مشاهده خبر

دو شنبه 22 آبان 1402

آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟

معاون اقتصادی سازمان بازرسی کل کشور گفت: با هر بانکی که به اشخاص مرتبط و زیر مجموعه‌اش خلاف ضوابط مقرارت بانک مرکزی تسهیلات پرداخت کند و به آن بهانه بخواهد تسهیلات خرد را پرداخت نکند، برخورد می‌کنیم.

0

معاون اقتصادی سازمان بازرسی کل کشور گفت: با هر بانکی که به اشخاص مرتبط و زیر مجموعه‌اش خلاف ضوابط مقرارت بانک مرکزی تسهیلات پرداخت کند و به آن بهانه بخواهد تسهیلات خرد را پرداخت نکند، برخورد می‌کنیم.

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب و امیدبخش به خبرهای خوب 24 ساعت گذشته در میهن اسلامی ایران پرداخته شد که از جمله آن‌ها می‌توان به این خبرها اشاره کرد: افتتاح گازرسانی به 21 روستای جوانرود، بهره‌برداری از اولین نیروگاه خورشیدی در زاهدان، بهره‌برداری از طرح آبرسانی به چهار روستا در چابهار، اهدای 37 هزار نسخه کتاب به کتابخانه‌های عمومی توسط مردم کردستان، بازگشت 81 واحد راکد گلستان به چرخه تولید، ایجاد 165 فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد نهاوند، بزرگترین پروژه زیست محیطی تبریز در ایستگاه آخر.

در بخش میز فرهنگ و هنر به موضوع پویش «موشک بساز» پرداخته شد و فاطمه حسینخانی، مسئول پویش موشک بساز به عنوان مهمان این بخش از برنامه بود.

وی گفت: ما به همراه چند گروه جهادی با آغاز عملیات طوفان الاقصی، به این فکر افتادیم که پویش های مختلفی برای همدردی با کودکان مظلوم غزه و فلسطین ایجاد کنیم. به دنبال پویشی بودیم که چند ویژگی داشته باشد، ساده باشد و با حداقل ابزار امکان ساخت آن باشد و بر این اساس پویش موشک بساز را طراحی کردیم.

اهداف ما برای این پویش این بود که بچه ها در بازی کردن خیلی چیزها را یاد میگیرند و با بازی کردن است که می آموزند. به همین دلیل سعی کردیم در این پویش که بچه ها با درست کردن و زمانی که برای این پویش میگذارند، حماسه و شجاعت و ظلم ستیزی را یاد بگیرند و بتوانند برای مبارزه با دشمنشان رژیم صهیونیستی و آمریکا و نشان دادن همدردی با کودکان غزه رجزخوانی بکنند و با اقتدار همدردی کنند.

حسینخانی افزود: ما در این پویش بر داشته‌ها، قدرتها و ابزارهایی که داریم مانور دادیم و لزومی نداشت که از حجم جنایت و خشونتی که در غزه اتفاق می‌افتد، تعریف کنیم، از افتخارات و قدرت‌هایی که ما داریم برای کودکان تعریف میکنیم و آنها را با ظلم ستزی آشنا می کنیم.

بخش بعدی برنامه به موضوع تسهیلات خرد اختصاص داشت و ستار شیرعالی معاون اقتصادی سازمان بازرسی کل کشور به عنوان مهمان برنامه در این باره گفت‌وگو کرد.

 وی گفت: اصولا شبکه بانکی و نظام بانکی تابع مقررات شورای پول و اعتبار و بخشنامه های بانک مرکزی است در ارتباط با تسهیلات و وام ضوابط و مقرراتی که بانک مرکزی برای شبکه بانکی ابلاغ میکند لازم الاجراست. چون این مستند قانونی دارد  و هیچ بانکی مجاز نیست راسا بدون رعایت ضوابط و مقررات بانک مرکزی برای تسهیلات وام مقرری را تایید کند.

شیرعالی افزود: تسهیلات خرد تسهیلاتی است که ریالی است و برای مقاصد غیر تجاری و برای نیازهای ضروری اشخاص، نظام بانکی پرداخت می کند و براساس آخرین اصلاحیه سقف تسهیلات خرد 300 میلیون تومان است. تسهیلات ازدواج، فرزندآوری، ودیعه مسکن و ساخت مسکن تحت عنوان قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت از جمله تسهیلات تکلیفی است که بانک ها ملزم به پرداخت آن هستند.

شیرعالی خاطرنشان کرد: برخی از بانک ها، مقرراتی برای دریافت تسهیلات تعیین کرده بودند مثلا ضامن با سن بالای 65 سال را تایید نمیکرد یا اینکه حساب ضامن در آن شعبه باشد و غیرهم همگی جزو تخلفات هستند و در صورت گزارش با این بانک‌ها به صورت قانونی برخورد خواهد شد. همچنین هیچ بانکی مجاز نیست کارمزد سالیانه قرض الحسنه را ابتدای تسهیلات برداشت کند، این خلاف قانون است. همینطور هیچ بانکی نمیتواند مقرر کند که فرد متقاضی وام حساب قرض الحسنه یا دسته چک داشته باشد.

 

وی افزود: برای تسهیلات ازدواج از دی ماه سال گذشته براساس گزارش های مردمی که به ما منعکس شد، برخی از بانکها به دلایل نامعلومی مانع تراشی می کردند و از پرداخت تسهیلات قانونی که قانون مقرر کرده و بانک مرکزی بودجه معین کرده بود، امتناع میکردند، بعد از بررسی و صحبت با چند مدیر عامل این بانک ها ظرف مدت دو ماهه وام‌های ازدواج را پرداخت کردند و به این شکل تا پایان سال 90 درصد تکالیف مقرر را ملزم می کنیم که تسهیلات را پرداخت کنند.

وی گفت: به منظور پیگیری مطالبت مردم و برخورد با بانک های متخلف، سامانه«136.ir» را برای ثبت گزارش های مردمی ایجاد کردیم و به صورت هوشمند پاسخ شکایت و گزارش و اعلام را به متقاضی، مشتری و شخص معترض اعلام میکند. بر همین اساس برخی از بانکهایی که  تمکین ندادند، علیه آنها اقدام قانونی و کیفری انجام دادیم بعضا محکوم شدند.

شیرعالی افزود: آمار رسمی بانک مرکزی تایید میکند که با ورورد سازمان بازرسی کل کشور به این مساله، بانک ها به تعهداتشان عمل کردند. مردم مطالبه کنند و رئیس شعبه مسئول است حاکم نیست و اگر هر جا برخورد بدی انجام می‌دهد یا مطالبه غیرقانونی دارد ، گزارش داده شود.

وی افزود: درصد غیرجاری شدن تسهیلات خرد در قیاس با تسهیلات کلان اصلا قابل مقایسه نیست. با هر بانکی به اشخاص مرتبطش خلاف ضوابط مقرارت بانک مرکزی تسهیلات پرداخت کند و به آن بهانه بخواهد تسهیلات خرد را پرداخت نکند، برخورد میکنیم.

در پرونده های تعهدات ارزی ایفا نشده از ابتدای سال تا پایان مهر، نزدیک به 60 همت را تعیین تکلیف و به حیطه وصول درآوردیم این امر با ورود سازمان بازرسی کل کشور بوده، بانک ها را ملزم کردیم که ارزی که قرار بوده برای کشور کالا یا خدماتی بیاورد و رفته ارز را نیاورده تعیین تکلیف کنند یا از آن فرد درخواست کنند ارز را برگرداند یا کالا را وارد کند.

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها