مشاهده خبر

پنج شنبه 23 شهریور 1402

اهمیت مراقبت از پوست در طب سنتی

یک پزشک طب سنتی گفت: چیزی که امروزه مورد توجه واقع می‌شود، تغییر رنگ در ناحیه گردن است، لکه‌ها یا خطوط قهوه‌ای رنگ می‌تواند اثر کبد چرب باشد که حتی ممکن است در سونوگرافی نشان داده نشود.

0

برنامه انارستان با موضوع بهداشت پوست و با حضور دکتر وحید تفضلی، پزشک و متخصص طب سنتی روز سه شنبه از شبکه افق پخش شد.

وی گفت: پوست از نظر طب سنتی و مدرن بزرگ‌ترین عضو از نظر حجم و وزن در بدن است. برای همین تحت تاثیر همه اعضای بدن است و کل بدن را پوشانده است. برخی گمان می‌کنند که مقوله پوست فقط زیبایی است درحالی که بسیاری از بیماری‌ها خود را در پوست نشان می‌دهند. در طب سنتی یکی از علائم شناسی‌ها پوست بوده است. اینکه می‌گویند فردی دموی، سوداوی، بلغمی است از رنگ صورت نشان داده می‌شود و پوست از نظر علامت شناسی بسیار حایز اهمیت است.

وی افزود: ما یک بیماری مدرنی داریم که در شهرنشینی امروزی به وجود می‌آید با نام کبد چرب که آمار آن در جامعه ما بالای هفتاد درصد است و عامل اصلی آن عدم تحرک است و البته تغذیه، سبک زندگی، استرس، خواب نامنظم و حتی کودکان امروزه دچار این بیماری و معضل هستند.

تفضلی گفت: حدودا دو سال است که در محافل علمی درباره اثر کبد چرب و نمایان بودن آن از طریق پوست صحبت می‌کنند و به مردم آموزش می‌دهند که این کبد چرب و مشکلات کبدی از ابتدا قابل تشخیص نیست به راحتی یعنی ممکن است در ابتدا تست کبدی و سونوگرافی هم کسی انجام دهد و چیزی نمایان نباشد ولی آن فرد دچار کبد چرب باشد. ما اگر از ابتدا بتوانیم بیماری کبد چرب را تشخیص دهیم می‌توانیم به سرعت کار درمان را انجام داده ولی چنانچه از ابتدا تشخیص داده نشود، ممکن است حیات فرد را تحت الشعاع قرار دهد. در کشورهای دنیا الان به مردم آموزش می‌دهند که با علائم پوستی تشخیص دهند که چگونه بیماری خود را تشخیص دهند و به پزشک خود کمک کنند. پوست آینه تمام نمای بدن است زیرا مشکلات پوستی با کبد ارتباط دارند.

وی اضافه کرد: پف زیر چشم، یکی از نشانه‌های بیماری کبدی است. کسانی که از خواب بیدار می‌شوند و حتی ممکن است تا مدت‌ها پس از بیداری هم این پف باقی باشد، یک نشانه برای بیماری کبدی است. نشانه دیگر خارش‌های پوستی یا تغییر رنگ‌های پوستی است که می‌تواند از کبد باشد. چیزی که امروزه مورد توجه واقع می‌شود، تغییر رنگ در ناحیه گردن است، لکه‌ها یا خطوط قهوه‌ای رنگ می‌تواند اثر کبد چرب باشد که حتی ممکن است در سونوگرافی نشان داده نشود.

این پزشک طب سنتی افزود: کسانی که به رنگ پوست خود توجه کافی می‌کنند و پوست شفافی دارند بیان می‌کنند که وقتی اجابت مزاج خوب دارند، رنگ پوست آنان تا حدود دو درجه شفاف‌تر می‌شود. وقتی که ما بررسی می‌کنیم روده‌ها را، کاری که روده و معده با هم انجام می‌دهند در یک راستا است. یعنی غذایی که خورده می‌شود جذب و هضم توسط معده صورت می‌گیرد و دفع با دستگاه گوارش انجام می‌شود. روده‌های ما دارای میکروب‌های مفیدی است که کار اساسی آنان این است که ویتامین آ و د را به روده کمک می‌کنند. چنانچه این میکروب‌ها در روده در اثر یبوست شدید یا در اثر مصرف آنتی بیوتیک‌های زیاد ویتامین آ و د به خوبی جذب نمی‌شود و این کمبود ویتامین دی حتی در مردان چقدر زیاد است. مشکلات گوارشی، یبوست‌ها و مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها و داروهای شیمایی باعث می‌شود که این میکروب‌های مفید از بین بروند. حتی ثابت شده است که تغییر این میکروب‌ها باعث چاقی و لاغری می‌شود.

آخرین اخبار

او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها