مشاهده خبر

دو شنبه 15 آبان 1402

تخلف دانشگاه آزاد و شهرداری‌های در ارائه اطلاعات مالی

مدیرکل دفتر امور شرکت‌های دولتی گفت: بخش زیادی از شرکت‌های دولتی اطلاعاتشان را تا امروز در سامانه سما بارگزاری کرده‌اند ولی بخشی در وارد کردن این اطلاعات تخلف می‌کنند مثل دانشگاه آزاد، شهرداری‌های کلانشرها مثل تهران و اصفهان و شرکت‌های زیرمجموعه آن‌ها که جزو متخلف‌ها هستند.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب ۲۴ ساعت گذشته در ایران، به این خبرها پرداخته شد: دستیابی به فرمولاسیون نگهدارنده واکسن در کشور، بهره‌برداری از ۳هزار طرح نیمه‌تمام در آذربایجان غربی، ۸۵ درصد راه روستایی تربت حیدریه آسفالته هستند، اجرای همزمان ۱۰ تاسیسات تقویت فشار گاز در کشور.

در بخش میز فرهنگ و هنر نیز به موضوع مستند به سوی آسمان با حضور محمد ساسان، مستندساز به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: در سال ۱۹۹۲ یک هواپیمای کارگو حمل و نقل هوایی صهیونیستی از آمریکا به مقصد تل‌آویو پرواز می‌کند. این هواپیما یک توقف چند دقیقه‌ای در هلند داشت، وقتی از هلند پرواز می‌کند، دچار مشکل فنی می‌شود و در حومه آمستردام سقوط می‌کند، دچار آتشسوزی مهیب و عجیبی می‌شود، بعد از این واقعه، آثاری از بیماری‌های پوستی، فلج و معلولیت‌هایی در مردم آن منطقه مشاهده می‌شود. پس از تحقیقات مشخص می‌شود که این هواپیما حامل مواد و وسایل و تجهیزات سلاح‌های کشتار جمعی بوده و این مواد شیمیایی به حدی آلوده بوده است که با سقوط آن به سرعت در منطقه منتشر می‌شود و مردم را آلوده می‌کند.

وی افزود: در این زمینه کارهای زیادی در هلند صورت می‌گیرد ولی مقامات آمریکایی و صهیونیستی، مقامات هلندی را تهدید می‌کنند که در این باره تحقیق و تفحص نکنند.

بخش بعدی این برنامه به موضوع انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی با حضور محمد عنبری، مدیر کل دفتر امور شرکت‌های دولتی به عنوان مهمان برنامه اختصاص یافت.

وی گفت: شرکت‌های دولتی تا قبل سال ۹۸ یک تاریکخانه مطلق بود،یعنی از شرکت دولتی کوچکترین اطلاعاتی در فضای مجازی و وب و غیرهم وجود نداشت، صورت‌های مالی و اطلاعات ریز هم باز  تا قبل سال ۹۸ خبری از آن نبود. نمایندگان مجلس هم به صورت‌های مالی شرکت دولتی دسترسی نداشتند. این صورت‌های مالی فقط در اختیار مجمع عمومی یعنی اعضای این شرکت‌ها بود و اصلا انتشار عمومی صورت نمیگرفت که همه تصمیمگیرها و تصمیم‌سازها به آن دسترسی داشته باشند.

عنبری خاطرنشان کرد: به خواست دولت و رهنمودهای آقای رئیسی بود که ما برای مبارزه با فساد و برای اینکه به سمت شفافیت حرکت بکنیم، باید در این مساله شفافیت‌سازی کنیم. یکی از محور‌های کلیدی که به وزارت اقتصاد و دارایی تکلیف کرد، انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی برای عموم مردم بود. اولین باری که این صورت‌ها منتشر شد ، ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ به دستور وزیر اقتصاد بودد، ۵ بانک، ۲ بیمه، ۴ شرکت دولتی جزو این افشاگری بودند که عموماً مجموعه‌های تابعی خود وزارت اقتصاد دارایی بودند.

وی افزود: شرکت‌های دولتی ملک عموم مردم ایران هستند و باید از صورت‌های مالی و اتفاقاتی که در آن شرکت‌ها می افتد، مردم باخبر شوند. اما رفتاری که با این شرکت‌ها انجام می‌شد به منزله مالکیت عمومی نبود و الزام قانونی نداشتند که اطلاعاتی برای عموم منتشر شود.

براساس این انتشار صورت مالی، کل اطلاعات مالی، دارایی و هزینه‌ها تخلفات، مالیات و  قراردادهای شرکت دولتی برای همه مردم ارائه می شود، وقتی نگاه همه کارشناسان، اساتید، حسابرس ها و ۸۵ میلیون ایرانی روی صورت مالی شرکت می افتد، دیگر خیلی از رفتارها به عنوان مدیر دولتی اصلاح می‌شد، به همین دلیل طبیعی بود که قبل از این اقدام مخالفت و مقاومت وجود داشت ولی در حال حاضر تا حد قابل قبولی در شرکت‌های دولتی مقاومت کمتر شده است.

وی افزود: در بررخی از شرکت‌ها فعالیت هایی از جنس تصدی داریم از جنسی که وظیفه دولت نیست به آن ورود کند، طبعا هم آن‌ها اعلام می‌کنند که ما دولت نیستیم و شرکت‌های تحت کنترل دولتی هستیم.اینکه ما زیان ده بودن این شرکت‌ها را برای عموم مردم افشا می‌کنیم، بخشی از افشا کمک می‌کند که روند و رویه مدیران بهبود پیدا کند، بانک ملی ایران، بانک کشاورزی، بانک توسعه تعاون ، چاپخانه ایران، سازمان مجری، سال گذشته زیان ده بودند و امسال سودده شدند.همین افشای صورتهای مالی این شرکت‌ها در تغییر روند آن‌ها موثر بوده است.

مدیر کل دفتر امور شرکت‌های دولتی گفت: یک سامانه تحت عنوان سامانه یکپارچگی شرکتهای دولتی به نام سما راه‌اندازی کرده‌ایم که در همه لایه‌های مختلف هویتی و مستندی و مالی و اداری شرکت‌ها آیتم‌هایی دارد که باید از طریق شرکت‌ها در این سامانه بارگزاری شود از شرکت‌های مالی تا بودجه شرکت و اطلاعات اعضای هیات مدیره و... . اطلاعت شرکت‌ها حتما باید در این سامانه بارگزاری شود و تکلیف قانونی دارند.

وی تاکید کرد: تقریبا بخش زیادی از شرکت‌های دولتی اطلاعاتشان را تا امروز بارگزاری کرده‌اند بخشی در وارد کردن این اطلاعات تخلف می‌کنند مثل دانشگاه آزاد، شهرداری‌های کلانشرها مثل تهران و اصفهان و شرکت‌های زیرمجموعه آن‌ها جزو متخلفینند و عزم دولت بر این است که حتما این سازمان‌ها را فرابخواند و کمک کنند این اطلاعات تکمیل شود.

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها