مشاهده خبر

جمعه 27 مرداد 1402

تدابیر طب سنتی برای افسردگی پس از زایمان

یک پزشک طب سنتی گفت: برای مادری که تازه زایمان کرده است به دلیل تغییر هورمون‌ها، افکار متعددی را با خود به همراه خواهد داشت از جمله: برهم خوردن وزن وی، تحمل گریه بچه، بی‌خوابی‌هایی که باید تحمل کند و... همه و همه نیازمند درکی است که از سوی همسر و اعضای خانواده باید مراقبت شود.

0

برنامه انارستان با موضوع افسردگی پس از زایمان و با حضور دکتر سمیه الحاقی، پزشک و متخصص طب سنتی به عنوان مهمان برنامه روز چهارشنبه از شبکه افق پخش شد.

وی گفت: افسردگی پس از زایمان حالاتی است که پس از به دنیا آمدن فرزند، این حالت بر مادر عارض می‌شود و متاسفانه تعداد زیادی از بانوان دچار چنین حالاتی می‌شوند. معمولا این چنین است که وقتی کودکی به دنیا می‌آید، همه توجه‌ها به او معطوف می‌شود این در حالی است که معمولا مادری که این مسیر طولانی را طی کرده و بارداری 9 ماهه و زایمان را تحمل کرده است معمولا فراموش می‌شود و باید همسران این بانوان و اعضای خانواده باید توجه بیشتری را به خانم داشته باشند.

وی افزود: برای مادری که تازه زایمان کرده است به دلیل تغییر هورمون‌ها، افکار متعددی را با خود به همراه خواهد داشت از جمله: برهم خوردن وزن وی، تحمل گریه بچه، بی‌خوابی‌هایی که باید تحمل کند و... همه و همه نیازمند درکی است که از سوی همسر و اعضای خانواده باید مراقبت شود.

الحاقی گفت: اگر خانمی سابقه افسردگی دارد و می‌خواهد باردار شود، لازم است که حتما زیر نظر پزشک متخصص روانشناس بررسی و معاینه شود. لازم به ذکر است که افسردگی پس از زایمان تنها مختص به زنان نیست بلکه برای مردان نیز وجود دارد به این صورت که وقتی خانمی فرزند خود را به دنیا می‌آورد، توجه او نسبت به همسر خود به صورت ناخودآگاه کم می‌شود و اگر مرد با مشکلات مختلفی از جمله اقتصادی و کاری مواجه باشد احتمال دارد به او نیز با عدم توجه همسر به او، افسرده شود.

وی گفت: از نگاه طب سنتی با سرد شدن مغز و تجمع مواد سردی در بدن به وجود می‌آید که زن پس از زایمان به سمت افسردگی پس از زایمان می‌روند. از جمله دلایلی که بدن به سردی می‌رود غذاهایی است که در دوران بارداری مصرف شده است، داروهای بیهوشی که استفاده شده است و... به شمار می‌رود.

وی افزود: شش عامل ضروری (سته ضروریه) برای خانمی که تازه زایمان کرده است اهمیت جدی دارد. کنترل استرس یکی از مهمترین کاری است که باید برای افرادی که دچار افسردگی پس از زایمان هستند، انجام شود. فالوده سیب، شیربادام، شربت زعفران، انجیر خیسیده در گلاب از جمله مواردی که می‌تواند به کاهش سودای مغز و کاهش استرس کمک جدی کند.

الحاقی گفت: استفاده از عطر درمانی یکی از کارهایی است که می‌تواند در کاهش دردهای قاعدگی، سندورم قاعدگی، افسردگی پس از زایمان می‌تواند به خانم تازه زایمان کرده کمک کند. بوییدن گل نرگس، بوی گل رز، مریم و استفاده از روغن‌های این گل‌ها به صورت اسپری و بخور می‌تواند به گرم شدن بدن کمک کند.

وی خاطر نشان کرد: با استفاده از روغن گل‌های بیان شده یا روغن زیتون و کنجد می‌توانند پاهای خود را ماساژ دهند یا بابونه را در آب ریخته و جوشانده شود و پس از سرد شدن، یک ربع پای خود را در آن قرار دهند، بدن حرارت لازم را گرفته و سردی زایمان و پس از زایمان بهتر خواهد شد.

وی افزود: زوجین با هم دیگر این کارها را شروع کنند تا با یک همدلی مناسب یک فضای آرام و بدون دردسر را با یکدیگر تجربه کنند. استفاده از بادکش‌ها، حجامت و زالودرمانی اگر زیر نظر پزشک متخصص طب سنتی باشد، می‌تواند بسته به اینکه فرد چه شرایطی دارد، در افسردگی پس از زایمان بسیار موثر شود.

آخرین اخبار

او مردم را باور داشت و مردم هم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها