مشاهده خبر

دو شنبه 17 مهر 1402

غزه؛ متراکم‌ترین زندان جغرافیایی ضد بشری

یک کارشناس مسائل فلسطین گفت: نیروهای مقاومت برای رهایی از ظلم و محاصره که بخواهد مردم خود را از این فضا خارج کند دست به اقدام علیه نظامی‌هایی اشغالگر صهیونیست ترتیب می‌دهد تا محاصره ضد انسانی علیه خود را بشکند.

0

برنامه نقش جهان با موضوعات سیاسی منطقه و بین‌المللی روز یکشبنه از شبکه افق پخش شد.

در بخش میز منطقه به موضوع اختلاف‌افکنی امریکا میان ایران و افغانستان و با حضور بهرام زاهدی، کارشناس مسائل افغانستان و پاکستان به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: افغانستان در نقطه‌ای از جغرافیا قرار داد که نزدیک به چهار تمدن جهانی است: چین، آسیای مرکزی و روسیه، ایران و غرب آسیا و شبه قاره هند. این سرزمین می‌تواند حلقه وصل بسیاری از کشورها باشد.

زاهدی افزود: حضور 20 ساله امریکا در این کشور باعث شده است که 300 هزار کشته روی دست مردم افغانستان بماند. همچنین ترویج سبک زندگی غربی از طریق گسترش رسانه‌ها، ساخت بیمارستان و کارهای عام المنفعه به اسم آمریکا می‌توان اشاره کرد. طی این 20 سال، آمریکایی‌ها نتوانستند پیروزی نظامی دست پیدا کند و مجبور به ترک منطقه شدند.

این کارشناس مسائل افغانستان گفت: مهاجر ستیزی و افغانستان هراسی یکی از مسائل بسیار خطرناکی است به نحوی که متاسفانه جامعه ایرانی در خصوص دروغ‌پراکنی و شایعه‌پراکنی رسانه‌های مجازی به شدت آسیب‌پذیر است و سواد رسانه‌ای بالایی ندارد به همین خاطر شاهد پذیرش موج افغانستان‌ستیزی در کشور هستیم.

وی گفت: ما چند شبکه ساماندهی شده را شاهد هستیم که علیه افغانستان فعالیت می‌کنند که یکی از شاخصه‌های آن حضور سلبریتی‌ها است که آن شایعه را در این خصوص ایجاد می‌کنند.

زاهدی گفت: همین رسانه‌ها در گذشته موج ایران‌هراسی در افغانستان ایجاد کردند. یک مدت این موج خاموش شد و دوباره سر برآورده است. رسانه‌های غربی تلاش می‌کند با تمام ویدیوهای دروغین و غلط یک ملغمه‌ای از دروغ‌ها و هراس‌ها به خورد دو ملت بدهند.

در بخش میز فلسطین به موضوع طوفان الاقصی و پیروزی مقاومت فلسطین و با حضور مصطفی نظری، کارشناس مسائل فلسطین به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: آنچه که در فضای جامعه صهیونیستی است، فضای شوک و وحشت عمومی است. این نشان می‌دهد که جامعه چند پاره اسرائیل در فضای رعبی به سر می‌برد که نتیجه آن چیزی جز ناامیدی و یاس به همراه نخواهد داشت.

نظری افزود: فضای انتقادی مردم حاکم بر صهیونیست‌ها روز به روز افزوده شده است و شکل دیگری از اعتراضات به خود خواهد گرفت و به نظر می‌رسد که فضایی برای فریب رسانه‌ای جامعه صهیونیستی وجود نخواهد داشت.

وی ادامه داد: نیروهای مقاومت برای رهایی از ظلم و محاصره که بخواهد مردم خود را از این فضا خارج کند دست به اقدام علیه نظامی‌هایی اشغالگر صهیونیست ترتیب می‌دهد تا محاصره ضد انسانی علیه خود را بشکند.

روح‌الله رضوی، کارشناس مسائل فلسطین مهمان دیگر این بخش از برنامه بود که تحلیلی درباره وضعیت نظامی در فلسطین ارائه کرد.

وی گفت: نیروهای نظامی اسرائیل تلاش کرد تا جلوی نفوذ نیروهای مقاومت را بگیرد اما پس از نزدیک به 48 ساعت نه تنها نتوانست مقابل مقاومت بایستد بلکه نفوذ نیروهای مقاومت و پیشروی آنان افزایش داشته است.

رضوی گفت: به نظر من اسرائیل از همان روز اول زمین‌گیر شده است و ورق به نفع نیروهای مقاومت برگشته است.

وی گفت: خشونت اسرائیل به حد اعلی خود رسیده است و باید این نکته را متذکر شد که پس از پیش‌روی نیروهای مقاومت حتی یک کودک اسرائیلی کشته نشده است اما نیروهای اشغالگر بسیاری از کودکان فلسطینی را به شهادت رسانده است.

آخرین اخبار

عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها