مشاهده خبر

دو شنبه 3 مهر 1402

دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: رییس جمهور امسال در شرایطی وارد نیویورک شد که هیچ کس نمی‌توانست ایران را در انزوای سیاسی نشان دهد. ایران در منطقه به شدت پررنگ است، روابط خود را با همسایگان خصوصا عربستان تقویت کرده، عضویت در شانگهای و بریکس و رها شدن ایران از تنش‌های سیاسی داخلی، آزاد سازی منابع مالی از سوی امریکا همگی عواملی بود که رییس جمهور با دست پر وارد سازمان ملل شد.

0

برنامه نقش جهان با موضوعات سیاسی منطقه‌ای و بین‌المللی روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش میز بین‌الملل به موضوع سفر رییس جمهور به نیویورک و سخنرانی وی در سازمان ملل با حضور ثمانه اکوان، کارشناس مسائل بین‌الملل پرداخته شد.

وی گفت: اگر بخواهیم حضور رییس جمهور در سازمان ملل را در مقایسه با سال‌های گذشته بررسی کنیم و ببینیم که چه دستاوردی داشته است، می‌تواند برای ما بسیاری از مسائل را روشن کند. در سفر قبلی رییس جمهور به سازمان ملل، شرایط کشور در یک شرایط نامساعد قرار داشت و تلاش می‌شد تا ایران ضعیف نشان داده شود و مورد اتهام قرار دهند.

اکوان افزود: رییس جمهور امسال در شرایطی وارد نیویورک شد که هیچ کس نمی‌توانست ایران را در انزوای سیاسی نشان دهد. ایران در منطقه به شدت پررنگ است، روابط خود را با همسایگان خصوصا عربستان تقویت کرده، عضویت در شانگهای و بریکس و رها شدن ایران از تنش‌های سیاسی داخلی، آزاد سازی منابع مالی از سوی امریکا همگی عواملی بود که رییس جمهور با دست پر وارد سازمان ملل شد.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: ایران در شرایط خیلی بهتری وارد مجمع عمومی سازمان ملل شد. اقدام دیگری که رییس جمهور انجام دادند، بالابردن قرآن بود علی رغم اینکه بقیه کشورهای اسلامی هیچ کار خاصی انجام ندادند و این کار یک کار درست و منطقی در مسیر دیپلماسی عمومی بود.

وی اضافه کرد: رسانه‌های اپوزوسیون از دوره آقای احمدی نژاد تا به امروز همواره تلاش کردند که دستاوردهای دیپلماسی عمومی کشور را تحت الشعاع قرار دهند و از نظر رسانه‌ای افراد را تحت تاثیر قرار دهند اما با تغییر نظم جدید جهانی، این فرصت برای کشورهایی مثل ایران ایجاد شده است که بتوانند درباره مسائل حقوق بشر آمریکا و حقوق سیاه پوستان نیز صحبت کند. موضوعی که تا پیش از این فقط آمریکا بود که درباره حقوق بشر در دیگر کشورها صحبت کرد.

اکوان خاطر نشان کرد: چیزی که میشه درباره آن ابراز نگرانی کرد، این است که امارات و عربستان تلاش می‌کنند موضوع جزایر سه گانه را در دیدارهای خود، اسناد خود و هر موردی مطرح کنند و امارات در مجمع عمومی صحبت کرده است که ایران نیز به این موضوع واکنش نشان داده است و ایران نیز باید به این موضوع بیشتر بپردازد.

در بخش میز منطقه به موضوع محور مقاومت و فرهنگ جهاد و شهادت و با حضور سردار سعید قاسمی، پیشکسوت دفاع مقدس پرداخته شد.

وی گفت: دو ماه سه ماه قبل از انقلاب ما با پدیده مهمی را داریم که در کردستان غائله‌ای رخ داد که بسیار پیچیده و برنامه‌ریزی شده بود و از دولت وقت مطالبه کردند که خطه کردستان باید از ایران جدا شود و ادعای خودمختاری کردند.

سردار قاسمی گفت: فرمان امام اگر نبود و وجود شهید صیاد شیرازی، بروجردی، همت، چمران و ... یک اتفاق بزرگی را رقم زدند تا کردستان به مام وطن بازگشت.

وی اضافه کرد: یکی از ضعف‌هایی که درباره دفاع مقدس وجود دارد و بسیار کم کاری شده است این است که ما چهار نسل دانش آموز را تحویل دادیم و در دانشگاه‌ها نیز هیچ اقدامی نکرده‌ایم و تنها می‌خواهیم در دو روز راهیان نور، همه آنچه مربوط به دفاع مقدس است را به انان بگوییم که این نشدنی است.

قاسمی گفت: این که گفته می‌شود جنگ 31 شهریور آغاز شده است نادرست بوده و جنگ به صورت رسمی از 20 روز قبل در خانقین آغاز و دشمن وارد خاک ایران شده بود. تاریخ متداول زمان جنگ سراسری علیه ایران است.

وی افزود: دشمن و منافق به شدت در این مرز و بوم خیانت‌ها کرده است و همان‌هایی که جام زهر را به امام تحمیل کردند امروز به آن افتخار می‌کنند. امام فرمود که بنا داشتم مانند قبل به جنگ ادامه دهم اما اتفاقاتی رقم خورد که بعدها همگان خواهند فهمید و مجبور شد که جنگ را رها کند.

آخرین اخبار

گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها