مشاهده خبر

پنج شنبه 23 شهریور 1402

اهمیت مراقبت از پوست در طب سنتی

یک پزشک طب سنتی گفت: چیزی که امروزه مورد توجه واقع می‌شود، تغییر رنگ در ناحیه گردن است، لکه‌ها یا خطوط قهوه‌ای رنگ می‌تواند اثر کبد چرب باشد که حتی ممکن است در سونوگرافی نشان داده نشود.

0

برنامه انارستان با موضوع بهداشت پوست و با حضور دکتر وحید تفضلی، پزشک و متخصص طب سنتی روز سه شنبه از شبکه افق پخش شد.

وی گفت: پوست از نظر طب سنتی و مدرن بزرگ‌ترین عضو از نظر حجم و وزن در بدن است. برای همین تحت تاثیر همه اعضای بدن است و کل بدن را پوشانده است. برخی گمان می‌کنند که مقوله پوست فقط زیبایی است درحالی که بسیاری از بیماری‌ها خود را در پوست نشان می‌دهند. در طب سنتی یکی از علائم شناسی‌ها پوست بوده است. اینکه می‌گویند فردی دموی، سوداوی، بلغمی است از رنگ صورت نشان داده می‌شود و پوست از نظر علامت شناسی بسیار حایز اهمیت است.

وی افزود: ما یک بیماری مدرنی داریم که در شهرنشینی امروزی به وجود می‌آید با نام کبد چرب که آمار آن در جامعه ما بالای هفتاد درصد است و عامل اصلی آن عدم تحرک است و البته تغذیه، سبک زندگی، استرس، خواب نامنظم و حتی کودکان امروزه دچار این بیماری و معضل هستند.

تفضلی گفت: حدودا دو سال است که در محافل علمی درباره اثر کبد چرب و نمایان بودن آن از طریق پوست صحبت می‌کنند و به مردم آموزش می‌دهند که این کبد چرب و مشکلات کبدی از ابتدا قابل تشخیص نیست به راحتی یعنی ممکن است در ابتدا تست کبدی و سونوگرافی هم کسی انجام دهد و چیزی نمایان نباشد ولی آن فرد دچار کبد چرب باشد. ما اگر از ابتدا بتوانیم بیماری کبد چرب را تشخیص دهیم می‌توانیم به سرعت کار درمان را انجام داده ولی چنانچه از ابتدا تشخیص داده نشود، ممکن است حیات فرد را تحت الشعاع قرار دهد. در کشورهای دنیا الان به مردم آموزش می‌دهند که با علائم پوستی تشخیص دهند که چگونه بیماری خود را تشخیص دهند و به پزشک خود کمک کنند. پوست آینه تمام نمای بدن است زیرا مشکلات پوستی با کبد ارتباط دارند.

وی اضافه کرد: پف زیر چشم، یکی از نشانه‌های بیماری کبدی است. کسانی که از خواب بیدار می‌شوند و حتی ممکن است تا مدت‌ها پس از بیداری هم این پف باقی باشد، یک نشانه برای بیماری کبدی است. نشانه دیگر خارش‌های پوستی یا تغییر رنگ‌های پوستی است که می‌تواند از کبد باشد. چیزی که امروزه مورد توجه واقع می‌شود، تغییر رنگ در ناحیه گردن است، لکه‌ها یا خطوط قهوه‌ای رنگ می‌تواند اثر کبد چرب باشد که حتی ممکن است در سونوگرافی نشان داده نشود.

این پزشک طب سنتی افزود: کسانی که به رنگ پوست خود توجه کافی می‌کنند و پوست شفافی دارند بیان می‌کنند که وقتی اجابت مزاج خوب دارند، رنگ پوست آنان تا حدود دو درجه شفاف‌تر می‌شود. وقتی که ما بررسی می‌کنیم روده‌ها را، کاری که روده و معده با هم انجام می‌دهند در یک راستا است. یعنی غذایی که خورده می‌شود جذب و هضم توسط معده صورت می‌گیرد و دفع با دستگاه گوارش انجام می‌شود. روده‌های ما دارای میکروب‌های مفیدی است که کار اساسی آنان این است که ویتامین آ و د را به روده کمک می‌کنند. چنانچه این میکروب‌ها در روده در اثر یبوست شدید یا در اثر مصرف آنتی بیوتیک‌های زیاد ویتامین آ و د به خوبی جذب نمی‌شود و این کمبود ویتامین دی حتی در مردان چقدر زیاد است. مشکلات گوارشی، یبوست‌ها و مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها و داروهای شیمایی باعث می‌شود که این میکروب‌های مفید از بین بروند. حتی ثابت شده است که تغییر این میکروب‌ها باعث چاقی و لاغری می‌شود.

آخرین اخبار

برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟ یائسگی زودرس در بانوان و تدبیر طب سنتی تدابیر طب سنتی برای درمان ناتوانی قوای جنسی «سوران» به افق می‌آید بررسی نهضت احیای واحدهای اقتصادی در «عیار» شبکه افق لاستیک هم کالای سرمایه‌ای شد! اروپایی‌های همیشه بد عهد یاد شهدای حرم شاه چراغ در مستندهای شبکه افق/ باکس‌های مستند افق رنگ و بوی دفاع مقدس می‌‎گیرند تدبیر رهبری محاسبه طراحان اغتشاش را بر هم زد درمان دردهای عضلانی با طب سنتی از نهضت سوادآموزی تا پزشکی! چرا روایت‌ رسانه‌های ضدایرانی باورپذیر می‌شود؟! اهمیت مراقبت از پوست در طب سنتی داستان «ولایت عشق» در افق بیمه‌ای رایگان یا با حداقل قیمت برای همه ایرانی‌ها همراه با شبکه افق به دنبال «گمشده‌ای که پیدا بود» تصویرسازی «قطعه‌ای از بهشت» در شبکه افق «قرار روز شانزدهم» با مردی که حلب آزادی‌اش را مدیون اوست نگاهی متفاوت به جنگ در مستند «سیزده پنجاه و نه» ورزش، بهترین تدبیر برای سلامت انسان وظیفه برخی بانک‌ها تعطیل کردن واحدهای صنعتی است! بررسی چرایی کاهش عرضه و رکود مسکن در تهران انرژی‌زاها مخل زندگی زناشویی و باروری! جریمه‌های دیرکرد تسهیلات بانکی کجا می‌رود؟ درگیری ارمنستان – آذربایجان به ضرر ایران است!

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها