مشاهده خبر

دو شنبه 3 مهر 1402

دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: رییس جمهور امسال در شرایطی وارد نیویورک شد که هیچ کس نمی‌توانست ایران را در انزوای سیاسی نشان دهد. ایران در منطقه به شدت پررنگ است، روابط خود را با همسایگان خصوصا عربستان تقویت کرده، عضویت در شانگهای و بریکس و رها شدن ایران از تنش‌های سیاسی داخلی، آزاد سازی منابع مالی از سوی امریکا همگی عواملی بود که رییس جمهور با دست پر وارد سازمان ملل شد.

0

برنامه نقش جهان با موضوعات سیاسی منطقه‌ای و بین‌المللی روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش میز بین‌الملل به موضوع سفر رییس جمهور به نیویورک و سخنرانی وی در سازمان ملل با حضور ثمانه اکوان، کارشناس مسائل بین‌الملل پرداخته شد.

وی گفت: اگر بخواهیم حضور رییس جمهور در سازمان ملل را در مقایسه با سال‌های گذشته بررسی کنیم و ببینیم که چه دستاوردی داشته است، می‌تواند برای ما بسیاری از مسائل را روشن کند. در سفر قبلی رییس جمهور به سازمان ملل، شرایط کشور در یک شرایط نامساعد قرار داشت و تلاش می‌شد تا ایران ضعیف نشان داده شود و مورد اتهام قرار دهند.

اکوان افزود: رییس جمهور امسال در شرایطی وارد نیویورک شد که هیچ کس نمی‌توانست ایران را در انزوای سیاسی نشان دهد. ایران در منطقه به شدت پررنگ است، روابط خود را با همسایگان خصوصا عربستان تقویت کرده، عضویت در شانگهای و بریکس و رها شدن ایران از تنش‌های سیاسی داخلی، آزاد سازی منابع مالی از سوی امریکا همگی عواملی بود که رییس جمهور با دست پر وارد سازمان ملل شد.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: ایران در شرایط خیلی بهتری وارد مجمع عمومی سازمان ملل شد. اقدام دیگری که رییس جمهور انجام دادند، بالابردن قرآن بود علی رغم اینکه بقیه کشورهای اسلامی هیچ کار خاصی انجام ندادند و این کار یک کار درست و منطقی در مسیر دیپلماسی عمومی بود.

وی اضافه کرد: رسانه‌های اپوزوسیون از دوره آقای احمدی نژاد تا به امروز همواره تلاش کردند که دستاوردهای دیپلماسی عمومی کشور را تحت الشعاع قرار دهند و از نظر رسانه‌ای افراد را تحت تاثیر قرار دهند اما با تغییر نظم جدید جهانی، این فرصت برای کشورهایی مثل ایران ایجاد شده است که بتوانند درباره مسائل حقوق بشر آمریکا و حقوق سیاه پوستان نیز صحبت کند. موضوعی که تا پیش از این فقط آمریکا بود که درباره حقوق بشر در دیگر کشورها صحبت کرد.

اکوان خاطر نشان کرد: چیزی که میشه درباره آن ابراز نگرانی کرد، این است که امارات و عربستان تلاش می‌کنند موضوع جزایر سه گانه را در دیدارهای خود، اسناد خود و هر موردی مطرح کنند و امارات در مجمع عمومی صحبت کرده است که ایران نیز به این موضوع واکنش نشان داده است و ایران نیز باید به این موضوع بیشتر بپردازد.

در بخش میز منطقه به موضوع محور مقاومت و فرهنگ جهاد و شهادت و با حضور سردار سعید قاسمی، پیشکسوت دفاع مقدس پرداخته شد.

وی گفت: دو ماه سه ماه قبل از انقلاب ما با پدیده مهمی را داریم که در کردستان غائله‌ای رخ داد که بسیار پیچیده و برنامه‌ریزی شده بود و از دولت وقت مطالبه کردند که خطه کردستان باید از ایران جدا شود و ادعای خودمختاری کردند.

سردار قاسمی گفت: فرمان امام اگر نبود و وجود شهید صیاد شیرازی، بروجردی، همت، چمران و ... یک اتفاق بزرگی را رقم زدند تا کردستان به مام وطن بازگشت.

وی اضافه کرد: یکی از ضعف‌هایی که درباره دفاع مقدس وجود دارد و بسیار کم کاری شده است این است که ما چهار نسل دانش آموز را تحویل دادیم و در دانشگاه‌ها نیز هیچ اقدامی نکرده‌ایم و تنها می‌خواهیم در دو روز راهیان نور، همه آنچه مربوط به دفاع مقدس است را به انان بگوییم که این نشدنی است.

قاسمی گفت: این که گفته می‌شود جنگ 31 شهریور آغاز شده است نادرست بوده و جنگ به صورت رسمی از 20 روز قبل در خانقین آغاز و دشمن وارد خاک ایران شده بود. تاریخ متداول زمان جنگ سراسری علیه ایران است.

وی افزود: دشمن و منافق به شدت در این مرز و بوم خیانت‌ها کرده است و همان‌هایی که جام زهر را به امام تحمیل کردند امروز به آن افتخار می‌کنند. امام فرمود که بنا داشتم مانند قبل به جنگ ادامه دهم اما اتفاقاتی رقم خورد که بعدها همگان خواهند فهمید و مجبور شد که جنگ را رها کند.

آخرین اخبار

عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها