مشاهده خبر

دو شنبه 20 شهریور 1402

درگیری ارمنستان – آذربایجان به ضرر ایران است!

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: هدف اصلی از این درگیری‌ها نه تنها ارمنستان بلکه جمهوری اسلامی ایران است و آذربایجان به کمک ترکیه، انگلیس و رژیم صهیونیستی به دنبال این است که از طریق این منطقه بتواند به ایران آسیب بزند.

1

برنامه نقش جهان روز یکشنبه با موضوع تحولات سیاسی در منطقه و جهان از شبکه افق پخش شد.

در بخش میز بین‌الملل به موضوع درگیری جنگ آذربایجان و ارمنستان و با حضور مهدی تبریزی، کارشناس مسائل قفقاز به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: بعد از جنگ قره باغ دوم در سال 2020 که جمهوری آذربایجان مناطق اشغال شده خود را از دست ارمنستان آزاد کرد و پس گرفت، شاهد درگیری‌های پراکنده و ادعای سرزمینی آذربایجان با حمایت ترکیه را شاهد هستیم. این ادعاها و تنش‌ها تا الان ادامه داشته است اما آنچه که تا امروز اهمیت داشته است، منطقه قره باغ کوهستانی است. قره باغ کوهستانی منطقه ارمنی نشینی است در داخل خاک آذربایجان که از سوی ارمنستان حمایت می‌شود. حدود سه ماه پیش رییس جمهور ارمنستان تمامیت ارضی آذربایجان که این منطقه قره باغ کوهستانی را نیز شامل می‌شود، به رسمیت شناخت.

تبریزی گفت: ریشه تمام اختلافات در این منطقه، دالان زنگ زور است و هدف نهایی ترکیه و آذربایجان از چالش‌هایی که در منطقه قفقاز جنوبی ایجاد می‌کند، دستیابی به این دالان است که می‌تواند ژئوپلوتیک منطقه را عوض کند و برای ایران بسیار مضر است.

وی افزود: اگر درگیری میان آذربایجان و ارمنستان رخ دهد، نقش میانجی‌گری با روسیه نخواهد بود زیرا پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان فردی کاملا غرب‌گرا است و او بود که دست روسیه را در این منطقه کوتاه کرد و بجای روسیه حتما این بار امریکا نقش میانجی‌گر را بازی خواهد کرد.

مهمان دیگر این برنامه احسان موحدیان، کارشناس مسائل قفقاز بود که توضیحاتی درباره درگیری‌های اخیر در این منطقه توضیحاتی ارائه کرد.

وی گفت: هدف اصلی از این درگیری‌ها نه تنها ارمنستان بلکه جمهوری اسلامی ایران است و آذربایجان به کمک ترکیه، انگلیس و رژیم صهیونیستی به دنبال این است که از طریق این منطقه بتواند به ایران آسیب بزند. ما باید توجه داشته باشیم که الان فضای جنگ روانی است و هرکس که در جنگ روانی قوی‌تر باشد، پیروز خواهد شد.

موحدیان گفت: بانک جهانی که در دادن وام، بسیار سخت گیر است، وقتی در این مقطع زمانی، 35 میلیارد دلار وام می‌دهد، نشان دهنده آن است که این اتفاقات در راستای اهداف آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونستی است و هدفی غیر از این نمی‌توان در نظر گرفت.

وی افزود: ترکیه با مشکلات مالی جدی که دارد و قرض و بدهی 500 میلیارد دلاری و مشکلات داخلی فراوان و شکاف‌های شدید میان مردمی به دنبال راه گریزی است و این وام 35 میلیارد دلاری مرهمی موقت است تا ترکیه نقشی که صهیونیست‌ها برای آنان در منطقه تدارک دیده‌اند را ایفا کنند.

در میز فلسطین به موضوع زندگی سرهنگ یعقوب نیمرودی و با حضور محمدمهدی تقی‌پور، کارشناس مسائل فلسطین به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: یعقوب نیمرودی، یک عراقی الاصل بود که در بیت‌المقدس به دنیا آمد و در ایام جوانی، وارد تشکیلات تروریستی هاگانا می‌شود. بعدها وی به عنوان مسئول ایستگاه اطلاعات اسرائیل در ایران انتخاب می‌شود و سال‌ها در ایران خدمت می‌کرده است.

وی افزود: او دارای شبکه‌های گسترده‌ای در ایران یود و از او به عنوان کسی که سنگ بنای فعالیت‌های جاسوسی، اطلاعاتی، امنیتی و اقتصادی بنا نهاده است، یاد می‌کنند.

بخش دیگر این برنامه و در میز منطقه به موضوع تحرکات امریکا در شروع سوریه از طریق عشایر و با حضور محمدتقی آقایان، کارشناس مسائل غرب آسیا به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: دو گروه در سوریه وجود دارند با نام‌های قسد و شورای نظامی عشایر که حامی اصلی آنان امریکا است و به امریکا تلاش می‌کرد با متهد کردن آنان با یکدیگر علیه محور مقاومتی که در سوریه و عراق تشکیل شده است، اقداماتی کنند اما با اختلافی که بین این دو گروه به وجود آمده است، هدف امریکا شکست خورد.

وی افزود: ما در سوریه سه ضلع شکست خورده داریم، امریکا، ترکیه و رژیم صهیونیستی که تجربه‌های تلخی در این منطقه داشتند. یکی از بازیگران اصلی در سوریه، ترکیه است که با تجهیز حضور 400 هزار نفر سهم قابل توجهی در درگیری‌های سوریه داشته است و به دنبال منافع خود در این کشور است.

آخرین اخبار

برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟ یائسگی زودرس در بانوان و تدبیر طب سنتی تدابیر طب سنتی برای درمان ناتوانی قوای جنسی «سوران» به افق می‌آید بررسی نهضت احیای واحدهای اقتصادی در «عیار» شبکه افق لاستیک هم کالای سرمایه‌ای شد! اروپایی‌های همیشه بد عهد یاد شهدای حرم شاه چراغ در مستندهای شبکه افق/ باکس‌های مستند افق رنگ و بوی دفاع مقدس می‌‎گیرند تدبیر رهبری محاسبه طراحان اغتشاش را بر هم زد درمان دردهای عضلانی با طب سنتی از نهضت سوادآموزی تا پزشکی! چرا روایت‌ رسانه‌های ضدایرانی باورپذیر می‌شود؟! اهمیت مراقبت از پوست در طب سنتی داستان «ولایت عشق» در افق بیمه‌ای رایگان یا با حداقل قیمت برای همه ایرانی‌ها همراه با شبکه افق به دنبال «گمشده‌ای که پیدا بود» تصویرسازی «قطعه‌ای از بهشت» در شبکه افق «قرار روز شانزدهم» با مردی که حلب آزادی‌اش را مدیون اوست نگاهی متفاوت به جنگ در مستند «سیزده پنجاه و نه» ورزش، بهترین تدبیر برای سلامت انسان وظیفه برخی بانک‌ها تعطیل کردن واحدهای صنعتی است! بررسی چرایی کاهش عرضه و رکود مسکن در تهران انرژی‌زاها مخل زندگی زناشویی و باروری! جریمه‌های دیرکرد تسهیلات بانکی کجا می‌رود؟ درگیری ارمنستان – آذربایجان به ضرر ایران است!

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها