مشاهده خبر

دو شنبه 30 مرداد 1402

واردات فناوری ساخت خودرو یا واردات خودرو؟

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: وقتی واردات خاصی اتفاق نیفتد، عملا سرمایه‌گذاری خاصی هم بر روی انتقال فناوری تولید خودرو صورت نگرفته و نمی‌توان با 20 شرکت خارجی به انتقال فناوری ساخت خودرو کمک کرد.

0

برنامه فرامتن با موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول این برنامه به خبرهای خوب 24 گذشته در ایران پرداخته شد که از جمله این خبرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: راه اندازی 6 جایگاه سوخت سیار در مرز مهران، برداشت حدود 60 هزار تن موز در سیستان و بلوچستان.

در بخش میز فرهنگ و هنر این برنامه به موضوع حضور قرآن در فضای اربعین و تعالیم آن و با حضور سید مصطفی حسینی، دبیر قرارگاه مردمی قرآنی اربعین به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: پس از اهانت‌هایی که به ساحت قرآن کریم همزمان با ایام محرم رخ داد، باعث شد که ما با دقت بیشتری به تکریم فرمایشات قرآن کریم بپردازیم و دامنه این اهتمام به اربعین نیز کشیده شد و یکی از تجلی‌های قرآنی امسال برپایی خیمه عظیم قرآنی در عمود 1222 خواهد بود و با 114 موکب هماهنگی به عمل آمده است تا سه موکب شاخص در مسیر پیاده‌روی و برنامه‌های قرآنی مختلف برگزار خواهد شد.

در بخش بعدی این برنامه به موضوع ممنوعیت واردات خودرو و با حضور محمدحسین پروانه، کارشناس خودرو اندیشکده پیشران به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: با توجه به اینکه یک سری سیاست‌ها برای تنظیم بازار از قبل اعمال نکرده بوده است مانند مالیات‌هایی که از خودروها باید اخذ می‌شده است و به خصوص در بحث واردات خودرو تنظیم‌گیری صورت نگرفته است، ممنوعیت واردات خودرو توانسته تاثیری قابل توجهی داشته باشد. همچنین کاهش تولید که در بازه‌ای از زمان رخ داده است را می‌توان دارای تاثیر دانست.

وی افزود: اگر یک سری از سیاست‌ها از قبل انجام می‌شد، بحث کاهش واردات یا ممنوعیت آن می‌توانست خوب باشد اما مباحث ارزی دلیل اصلی ممنوعیت واردات بود. ما ناچار بودیم بین معیشت مردم و واردات خودرو یکی را انتخاب کنیم.

این کارشناس خودرو افزود: ما در آن دوره حدود دو تا سه میلیارد دلار خودرو وارد می‌کردیم که عدد قابل توجهی بود.

وی گفت: برآورد دقیقی از میزان نیاز سالانه به خودرو وجود ندارد اما دوستانی که در این حوزه فعال هستند معتقدند که 1.5 یا 1 میلیون خودرو نیاز است.

پروانه اضافه کرد: واردات خودرو می‌تواند از نظر قیمت تاثیر پلکانی بر قیمت سایر خودرو‌ها داشته باشد اما این به معنای آن است که ما نمی‌توانیم این تعادل قیمت را در خودروهای صفر ببینیم زیرا خود خودروها هزینه و قیمت بالاتری دارند حتی اگر تعرفه صفر باشد، بخش زیادی از مردم نیز نمی‌توانند آن را خرید کنند.

وی گفت: وقتی واردات خاصی اتفاق نیفتد، عملا سرمایه‌گذاری خاصی هم بر روی انتقال فناوری تولید خودرو صورت نگرفته است و نمی‌توان با 20 شرکت خارجی به انتقال فناوری ساخت خودرو کمک کرد.

آخرین اخبار

پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها