مشاهده خبر

دو شنبه 30 مرداد 1402

شایعه «نفت در برابر غذا» از دروغ تا واقعیت

یک کارشناس بین‌الملل گفت: اینکه برخی ادعا می‌کنند که ایران در ازای نفت، غذا می‌گیرد یک عبارت بسیار غلطی است و در حال حاضر ایران صادرات نفت خود را دارد و هزینه آن را دریافت می‌کند و ایران نیازی به این کار ندارد.

0

برنامه نقش جهان با موضوعات سیاسی در جهان و منطقه روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش میز بین‌الملل به موضوع مذاکره ایران و امریکا و آزادسازی مبلغی برای ایران در ازای آزادی چند جاسوس آمریکایی با حضور سید محمد مرندی، کارشناس بین‌الملل به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: آنچه که مسلم است این است که پولی که در ازای آزادی جاسوسان امریکایی قرار بود به ایران برسد، هم اکنون در بانک‌های ایرانی قرار دارد و در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد. اینکه برخی ادعا می‌کنند که ایران در ازای نفت، غذا می‌گیرد یک عبارت بسیار غلطی است و در حال حاضر ایران صادرات نفت خود را دارد و هزینه آن را دریافت می‌کند و ایران نیازی به این کار ندارد.

وی افزود: برخی در کشور به دلیل کینه‌ای که نسبت به ایران دارند، هر اتفاقی برای کشور رخ می‌دهد را منفی و شکست تلقی می‌کنند که نباید نسبت به این موضوع توجه داشت.

مرندی گفت: آنچه که بسیار مهم است این می‌باشد که برنامه هسته‌ای ایران بدون تعطیلی در حال انجام است و مسیر خود را طی می‌کند.

وی اضافه کرد: در بحث پرونده برجام و مذاکرات، ایران همواره کار خود را انجام داده است و در این موضوع تقصیری ندارد و در هر زمان که آمریکایی‌ها بخواهند می‌توانند به توافق نزدیک شوند اما قصور و تقصیر از سوی آمریکایی‌ها صورت گرفته و همین موضوع باعث شده است که موضوع برجام بی نتیجه بماند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: مسلم است که داخل امریکا شکاف بزرگی به وجود آمده است و مشکلات آمریکا روز به روز افزایش می‌یابد و این اتفاقات نیز می‌تواند بر تصمیم‌های آمریکا در کل دنیا تاثیر بگذارد. آنچه که معلوم است تلاش آمریکا برای تمرکز بر چین بیش از روسیه است و تلاش می‌کند تا مشکلات خود را بکاهد.

بخش بعدی برنامه به میز فلسطین اختصاص داشت که به موضوع پیروزی مقاومت اسلامی در لبنان و با حضور محمدعلی صمدی، کارشناس مسائل فلسطین به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: بیش از اینکه حزب الله لبنان تشکیلات سری داشته باشد اما بخش جدی و مهم کاری که حزب الله انجام می‌دهد، تحلیل اطلاعاتی است که انجام می‌دهند و بسیار در این موضوع خبره هستند.

صمدی افزود: اغراق نیست اگر بگوییم که دو سوم جنگ سی و سه روزه را شبکه المنار پیش می‌برذ. با ایجاد جنگ روانی و اعلام بیانیه‌ها روی اعصاب اسرائیلی‌ها رفته بود. المنار در جنگ سی و سه روزه وظیفه اصلی که داشت عصبی کردن پشت جبهه و مردم اسرائیل بود.

آخرین اخبار

نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها