیشرفت کردیم و دومین کتابفروشی خود را نیز ایجاد کردیم و به همه جای ایران کتاب ارسال می‌کنیم.

مهدوی افزود: کتابفروشی انقلاب اسلامی، قلب تپنده یک شهر باشد و جریانساز و فرهنگساز باشد.  تعریف ما از کتابفروشی انقلابیی این است و همین امر باعث شد که به سمت مردم برویم.

این فعال جهادی گفت: ما توانستیم در آن روستا که الان به شهر تبدیل شده است، یک جریان فرهنگی براساس کتاب ایجاد کنیم و کارها و جریان‌های مختلف فرهنگی بوسیله این کتابفروشی ایجاد شد.

آخرین اخبار

نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها