مشاهده خبر

جمعه 26 آبان 1402

چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟

یک متخصص طب سنتی گفت: اعضای بدن که سرد و خشک هستند انتظار می‌رود در فصل پاییز بیشتر تشدید شود. مثلاً مفاصل دارای مزاجی سرد و خشک هستند و در چنین فصلی احتمال بروز بیماری مفاصل بیشتر است. ترشح‌ها، نزله‌ها، سینوزیت، خشکی پوست و.. در این فصل بیشتر است.

0

برنامه انارستان با موضوع تدابیر پیشگیرانه و درمان بیماری‌های فصل پاییز و با حضور سید علی ظفرپور، پزشک و متخصص طب سنتی روز سه شنبه از شبکه افق پخش شد.

وی گفت: به دلایل مختلف فصل پاییز فصل بیماری‌ها است و به دلیل سرد و خشک بودن می‌تواند ریشه بسیاری از بیماری‌ها باشد.

این متخصص طب سنتی گفت: فصل‌ها یکی از مهمترین موضوعات طب سنتی است که دارای مزاج هستند و هر فصلی با تدابیر خاص خود باید رفتار شود.

مظفرپور افزود: در این فصل مزاج به سمت سرد و خشکی پیش می‌رود. مثلاً اگر کسی مزاج گرم و تر دارد به سمت اعتدال پیش می‌رود و حال بهتری را در پاییز تجربه می‌کند.

وی گفت: کسانی که مزاج سرد و خشک دارند باید در این فصل مراقبت بیشتری نسبت به بیماری‌ها داشته باشند زیرا احتمال بروز بیماری در این افراد بیشتر است.

این متخصص طب سنتی گفت: کسانی که سرد و خشک هستند معمولاً لاغر اندام هستند و پوست خشکی دارند. معمولاً ریزبین هستند و موهای زبر دارند.

مظفرپور افزود: کسانی که دارای مزاج سرد و خشک هستند، در فصل پاییز به آن بیماری که احیانا زمینه آن را دارند بیشتر دچار می‌شوند. مثلاً کسی که دارای بیماری روحی هست، در این فصل احتمال بروز بیماری روحی در او بیشتر است.

وی گفت: اعضای بدن که سرد و خشک هستند انتظار می‌رود در فصل پاییز بیشتر تشدید شود. مثلاً مفاصل دارای مزاجی سرد و خشک هستند و در چنین فصلی احتمال بروز بیماری مفاصل بیشتر است. ترشح‌ها، نزله‌ها، سینوزیت، خشکی پوست و.. در این فصل بیشتر است.

این متخصص طب سنتی گفت: برای درمان خشکی پوست ناشی از فصل و نه عامل خارجی، باید از عوامل سردی مانند ترشی، ماست و دوغ، غذاهای با هضم سنگین مانند الویه و ماکارونی جلوگیری کرد.

مظفرپور افزود: خاکشیر می‌تواند به رطوبت بدن کمک کند. روزانه صبح و عصر یک لیوان مصرف شود می‌تواند برای رطوبت بخشی به بدن کمک کننده باشد. همچین ماءالجبن و ماء الشعیر طبی برای رطوبت‌بخشی به بدن نیز مفید است. همچنین روغن بادام شیرین برای رطوبت بخشی به بدن نیز در کنار این موارد می‌تواند موثر باشد.

وی گفت: در فصل پاییز سرفه بیشتر می‌شود و بهترین و مقوی‌ترین چیزی که برای ریه موثر است نخودآب است که ترکیبی از نخود و گوشت گوسفند است. همچنین کمپوت خانگی سیب برای ریه خصوصا سرفه نیز بسیار مفید است.

این متخصص طب سنتی گفت: در سرفه‌های خشک چیزهای لعاب دار مانند تخم بالنگو بسیار مفید است.

مظفرپور افزود: یک ترکیب بسیار خوب برای سرفه بخصوص سرفه‌های خشک، ترکیب آویشن، بابونه و مرزنجوش است اما از آن بهتر ترکیب آویشن و بابونه به اندازه یک قاشق غذاخوری به اضافه ده دانه تا بیست دانه گل ختمی و ده تا بیست عدد عناب در یک فلاسک ریخته و دم بکشد و هر هشت ساعت یک بار یک لیوان از این ترکیب میل شود در بچه‌ها کمتر به اندازه نصف لیوان باشد.

وی گفت: استفاده از چیزهایی که گرمی و تری دارد مانند بادام و شیر بادام و حریره بادام که جوهر مغز را تقویت می‌کند بسیار برای پاییز مناسب است. همچنین ترکیب بادام و انجیر یکی از بهترین ترکیب‌ها برای درمان بیماری‌های روحی ناشی از فصل پاییز است. همچنین کمپوت سیب و گلاب و زعفران که مفرح هست و برای افسردگی بسیار می‌تواند موثر باشد.

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها