مشاهده خبر

دو شنبه 30 مرداد 1402

واردات فناوری ساخت خودرو یا واردات خودرو؟

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: وقتی واردات خاصی اتفاق نیفتد، عملا سرمایه‌گذاری خاصی هم بر روی انتقال فناوری تولید خودرو صورت نگرفته و نمی‌توان با 20 شرکت خارجی به انتقال فناوری ساخت خودرو کمک کرد.

0

برنامه فرامتن با موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول این برنامه به خبرهای خوب 24 گذشته در ایران پرداخته شد که از جمله این خبرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: راه اندازی 6 جایگاه سوخت سیار در مرز مهران، برداشت حدود 60 هزار تن موز در سیستان و بلوچستان.

در بخش میز فرهنگ و هنر این برنامه به موضوع حضور قرآن در فضای اربعین و تعالیم آن و با حضور سید مصطفی حسینی، دبیر قرارگاه مردمی قرآنی اربعین به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: پس از اهانت‌هایی که به ساحت قرآن کریم همزمان با ایام محرم رخ داد، باعث شد که ما با دقت بیشتری به تکریم فرمایشات قرآن کریم بپردازیم و دامنه این اهتمام به اربعین نیز کشیده شد و یکی از تجلی‌های قرآنی امسال برپایی خیمه عظیم قرآنی در عمود 1222 خواهد بود و با 114 موکب هماهنگی به عمل آمده است تا سه موکب شاخص در مسیر پیاده‌روی و برنامه‌های قرآنی مختلف برگزار خواهد شد.

در بخش بعدی این برنامه به موضوع ممنوعیت واردات خودرو و با حضور محمدحسین پروانه، کارشناس خودرو اندیشکده پیشران به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: با توجه به اینکه یک سری سیاست‌ها برای تنظیم بازار از قبل اعمال نکرده بوده است مانند مالیات‌هایی که از خودروها باید اخذ می‌شده است و به خصوص در بحث واردات خودرو تنظیم‌گیری صورت نگرفته است، ممنوعیت واردات خودرو توانسته تاثیری قابل توجهی داشته باشد. همچنین کاهش تولید که در بازه‌ای از زمان رخ داده است را می‌توان دارای تاثیر دانست.

وی افزود: اگر یک سری از سیاست‌ها از قبل انجام می‌شد، بحث کاهش واردات یا ممنوعیت آن می‌توانست خوب باشد اما مباحث ارزی دلیل اصلی ممنوعیت واردات بود. ما ناچار بودیم بین معیشت مردم و واردات خودرو یکی را انتخاب کنیم.

این کارشناس خودرو افزود: ما در آن دوره حدود دو تا سه میلیارد دلار خودرو وارد می‌کردیم که عدد قابل توجهی بود.

وی گفت: برآورد دقیقی از میزان نیاز سالانه به خودرو وجود ندارد اما دوستانی که در این حوزه فعال هستند معتقدند که 1.5 یا 1 میلیون خودرو نیاز است.

پروانه اضافه کرد: واردات خودرو می‌تواند از نظر قیمت تاثیر پلکانی بر قیمت سایر خودرو‌ها داشته باشد اما این به معنای آن است که ما نمی‌توانیم این تعادل قیمت را در خودروهای صفر ببینیم زیرا خود خودروها هزینه و قیمت بالاتری دارند حتی اگر تعرفه صفر باشد، بخش زیادی از مردم نیز نمی‌توانند آن را خرید کنند.

وی گفت: وقتی واردات خاصی اتفاق نیفتد، عملا سرمایه‌گذاری خاصی هم بر روی انتقال فناوری تولید خودرو صورت نگرفته است و نمی‌توان با 20 شرکت خارجی به انتقال فناوری ساخت خودرو کمک کرد.

آخرین اخبار

رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها