مشاهده خبر

دو شنبه 24 مهر 1402

سازمان ملل؛ گروگان سیاست‌های غربی

یک کارشناس سیاسی آمریکایی گفت: باید از سازمان ملل پرسید که واقعا تا کنون چقدر در مقابل اسرائیل موضع دقیق اتخاذ کرده است و تا کنون چند بار او را محکوم کرده است؟ چند قطعنامه علیه اسرائیل صادر شده است؟ متاسفانه سازمان ملل تا حد زیادی گروگان سیاست‌ کشورهای غربی است.

0

برنامه نقش جهان با موضوع پوشش حملات اسرائیل به مردم فلسطین روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول این برنامه کوین برت، استاد دانشگاه آمریکا و تحلیل‌گر مسائل سیاسی توضیحاتی پیرامون اتفاقات اخیر در فلسطین اشغالی ارائه کرد.

وی گفت: ما شاهد این هستیم که اسرائیل در یک وضعیت منفعلانه قرار دارد و همواره به این فکر بودند که یک موضع تهاجمی داشته باشند اما این دفعه رودست خوردند و هنوز هم گیج هستند.

وی افزود: وضعیت منطقه در یک وضعیت نابسامان قرار دارد و تحلیلگران الان متفق هستند که دست پیروزی و برد با حماس هست.

برت گفت: آمریکا یک سیاست ثابتی را اجرا می‌کند و آنان می‌خواستند از ابتدا با همه کارت‌های خود با مقابل مردم غزه بازی کنند و به دنبال این بودند تا با سیاست تهدید، کارهای خود را پیش ببرند و این نشان دهنده سیاست ضد مقاومت است.

برت در پاسخ به این سوال که آیا سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان ملل، کاری برای توقف جنگ خواهد کرد؟ افزود: باید از سازمان ملل پرسید که واقعا تا کنون چقدر در مقابل اسرائیل موضع دقیق اتخاذ کرده است و تا کنون چند بار او را محکوم کرده است؟ چند قطعامه علیه اسرائیل صادر شده است؟ متاسفانه سازمان ملل تا حد زیادی گروگان سیاست‌ کشورهای غربی است.

وی گفت: اسرائیل بر اساس سیاست‌های پاک‌سازی نژادی خود به دنبال حمله نظامی زمینی به غزه است اما باید دید که آیا اسرائیل این ظرفیت را دارد یا نه؟ من معتقدم که اسرائیل آب در هاون می‌کوبد و یک سری حرف‌های بی‌اساس می‌گوید

 

جیم کاوانا، استاد دانشگاه آمریکا مهمان دیگر این بخش از برنامه بود که او نیز تحلیلی از شرایط موجود در درگیری اسرائیل با مردم غزه ارائه کرد.

وی گفت: امروز شاهد یک نقطه عطفی در تاریخ هستیم. اسرائیل و هم‌پیمانانش در یک وضعیت بحرانی به سر می‌برند و آنان یک سیلی محکمی از محور مقاومت خوردند.

وی افزود: اگرچه که غزه مظلوم زیر حملات شدید قرار دارد اما آنچه که اتفاق افتاده است نشان می‌دهد که غیرت مردم غزه در دفاع از خود تغییری نکرده است.

کاوانا گفت: اسرائیل به دنبال تحریک آمریکا برای حمایت‌های نظامی زمینی است اما در حال حاضر به دنبال این است که شمال غزه را با خاک یکسان کند.

در میز منطقه نیز به آخرین تحولات مربوط به درگیری اسرائیل با غزه اختصاص داشت و مختار حداد، کارشناس مسائل فلسطین در این باره توضیحاتی ارائه کرد.

وی گفت: تجربه تحرکات نظامی زمینی اسرائیل نشان از شکست‌پذیر بودن آنان دارد و از سال 2000 به بعد هر اقدام نظامی زمینی آنان با شکست مواجه شده است.

حداد افزود: حقیقتی وجود دارد که مردم غزه بسیار مردم مقاوم و قوی هستند. نیروهای مقاومت فرزندان همین اهل غزه هستند. طبیعتا همین مردم امروز حامی و اساس مقاومت هستند و بسیاری خود را فدای مقاومت می‌کنند.

آخرین اخبار

عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها