مشاهده خبر

سه شنبه 18 مهر 1402

آیا اسپند خواص ضد میکروبی دارد؟

یک متخصص طب سنتی گفت: در سال 2008 یک مجله بین‌المللی مقاله‌ای با عنوان تاثیر ضدمیکروبی دود اسپند منتشر و در آن ثابت کرده است که بسیاری از میکروب‌ها در مقابل دود اسپند از بین رفته و رشد نکرده‌اند.

0

برنامه انارستان با موضوع خواص اسپند و پاسخ به شبهات آن با حضور دکتر رضا منتظر، پزشک و محقق طب سنتی روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

وی گفت: در چند روز گذشته یکی از رسانه‌های بیگانه گزارشی را درباره خواص دروغین اسپند پخش کرد که در یک آزمایشگاه بررسی صورت گرفته است. این در حالی است که دانشگاهی که این تحقیق انجام شده است، هیچ مقاله علمی در ژورنال‌های معتبر، منتشر شده است.

منتظر افزود: در سال 2008 یک مجله بین‌المللی مقاله‌ای با عنوان تاثیر ضدمیکروبی دود اسپند منتشر کرد و در آن ثابت کرده است که بسیاری از میکروب‌ها در مقابل دود اسپند از بین رفته و رشد نکرده‌اند.

این پزشک طب سنتی گفت: مقاله دیگری در سال 2020 منتشر شده است که در آن درباره آثار ضد ویروسی اسپند را بررسی کرده است که نتیجه 32 مقاله می‌باشد که در آن ثابت شده است که اسپند بر روی ویروس ایدر، اچ 1 ان 1، تبخال، ویروس مغزی موثر است و مانع تکثیر ویروس شده است. و در انتهای مقاله توصیه کرده است که در محیط از اسپند استفاده شود.

وی گفت: مقاله‌ای در ایران نیز در سال 1395 منتشر شده است که نشان می‌دهد تاثیر اسپند بر زایمان خانم‌های باردار بسیار موثر بوده است.

منتظر افزود: مقاله دیگری در سال 1380 نیز منتشر شده است که نشان می‌دهد دود اسپند در سالن‌های پرورش دام‌های صنعتی روی بسیاری از ویروس‌ها و میکروب موثر بوده است.

این پزشک طب سنتی گفت: در معرض حمله قرار دادن اسپند چند وجه دارد: این دارو، دارویی ارزان و دردسترس است و نظام سلطه به دنبال درمان ارزان مردم نیست. یکی از منظر طب سنتی است که اگر بتوانند این ماده را انکار کنند، طب سنتی را از بین می‌برند و از سوی دیگر بسیاری از روایات درباره اسپند توصیه شده است که اگر اسپند را زیر سوال ببرند، بنابراین روایات طبی نیز زیر سوال خواهد رفت. آنان تلاش می‌کنند باورهای فرهنگی و مذهبی را تحت الشعاع قرار دهند.

وی گفت: حدودا در منابع طب سنتی 20 خاصیت برای اسپند وجود دارد. در کتاب مخزن الادویه ذکر شده است که پاک کننده ریه از رطوبت‌های لزج و رفع کننده گرفتگی ریه و سرفه رطوبی، رفع سودا و بلغم است و باعث گرم کردن مغز و بقیه بیماری‌های مغزی می‌شود.

منتظر افزود: برای رفع آب آوردن شکم، قولنج، دردهای سیاتیکی نیز می‌تواند برای درمان موثر باشد. همچنین پودر اسپند به صورت ضماد برای محلی که دچار فلجی شده است می‌تواند مفید باشد.

آخرین اخبار

گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها