مشاهده خبر

پنج شنبه 25 آبان 1402

جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: نتانیاهو برای اینکه به منافع خود دست یابد این جنگ را طولانی کرد تا بتواند تظاهرات در داخل سرزمین‌های اشغالی را عقب بیندازد اما نبرد در غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی خواهد بود.

1

برنامه به افق فلسطین با پوشش آخرین تحولات در غزه روز چهارشنبه از شبکه افق پخش شد.

کاظم غریب‌آبادی ، معاون بین‌الملل قوه قضائیه مهمان نخست برنامه به افق فلسطین بود.

وی گفت: نمایشگاهی مملو از انواع و اقسام جنایات را در نوار غزه شاهد هستیم. وظیفه سازمان‌‌های بین‌الملل مدعی حقوق بشر ان است که جلوی این جنایات را بگیرد. اما متاسفانه این روزها شاهد این هستیم که ادعاها در مورد حقوق بشر و سازمان‌های بین المللیی هیچ خاصیت ندارند و ما انواع معاهدات حقوق بشری را داریم که برای جلوگیری از این تجاوز اصلا کارامد نبوده‌اند و هیچ خاصیت و اثری ندارند.

وی افزود: در آستانه ۷۵ مین سالگردین اعلامیه جهانی حقوق بشر هستیم میخواهند جشن بگیرند کدام جشن؟ در زمانی که هیچ کدام از اعلامیه و معاهدات در توقف جنگ و جنایت علیه غزه موفق نبوده، آیا باید به وجود چنین سازمان‌هایی افتخار بکنیم و مضحک این است که رژیم صهیونیستی، در هفت معاهده حقوق بشری عضو است! عضویتی که نمادین و پرستیژی باشد به دردی نمیخورد و ما نیاز به اقدام‌ از سوی کشورها هستیم.

غریب‌آبادی گفت: ما برای احصای جنایت‌های رژیم صهیونیستی یک فهرست ۳۰ صفحه‌ای با همکارانم گردآوری کردیم که شامل ۳۴۰۰ عملیات کشتار و آوارگی هفت میلیون فلسطینی در ۷۵ سال گذشته و شهادت ۱۰۰ هزار نفر بود. اما متاسفانه ۵۱۲  قطعنامه در مجمع عمومی و شورای حقوق بشر سازمان ملل و همچنین شورای امنیت در مورد فلسطین صادر شده که هیچ کدامشان اجرایی نشده و ۵۵ مورد از آنها توسط آمریکا وتو شده است.

وی افزود: رژیم آمریکا که ادعای حقوق بشر دارد خودش به یک طرف جنگ تبدیل شده است و حمایت‌های مالی، نظامی و حتی دیپلماتیک از این رژیم می‌کند.

فریدون عباسی ، نماینده مجلس شورای اسلامی مهمان دیگر میز گفت‌وگوی برنامه به افق فلسطین بود.

وی گفت: طوفان الاقصی ضربه جبران ناپذیر است برای رژیم صهیونیستی چرا که این رژیم از رسانه زیاد استفاده میکردند و تبلیغات میکردند که رژیم دموکراتیک و پایدار است و ارتشش مجهز و غیر قابل ضربه زدن بود. وقتی حماس رفتن دیدند که پوشالی‌است و به راحتی میتوانند وارد آن بشوند. بر اثر این عملیات هیمنه‌اش فرو ریخت که یک گروه سیاسی و کوچک نه یک کشور، میتواند به رژیمی که مجهز به سلاح‌های کشنده است و  به کشورهای اروپایی و آمریکا وصل است، ضربه بزند.

عباسی گفت: نتانیاهو برای اینکه به منافع خود دست یابد این جنگ را طولانی کرد تا بتواند تظاهرات در داخل سرزمین‌های اشغالی علیه او عقب بیافتد. اما نتیجه این جنگ، آوارگان صهیونیستی زیاد شدند و مهاجرت‌های زیادی صورت گرفته و اقتصادش فلج خواهد شد و اینها مقدمات فروپاشی رژیم صهیونیستی است.

مسعود اسداللهی، تحلیلگر و کارشناس مسائل غرب، مهمان دیگر برنامه بود.

وی گفت:اتفاقا حماس باتوجه با توجه به تجربه‌هایی که در دو جنگ قبل داشت می‌دانست که رژیم صهیونیستی پاسخ ویرانکنندهای خواهد داشت بنابراین غافلگیر نشده است. همچنین نباید با ملاکهای جنگ کلاسیک،  حملات حماس را بررسی کرد؛ در جنگ نامتقارن،  همیشه طرف کوچکتر تلفات زیادی را متحمل میشود ولی در نهایت طرف قدرتمندتر، شکست میخورد مثل جنگ آمریکا با ویتنام یا نبرد شوروی و افغانستان.

وی افزود: رمز پیروزی گروههای کوچکتر در راهبرد نظامی آنهاست،  جنگی فرسیاشی در بازه بلند مدت انجام میدهند ولی هر بار با ضربات کوچک و مداوم، ارتش کلاسیک طرف دیگر جنگ را شکست می‌دهند.
این کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: نتانیاهو به دلیل اینکه نتوانسته تا الان دستاوردی داشته باشد، به دنبال طولانی کردن جنگ است و هیچ آتش بسی را قبول نمیکند با این امید که بتواند چهره‌های اصلی حماس را از بین ببرد. به همین دلیل رژیم صهیونیستی از آمریکا یک مهلت دو هفته‌ای خواسته است.

اسداللهی خاطرنشان کرد: آمریکا خواستار آتشبس پنج روزه شده تا اسرای زن و نوجوان از هر دو طرف آزاد شوند ولی نتانیاهو میداند به خاطر فشار افکار عمومی مردم دنیا، بعد از آتشبس پنج روزه، دیگر نمیتواند جنگ را شروع کند .نخست وزیر کانادا و اسپانیا علیه رژیم صهیونیستی صحبت کردند و خواستار توقف این جنایات شدند. چیزی که امروز بی‌سابقه است و آن موج حرکت غربی علیه اسرائیل و حمایت از فلسطین و فزه است. بی سابقه است که در دانشگاه‌های آمریکا که پیش از کسی نمیتوانست نگاه چپ به پرچم رژیم صهیونیستی بکند، پرچم می‌سوزانند. موج یهود ستیزی بر اثر این جنگ اوج گرفته که خودشان عامل آن هستند. کشتار و تخرب و ویرانی خصوصیت جنگ نامتقارن است ولی همیشه طرف کوچکتر پیروز است.

جواد فروغ،  تیرانداز المپیکی ایران یکی دیگر از مهمانان برنامه به افق فلسطین بود و در این باره گفت‌وگو کرد.

وی گفت: جنایات در غزه و صحنه‌هایی که میبینیم واقعا وجدان هر انسانی را  به درد می آورد. متاسفانه عملکرد کمیته بین‌المللی المپیک، سازمان بهداشت جهانی، صلیب سرخ جهانی و سایر مجامع بینالمللی،  مناسب نبود و خروجی و عملکردی که از آنها انتظار داشتیم را ندیدیم.
این تیرانداز المپیک گفت: مساله فلسطین را باید سوای سلایق دید. مساله فلسطین یک مساله انسانی است. ولی متاسفانه برخی به دلیل نارضیاتی از اتفاقاتی که در داخل می‌افتد حمایت از فلسطین را وابسته به یک گروهی خاص میدانند و موضع‌گیری نمی‌کنند. در حالیکه این مساله ربطی به سیاست ندارد.
 فروغی گفت: فدراسیونهای جهانی میگویند سیاست را در ورزش دخالت ندهید ولی با برخی از کشورها خلاف این مساله رفتار میکنند، مثلا این‌ها روسیه را سر جنگ اوکراین از همه مسابقات جهانی کنار گذاشتند. اما در مساله مسابقه دادن با رژیم صهیونیستی، می گویند ورزش را سیاسی نکنید.

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها