مشاهده خبر

یک شنبه 5 شهریور 1402

ایده بسته سلامت اربعین از کجا آمد؟

یک پزشک طب سنتی گفت: ایده بسته سلامت اربعین از تجربه همکاری در مراکز درمانی در ایام اربعین و تهیه پرشسنامه‌ها از مراجعین و بیماری‌های رایج و متداول و همچنین درمان‌هایی که پزشکان به مراجعین می‌دهند، شکل گرفته است.

0

برنامه انارستان بسته سلامت در اربعین با موضوع و با حضور مژگان تن‌ساز، حضور پزشک و متخصص طب سنتی روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

وی گفت: ایده این بسته سلامت اربعین از تجربه همکاری در مراکز درمانی در ایام اربعین و تهیه پرشسنامه‌ها از مراجعین و بیماری‌های رایج و متداول و همچنین درمان‌هایی که پزشکان به مراجعین می‌دهند، شکل گرفته است.

وی افزود: یکی از پرکاربردترین و مفیدترین گیاهی که در این بسته تدارک دیده شده است، گیاه مورد است. مورد به تنهایی یک داروخانه است. مشکلات گوارشی و رفلاکس و تهوع می‌تواند موثر باشد. روی خونریزی‌ها می‌تواند موثر باشد. بر روی عرق سوزی نیز می‌تواند مفید باشد. همچنین مورد می‌تواند روی خستگی نیز موثر باشد و به قوای بدن کمک کند که می‌توان به صورت پودر یا غیر پودر استفاده شود و روزی سه بار به صورت دمنوش استفاده شود.

تن‌ساز گفت: خرفه داروی دیگری است که در بسته اربعین وجود دارد. خرفه مزاج سرد و تر دارد و در مطالعات مختلفی که انجام شده است ضد التهاب است. خرفه دارویی ضد عطش است و می‌تواند از حجم مصرف زیاد آب جلوگیری کند. خیساندن خرفه در دوغ توصیه‌ای است که می‌تواند به رفع عطش به شدت کمک کننده باشد و سه بار در روز مصرف شود. خرفه برای کهیر و التهاب‌های پوستی بر اثر حرارت می‌تواند مفید باشد.

این پزشک طب سنتی گفت: داروی بعدی خاک شیر است که به عنوان ضد عطش و تقویت کننده هاضمه و تعدیل کننده آن به شمار می‌رود. هم با آب گرم می‌توان مصرف کرد و به صورت ناشتا برای کسانی که دارای یبوست هستند می‌تواند مفید باشد و همچنین اگر کسی احساس عطش داشتند یا اسهال داشتند، می‌توان با آب سرد استفاده کرد. بهتر است که در طول مسیر سه بار در روز و یک یا دو قاشق در هر بار استفاده شود.

وی اضافه کرد: نکته قابل توجه این است که این داروهای گیاهی موجود در بسته اربعین برای خانم‌های باردار منع مصرف دارد.

تن‌ساز گفت: دمنوش عفونت، داروی دیگری است که می‌تواند برای افرادی که دچار عفونت می‌شوند، مفید و کارساز باشد. این دمنوش عفونت برای عفونت‌های ویروسی و باکتریال جوابگو است مگر اینکه واقعا این عفونت شدید باشد که نیاز به مصرف دارو دارد. این دمنوش عفونت ترکیبی از پولک، پونه و پنیرک است که دارای آثار ضد عفونی اداری و زنان دارند و بسیار می‌تواند این دمنوش تا روزی سه بار و هر بار یک قاشق مرباخوری با آبجوش مصرف شود و به مدت سه تا پنج روز استفاده شود.

وی اضافه کرد: پودر ضد سرفه یکی دیگر از داروهایی است که در بسته اربعین وجود دارد. سرفه به دلایل مختلف مثل باد کولر، استفاده از آب یخ و... در ایام اربعین به وجود می‌آید که برای پوشش دادن هر نوع سرفه‌ها می‌تواند مفید باشد. که ترکیب مساوی 50 گرم از قدومه، به دانه، مرو، نشاسته، صمغ عربی، کتیرا، بارهنگ، بالنگو، بنفشه و خطمی، آویشن، پونه، زوفا، عناب و سپستان می‌تواند برای درمان سرفه‌ مفید باشد. خطمی و پنیرک به تنهایی نیز برای سرفه‌ می‌تواند کمک کننده باشد.

این پزشک طب سنتی گفت: داروی بعدی پودر عرق سوز است. 50 گرم برگ سنجد، نشاسته، مورد و سدر است که هر میزان لازم است مانند پودر بچه در نواحی که عرق سوز می‌شود قرار دهند که می‌تواند برای عرق‌سوز التیام بخش باشد.

وی افزود: یکی از مشکلات جدی در پیاده‌روی اربعین به وجود می‌آید و افراد پرخوری و درهم خوری می‌کنند و هضم غذا سخت می‌شود و افراد دچار مشکلات گوارشی می‌شوند، پودر هاضوم که حاوی زیره سبز و رازیانه است، می‌تواند برای این افراد موثر باشد. برای باد معده، هضم غذا، رفع یبوست و ... از این پودر استفاده شود.

تن ساز گفت: یکی از مشکلات در پیاده‌روی اربعین، گرفتگی و دردهای عضلانی است که به دو صورت است. یا دردها و گرفتگی‌های عضلانی ناشی از گرما است و هم ناشی از سرما مثل باد کولر و ... اگر کسانی در این پیاده‌روی دارای دردهای عضلانی ناشی از سرما داشتند، می‌توانند از روغن سیاه دانه استفاده کنند به این صورت که روغن بر روی آن نقطه مالش داده شود و روی آن یک پلاستیک گذاشته شود و لباس پوشیده شود تا درد سرد بهبود پیدا کنند. اگر کسی مشکلات ناشی از دردهای گرما داشتند می‌توانند از روغن کاهو استفاده کنند که به کاهش دمای بدن استفاده شود.

آخرین اخبار

موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است مستندهای آدینه این هفته افق پلتفرم‌های قدیمی خودرو در ایران سود ده هستند! پیشنهاد «ابتکار» برای مقابله جهانی با رژیم صهیونیستی آیا پارکینسون درمان می‌شود؟ کواکبیان: دفاع از فلسطین وظیفه همه کشورهای اسلامی است قانون مالیات بر خانه‌های خالی و آمارهای متناقض بررسی سیاست دوگانه انگلیس در برابر فلسطین آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟ آرتروز و ارتباط آن با اختلال داخلی بدن سقوط صهیونیست‌ها از ابتدای درگیری شروع شد خوراک طیب چه نوع غذایی است؟ جنگ کثیف؛ تنها دستاورد رژیم صهیونسیتی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها