مشاهده خبر

دو شنبه 30 مرداد 1402

شایعه «نفت در برابر غذا» از دروغ تا واقعیت

یک کارشناس بین‌الملل گفت: اینکه برخی ادعا می‌کنند که ایران در ازای نفت، غذا می‌گیرد یک عبارت بسیار غلطی است و در حال حاضر ایران صادرات نفت خود را دارد و هزینه آن را دریافت می‌کند و ایران نیازی به این کار ندارد.

0

برنامه نقش جهان با موضوعات سیاسی در جهان و منطقه روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش میز بین‌الملل به موضوع مذاکره ایران و امریکا و آزادسازی مبلغی برای ایران در ازای آزادی چند جاسوس آمریکایی با حضور سید محمد مرندی، کارشناس بین‌الملل به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: آنچه که مسلم است این است که پولی که در ازای آزادی جاسوسان امریکایی قرار بود به ایران برسد، هم اکنون در بانک‌های ایرانی قرار دارد و در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد. اینکه برخی ادعا می‌کنند که ایران در ازای نفت، غذا می‌گیرد یک عبارت بسیار غلطی است و در حال حاضر ایران صادرات نفت خود را دارد و هزینه آن را دریافت می‌کند و ایران نیازی به این کار ندارد.

وی افزود: برخی در کشور به دلیل کینه‌ای که نسبت به ایران دارند، هر اتفاقی برای کشور رخ می‌دهد را منفی و شکست تلقی می‌کنند که نباید نسبت به این موضوع توجه داشت.

مرندی گفت: آنچه که بسیار مهم است این می‌باشد که برنامه هسته‌ای ایران بدون تعطیلی در حال انجام است و مسیر خود را طی می‌کند.

وی اضافه کرد: در بحث پرونده برجام و مذاکرات، ایران همواره کار خود را انجام داده است و در این موضوع تقصیری ندارد و در هر زمان که آمریکایی‌ها بخواهند می‌توانند به توافق نزدیک شوند اما قصور و تقصیر از سوی آمریکایی‌ها صورت گرفته و همین موضوع باعث شده است که موضوع برجام بی نتیجه بماند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: مسلم است که داخل امریکا شکاف بزرگی به وجود آمده است و مشکلات آمریکا روز به روز افزایش می‌یابد و این اتفاقات نیز می‌تواند بر تصمیم‌های آمریکا در کل دنیا تاثیر بگذارد. آنچه که معلوم است تلاش آمریکا برای تمرکز بر چین بیش از روسیه است و تلاش می‌کند تا مشکلات خود را بکاهد.

بخش بعدی برنامه به میز فلسطین اختصاص داشت که به موضوع پیروزی مقاومت اسلامی در لبنان و با حضور محمدعلی صمدی، کارشناس مسائل فلسطین به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: بیش از اینکه حزب الله لبنان تشکیلات سری داشته باشد اما بخش جدی و مهم کاری که حزب الله انجام می‌دهد، تحلیل اطلاعاتی است که انجام می‌دهند و بسیار در این موضوع خبره هستند.

صمدی افزود: اغراق نیست اگر بگوییم که دو سوم جنگ سی و سه روزه را شبکه المنار پیش می‌برذ. با ایجاد جنگ روانی و اعلام بیانیه‌ها روی اعصاب اسرائیلی‌ها رفته بود. المنار در جنگ سی و سه روزه وظیفه اصلی که داشت عصبی کردن پشت جبهه و مردم اسرائیل بود.

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها