مشاهده خبر

جمعه 27 مرداد 1402

تدابیر طب سنتی برای افسردگی پس از زایمان

یک پزشک طب سنتی گفت: برای مادری که تازه زایمان کرده است به دلیل تغییر هورمون‌ها، افکار متعددی را با خود به همراه خواهد داشت از جمله: برهم خوردن وزن وی، تحمل گریه بچه، بی‌خوابی‌هایی که باید تحمل کند و... همه و همه نیازمند درکی است که از سوی همسر و اعضای خانواده باید مراقبت شود.

0

برنامه انارستان با موضوع افسردگی پس از زایمان و با حضور دکتر سمیه الحاقی، پزشک و متخصص طب سنتی به عنوان مهمان برنامه روز چهارشنبه از شبکه افق پخش شد.

وی گفت: افسردگی پس از زایمان حالاتی است که پس از به دنیا آمدن فرزند، این حالت بر مادر عارض می‌شود و متاسفانه تعداد زیادی از بانوان دچار چنین حالاتی می‌شوند. معمولا این چنین است که وقتی کودکی به دنیا می‌آید، همه توجه‌ها به او معطوف می‌شود این در حالی است که معمولا مادری که این مسیر طولانی را طی کرده و بارداری 9 ماهه و زایمان را تحمل کرده است معمولا فراموش می‌شود و باید همسران این بانوان و اعضای خانواده باید توجه بیشتری را به خانم داشته باشند.

وی افزود: برای مادری که تازه زایمان کرده است به دلیل تغییر هورمون‌ها، افکار متعددی را با خود به همراه خواهد داشت از جمله: برهم خوردن وزن وی، تحمل گریه بچه، بی‌خوابی‌هایی که باید تحمل کند و... همه و همه نیازمند درکی است که از سوی همسر و اعضای خانواده باید مراقبت شود.

الحاقی گفت: اگر خانمی سابقه افسردگی دارد و می‌خواهد باردار شود، لازم است که حتما زیر نظر پزشک متخصص روانشناس بررسی و معاینه شود. لازم به ذکر است که افسردگی پس از زایمان تنها مختص به زنان نیست بلکه برای مردان نیز وجود دارد به این صورت که وقتی خانمی فرزند خود را به دنیا می‌آورد، توجه او نسبت به همسر خود به صورت ناخودآگاه کم می‌شود و اگر مرد با مشکلات مختلفی از جمله اقتصادی و کاری مواجه باشد احتمال دارد به او نیز با عدم توجه همسر به او، افسرده شود.

وی گفت: از نگاه طب سنتی با سرد شدن مغز و تجمع مواد سردی در بدن به وجود می‌آید که زن پس از زایمان به سمت افسردگی پس از زایمان می‌روند. از جمله دلایلی که بدن به سردی می‌رود غذاهایی است که در دوران بارداری مصرف شده است، داروهای بیهوشی که استفاده شده است و... به شمار می‌رود.

وی افزود: شش عامل ضروری (سته ضروریه) برای خانمی که تازه زایمان کرده است اهمیت جدی دارد. کنترل استرس یکی از مهمترین کاری است که باید برای افرادی که دچار افسردگی پس از زایمان هستند، انجام شود. فالوده سیب، شیربادام، شربت زعفران، انجیر خیسیده در گلاب از جمله مواردی که می‌تواند به کاهش سودای مغز و کاهش استرس کمک جدی کند.

الحاقی گفت: استفاده از عطر درمانی یکی از کارهایی است که می‌تواند در کاهش دردهای قاعدگی، سندورم قاعدگی، افسردگی پس از زایمان می‌تواند به خانم تازه زایمان کرده کمک کند. بوییدن گل نرگس، بوی گل رز، مریم و استفاده از روغن‌های این گل‌ها به صورت اسپری و بخور می‌تواند به گرم شدن بدن کمک کند.

وی خاطر نشان کرد: با استفاده از روغن گل‌های بیان شده یا روغن زیتون و کنجد می‌توانند پاهای خود را ماساژ دهند یا بابونه را در آب ریخته و جوشانده شود و پس از سرد شدن، یک ربع پای خود را در آن قرار دهند، بدن حرارت لازم را گرفته و سردی زایمان و پس از زایمان بهتر خواهد شد.

وی افزود: زوجین با هم دیگر این کارها را شروع کنند تا با یک همدلی مناسب یک فضای آرام و بدون دردسر را با یکدیگر تجربه کنند. استفاده از بادکش‌ها، حجامت و زالودرمانی اگر زیر نظر پزشک متخصص طب سنتی باشد، می‌تواند بسته به اینکه فرد چه شرایطی دارد، در افسردگی پس از زایمان بسیار موثر شود.

آخرین اخبار

موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است مستندهای آدینه این هفته افق پلتفرم‌های قدیمی خودرو در ایران سود ده هستند! پیشنهاد «ابتکار» برای مقابله جهانی با رژیم صهیونیستی آیا پارکینسون درمان می‌شود؟ کواکبیان: دفاع از فلسطین وظیفه همه کشورهای اسلامی است قانون مالیات بر خانه‌های خالی و آمارهای متناقض بررسی سیاست دوگانه انگلیس در برابر فلسطین آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟ آرتروز و ارتباط آن با اختلال داخلی بدن سقوط صهیونیست‌ها از ابتدای درگیری شروع شد خوراک طیب چه نوع غذایی است؟ جنگ کثیف؛ تنها دستاورد رژیم صهیونسیتی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها