مشاهده خبر

دو شنبه 24 مهر 1402

سازمان ملل؛ گروگان سیاست‌های غربی

یک کارشناس سیاسی آمریکایی گفت: باید از سازمان ملل پرسید که واقعا تا کنون چقدر در مقابل اسرائیل موضع دقیق اتخاذ کرده است و تا کنون چند بار او را محکوم کرده است؟ چند قطعنامه علیه اسرائیل صادر شده است؟ متاسفانه سازمان ملل تا حد زیادی گروگان سیاست‌ کشورهای غربی است.

0

برنامه نقش جهان با موضوع پوشش حملات اسرائیل به مردم فلسطین روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول این برنامه کوین برت، استاد دانشگاه آمریکا و تحلیل‌گر مسائل سیاسی توضیحاتی پیرامون اتفاقات اخیر در فلسطین اشغالی ارائه کرد.

وی گفت: ما شاهد این هستیم که اسرائیل در یک وضعیت منفعلانه قرار دارد و همواره به این فکر بودند که یک موضع تهاجمی داشته باشند اما این دفعه رودست خوردند و هنوز هم گیج هستند.

وی افزود: وضعیت منطقه در یک وضعیت نابسامان قرار دارد و تحلیلگران الان متفق هستند که دست پیروزی و برد با حماس هست.

برت گفت: آمریکا یک سیاست ثابتی را اجرا می‌کند و آنان می‌خواستند از ابتدا با همه کارت‌های خود با مقابل مردم غزه بازی کنند و به دنبال این بودند تا با سیاست تهدید، کارهای خود را پیش ببرند و این نشان دهنده سیاست ضد مقاومت است.

برت در پاسخ به این سوال که آیا سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان ملل، کاری برای توقف جنگ خواهد کرد؟ افزود: باید از سازمان ملل پرسید که واقعا تا کنون چقدر در مقابل اسرائیل موضع دقیق اتخاذ کرده است و تا کنون چند بار او را محکوم کرده است؟ چند قطعامه علیه اسرائیل صادر شده است؟ متاسفانه سازمان ملل تا حد زیادی گروگان سیاست‌ کشورهای غربی است.

وی گفت: اسرائیل بر اساس سیاست‌های پاک‌سازی نژادی خود به دنبال حمله نظامی زمینی به غزه است اما باید دید که آیا اسرائیل این ظرفیت را دارد یا نه؟ من معتقدم که اسرائیل آب در هاون می‌کوبد و یک سری حرف‌های بی‌اساس می‌گوید

 

جیم کاوانا، استاد دانشگاه آمریکا مهمان دیگر این بخش از برنامه بود که او نیز تحلیلی از شرایط موجود در درگیری اسرائیل با مردم غزه ارائه کرد.

وی گفت: امروز شاهد یک نقطه عطفی در تاریخ هستیم. اسرائیل و هم‌پیمانانش در یک وضعیت بحرانی به سر می‌برند و آنان یک سیلی محکمی از محور مقاومت خوردند.

وی افزود: اگرچه که غزه مظلوم زیر حملات شدید قرار دارد اما آنچه که اتفاق افتاده است نشان می‌دهد که غیرت مردم غزه در دفاع از خود تغییری نکرده است.

کاوانا گفت: اسرائیل به دنبال تحریک آمریکا برای حمایت‌های نظامی زمینی است اما در حال حاضر به دنبال این است که شمال غزه را با خاک یکسان کند.

در میز منطقه نیز به آخرین تحولات مربوط به درگیری اسرائیل با غزه اختصاص داشت و مختار حداد، کارشناس مسائل فلسطین در این باره توضیحاتی ارائه کرد.

وی گفت: تجربه تحرکات نظامی زمینی اسرائیل نشان از شکست‌پذیر بودن آنان دارد و از سال 2000 به بعد هر اقدام نظامی زمینی آنان با شکست مواجه شده است.

حداد افزود: حقیقتی وجود دارد که مردم غزه بسیار مردم مقاوم و قوی هستند. نیروهای مقاومت فرزندان همین اهل غزه هستند. طبیعتا همین مردم امروز حامی و اساس مقاومت هستند و بسیاری خود را فدای مقاومت می‌کنند.

آخرین اخبار

رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها