مشاهده خبر

پنج شنبه 4 آبان 1402

دستفروشی هنوز یک شغل نیست!

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر گفت: دستفروشی همچنان به عنوان یک شغل در کشور ما تعریف نمی‌شود.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز چهارشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب ۲۴ ساعت گذشته در ایران، به این خبرها پرداخته شد: افتتاح یک مدرسه خیرساز در خراسان شمالی، احیای ۱۰۷ معدن راکد در آذربایجان غربی، رشد ۳۳ درصدی تولید ماهیان خاویاری در گیلان، ایجاد بیش از ۱۰ هزار فرصت شغلی در قم.

بخش بعدی این برنامه به موضوع مشکلات دستفروشان با حضور سعید بیگی، مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر به عنوان مهمان برنامه اختصاص یافت.

وی گفت: شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر زیر نظر معاونت خدمات شهری شهرداری تهران است و سابقه 30 ساله دارد و وظیفه اصلی آن برطرف کردن مزاحمت‌های شغلی است که می‌تواند ریشه‌های محیط زیستی، بهداشتی و... داشته باشد.

وی افزود: امروزه دستفروشی همچنان به عنوان یک شغل در کشور ما تعریف نمی‌شود؛ در موضوع دستفروشی با دو معضل مواجه هستیم یکی موضوع خود دستفروشی و دیگری سد معبری است که ایجاد می‌شود.

بیگی ادامه داد: براساس فراتحلیلی که شرکت ما انجام داده است، بهترین برخورد و مواجهه‌ای که می‌تواند درباره دستفروشی انجام شود، به رسمیت شناختن این شغل است.

وی گفت: ما به دنبال سازمان بخشیدن و شناسنامه‌دار کردن این نوع از مشاغل هستیم و برخوردهای سلبی صرف تقریبا با این قشر دیگر وجود ندارد.

بیگی گفت: ما در مقام رد و اثبات آنچه که رسانه‌ها مبنی بر اجاره دادن راسته‌ای از خیابان از سوی دلال‌ها اعلام می‌کنند، نیستیم.

حسین ایمانی، جامعه‌شناس شهری مهمان تلفنی این برنامه بود که درباره دستفروشی توضیحاتی ارائه کرد.

وی گفت: این موضوع به شدت با مسئله اقتصادی هر کشور ارتباط مستقیم دارد. در کشوری که وضعیت و رونق اقتصادی خوب است، درآمدها خوب هستند و مشاغل به اندازه کافی وجود دارد، هیچ فردی به سراغ دستفروشی نمی‌رود در واقع انجام این کار نیازی است که در مواقع خاص به وجود می‌آید.

وی افزود: دستفروشی مربوط به زمان خاص و گروه‌های خاص است و برای مثال در کشوری مانند فرانسه، کسانی که دستفروشی می‌کنند عمدتا سیاه‌پوست یا مردم عرب مهاجر هستند.

در بخش میز فرهنگ و هنر نیز به موضوع مستند عماد مغنیه با حضور ایمان گودرزی، مستندساز به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: این مستند حدود چهار سال پیش ساخته شده است و به دلیل مسائل امنیتی و فقدان منابع تصویری کافی، ساخت چنین مستندهایی بسیار سخت است. از طرفی ما هم اولین گروهی بودیم که درباره این شهید، مستند تولید می‌کردیم و اعتماد به ما از سوی بخش‌های مختلف امنیتی بسیار سخت بود و با چالش‌هایی مواجه بودیم.

آخرین اخبار

او مردم را باور داشت و مردم هم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها