مشاهده خبر

سه شنبه 30 آبان 1402

آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟

اگر سامانه سازمان محیط زیست و شهرداری دهیاری راه اندازی بشود و مشکل تفکیک در پسماند حل شود، حداقل ۵۰ درصد مشکلات پسماند حل شده و در چند ماه آینده یعنی تا پایان امسال، مشکلات بسیاری از استان‌های شمالی ما حل خواهد شد.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب به این خبرها اشاره شد: افتتاح مركز مشاوره راه زندگی در لرستان، بیمارستان امام خمینی شهریار در آستانه بهره‌برداری، بهره‌برداری از مجتمع آبرسانی روستایی در سرایان خراسان جنوبی، خدمات رایگان ۱۵۰ پزشک و دندانپزشک جهادگر در خراسان جنوبی، دومین سفر رئیس جمهور به چهارمحال و بختیاری.

در بخش بعدی این برنامه به موضوع مشکلات مدیریت پسماند در استان‌های شمالی و باحضور مهدی خادم ثامنی، مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست پرداخته شد.

وی گفت: متاسفانه مراکز دفن پسماند در کشور مراکزی هستند که به صورت تلنباری بودند نه مهندسی. به همین لایه‌های شیرابه به آ‌ب‌های زیرزمینی نفوذ کرده است. مراکز دفن قدیمی است و باید ساماندهی شود تا شیرابه‌ها در تصفیه خانه‌ها جمع آوری شود.

وی افزود: در استان‌های شمالی به دلیل اینکه جنگل‌ها و دریاها در مجاورت هم هستند و تراکم جمعیت در این استا‌ن‌ها بالاست و صنعت گردشگری در این استان‌ها رواج دارد، تولید پسماند بسیار بالاست.

خادم ثامنی گفت: در دهه‌های گذشته موضوع پسماند جزو دغدغه‌های مسئولان نبوده ولی در دولت سیزدهم یک هماهنگی بین سه قوا یعنی مجلس یازدهم، مجموعه قوه قضائیه و دولت ایجاد شده است. جلساتی در کارگروه‌های ملی هر ماهه در ستاد به ریاست رئیس سازمان محیط زیست و دستگاه‌های دیگر به منظور هماهنگی بین دستگاه‌ها برگزار می‌کنیم. یکی از دغدغه‌های ریاست سازمان محیط زیست در مساله پسماند، کاهش مصرف پلاستیک، جایگزینی سوخت‌های مشتق با سوخت فسیلی است که زیرساخت‌های آن آماده شده است.

وی خاطرنشان کرد: در مدیریت پسماند امکان آزمون و خطا نداریم. یک هرم در مبحث پسماند داریم، در راس هرم کاهش تولید پسماند و فرهنگ‌سازی درباره استفاده کمتر از پلاستیک و تولید زباله قرار دارد و در مرحله سوم و چهارم بازیافت و دفن پسماند قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: روش تفکیک پسماند در مبدا بسیار تاثیر گذار است. بر همین اساس دیگر شیرابه آلوده ایجاد نخواهد شد. پسماند خشک جمع اوریی می‌شود و پسماند تر به کمپوست برای کشاورزی تبدیل می‌شود.

خادم ثامنی گفت: مدیریت اجرای پسماندهای عادی برعهده شهرداری است. طبق ماده ۲۳ نظارت بر حسن  اجرای قانون بر عهده سازمان محیط زیست است. در استان‌های شمالی به دلیل محدودیت اراضی که وجود دارد، مکان‌یابی سخت است و شیرابه وارد آب‌های زیرزمینی و سطحی می‌شود و یک تن زباله حدودا ۱۰۰ لیتر شیرابه تولید می‌کند‌.

وی افزود: جمع‌آوری پسماند عادی و خشک توسط بخش خصوصی انجام می‌شود که زیرمجموعه مدیریت شهرداری‌ها است.

خادم‌ثامنی گفت: تجار پسماند خشک و تر سالانه میلیاردها دلار بدست می‌آورند. ما می‌توانیم از پسماند در اقتصاد چرخشی استفاده کنیم و از این نظر درآمد بالایی داشته باشیم. به همین دلیل در برنامه هفتم بحث اقتصاد چرخشی برنامه‌ریزی شده است.  تبدیل پسماند به انرژی، استفاده از پسماند به عنوان یک ماده اولیه برای تولیدات مختلف.

وی ادامه داد: اگر دستگاه‌ها اقدام کنند، مشکل حل پسماند می‌شود. قانون مدیریت پسماند ضمانت اجرایی کافی ندارد و ما فقط می‌توانیم به مراجع قضایی، هیات دولت و همچنین سازمان بازرسی کل کشور گزارش و موضوعات را منعکس کنیم.

خادم ثامنی خاطرنشان کرد: اگر سامانه سازمان محیط زیست و شهرداری دهیاری راه اندازی بشود و مشکل تفکیک در پسماند حل شود، حداقل ۵۰ درصد مشکلات پسماند حل شده و در چند ماه آینده یعنی تا پایان امسال، مشکلات بسیاری از استان‌های شمالی ما حل خواهد شد.

در بخش میز فرهنگ و هنر، به موضوع کتابفروشی (کتابفروشی محلی روشنا) و با حضور محمد امین مهدوی مسیول این کتابفروشی پرداخته شد.

وی گفت: ما با ۱۸۰ تومان و نصف کارتن کتاب در روستای اکبرآباد شیراز یک کتابفروشی تاسیس کردیم و آرام آرام پیشرفت کردیم و دومین کتابفروشی خود را نیز ایجاد کردیم و به همه جای ایران کتاب ارسال می‌کنیم.

مهدوی افزود: کتابفروشی انقلاب اسلامی، قلب تپنده یک شهر باشد و جریانساز و فرهنگساز باشد.  تعریف ما از کتابفروشی انقلابیی این است و همین امر باعث شد که به سمت مردم برویم.

این فعال جهادی گفت: ما توانستیم در آن روستا که الان به شهر تبدیل شده است، یک جریان فرهنگی براساس کتاب ایجاد کنیم و کارها و جریان‌های مختلف فرهنگی بوسیله این کتابفروشی ایجاد شد.

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها