مشاهده خبر

پنج شنبه 18 آبان 1402

500 هزار بازگشت به روستا، دستاورد دولت سیزدهم

معاون سرمایه‌گذاری توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: ما با اقداماتی که انجام دادیم نه تنها روستاییان به شهرها نیامدند بلکه نزدیک به پانصد هزار بازگشت به روستا نیز وجود داشته است. روستا مانند گذشته نیست و با توجه به زیرساخت‌هایی که در روستا ایجاد شده است، افراد روستایی به روستاها بازگشته‌اند.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز چهارشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب ۲۴ ساعت گذشته در ایران، به این خبرها پرداخته شد: ارزش قراردادهای دانشگاه سبزوار با حوزه ثنعت ۲ برابر شد، واگذاری ۴۸۰ قطعه زمین به خانواده‌های چهار فرزندی در چهار محال و بختیاری، صادرات فولاد ایران از مرز ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار گذشت، حمایت بنیاد نخبگان از دانش‌آموزان مستعد نیازمند، بنگاه‌های تولیدی فعال آذربایجان غربی از ۲ هزار واحد گذشتند، افزایش ۳۵ درصدی تولید طلای سرخ در کرمانشاه، اتصال ۲۰۰ روستای خراسان رضوی به اینترنت در دولت نوزدهم.

در بخش میز فرهنگ و هنر نیز به موضوع نماهنگ برو که زنده بمانی  با حضور محمد اسفندیاری، کارگردان به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: این مجموعه ۱۰ عددی نماهنگ کاملا با همدیگر تولید شده است و به لحاظ تدوینی تبدیل به ۱۰ کلیپ شد. و به شکلی واگویه هر ملتی است که آمریکا به آن ظلمی کرده است.

شاید تنها مشکلی که داشتیم، به تصویر کشیدن افراد کشورها و فرهنگ‌های مختلف بود و چیدمان شخصیتها از روی واقعیت ساخته شده است،

اسفندیاری افزود: بهترین کشوری که توانستیم بازخورد خوبی از آن بگیریم لبنان بود، پخش اینکار خیلی مستقل انجام شد به دلایلی و اختلالی که موقع پخش افتاد ، خود عوامل کار آن را پخش کردند. اینکار با هشتگ‌ها منتشر شده بود. این قبیل کارها لوگوی سازمان‌ها روی آن قرار نمی‌گیرد تا صرفا یک اثر مناسبتی نباشد.

بخش بعدی این برنامه به موضوع اقتصاد روستاییان و اشتغال آنها با حضور سیدوحید سعادت، معاون سرمایه‌گذاری توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری به عنوان مهمان برنامه اختصاص یافت.

وی گفت: ما به لحاظ زیرساختی توسعه خیلی خوبی داشتیم. اکثر موضوعات امکانات پایه‌ای که در روستاها لازم هست وضع خوبی دارد، آن تعدادی از روستاها که بحث آب شرب یا موضوعات این چنینی را می‌شنویم، بخاطر خشک شدن منبع آبی یا افزایش جمعیت یا تغییرات اقلیمی که آنجا اتفاق افتاده، پیش آمده است. امکانات به یک شکل پایه در روستاها ایجاد شده است.

وی گفت: معضل اصلی بحث اقتصاد روستاست، اشتغال روستایی اختصاص اصلی که داشته هویت بنیان بودن آن بوده است. در واقع خصوصیت استقلال خانوار و تامین بخش زیادی از مصرف خود خانوار روستا و شهر از الزامات این نوع اشتغال است.

سعادت تاکید کرد: مشارکت اقتصادی اعضای خانواده در یک بعد نوع فعالیت اشتغال روستایی خیلی اهمیت داشته است در واقع همه اعضای یک خانواده در سطوح مختلف برای تامین درآمد ایفای نقش می کردند از خانم خانه تا فرزندان هر کدام به اقتضا باری از فعالیت اقتصادی را به دوش می‌کشیدند،

 این مسأله کاهش پیدا کرده است، بخشی از آن سبک زندگی و بخشی نوع اشتغال است. اشتغالی که باید با توجه به همان اقلیم و همان اختصاصات وجود داشته باشد کمی فاصله گرفتیم و کمی خدماتی‌تر شده در واقع بخشی از خانواده دیگر نقش مشارکت را از دست داده‌اند.

معاون سرمایه‌گذاری توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: یکی از ابزارهایی که باید به سمت آن برویم ایجاد تعاونی‌های روستایی است و نزدیک به ۶-۷ هزار تعاونی‌های روستایی داریم و سازمان تعاونی روستایی متکفل اداره آنهاست و در کنار آن ، تعاونی‌های دهیاری‌ها ساخته شده است که در سطح دیگری همراهی و مشارکت ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: ما با اقداماتی که انجام دادیم نه تنها روستاییان به شهرها نیامدند بلکه نزدیک به پانصد هزار بازگشت به روستا نیز وجود داشته است. روستا مانند گذشته نیست و با توجه به زیرساخت‌هایی که در روستا ایجاد شده است، افراد روستایی به روستاها بازگشته‌اند.

سعادت افزود: ما بستری را فراهم کرده‌ایم تا با ایجاد بازارچه‌هایی محصولات روستایی به صورت مستقیم از دست کشاورز به مردم برسد تا منفعت بیشتری به روستاییان برسد.

وی گفت: ما در گذشته ساختارهای خوبی مانند وزارت جهادکشاورزی داشتیم که بسیاری از مشکلات روستاییان را حل و فصل می‌کرد اما امروز متولی اصلی برطرف‌کردن مشکلات روستایی‌ها یک دهداری با یک سری وظایف محدود است که با آن ساختار قبلی قابل مقایسه نیست.

آخرین اخبار

رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها