مشاهده خبر

سه شنبه 24 مرداد 1402

قانونی که 16 سال معطل مانده است!

یک استاد دانشگاه گفت: بر اینکه باید کشف حجاب و بد حجابی جرم انگاری شود شکی وجود ندارد اما این نکته را باید گفت که اکتفا به این موضوع بدون بررسی ریشه‌ها و عوامل و پرداختن به آن‌ها یک کار ناقص است.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش میز فرهنگ و هنر این برنامه به موضوع پیاده‌روی اربعین و با حضور محمد مهدی فاطمی‌صدر، مدیر مدرسه مطالعات نظری وتر به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: روایت‌های موجود، زیارت اربعین را از منزل می‌دانند اما نظرات متفاوتی در این حوزه وجود دارد اما آنچه که رایج است از 28 محرم شروع می‌شود. در صد سال گذشته مردم از ایران پیاده‌روی اربعین را داشته‌اند و امروزه کاروان‌هایی را داریم که از مشهد حرکت می‌کنند و به اربعین می‌روند و حتی از کشورهای دیگر نیز این اتفاق شروع شده است.

بخش بعدی این برنامه به خبرهای خوب 24 ساعت گذشته ایران پرداخته شد که از جمله این خبرها می‌توان به این موارد اشاره کرد: افزایش 40 درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته، رشد اقتصادی 5 درصدی مازندران بعد از 10 سال رکود، رشد 80 درصدی ترانزیت در بنادر استان بوشهر، تحول در بخش ارتباطات خراسان شمالی با اتصال 115 روستا به اینترنت

بخش بعدی این برنامه به لایحه عفاف و حجاب و پوشش بانوان اختصاص داشت و مهمان این بخش از برنامه سعید محجوب، استاد دانشگاه بود که توضیحاتی را در این خصوص ارائه کرد.

وی گفت: ما و کسانی که دغدغه حجاب دارند معتقدند که کشف حجاب یک حرام شرعی و سیاسی است و در این موضوع هیچ شک و تردیدی وجود ندارد اما آنچه که وجود دارد اختلاف بر روش‌ها و فرایند‌هایی است که برای ناهنجاری‌ها و بی‌بند و باری‌ها مدنظر قرار بگیرد.

وی افزود: لایحه با تغییری که صورت گرفت و به هفتاد ماده رسیده است، بسیار خوب است به دلیل اینکه تکالیف دستگاه‌ها را مشخص کرده‌ است و صرفا به حبس، کیفر و مجازات بسنده نکرده است.

این استاد دانشگاه گفت: کسی بر اینکه باید کشف حجاب و بد حجابی جرم انگاری شود شکی وجود ندارد اما این نکته را باید گفت که اکتفا به این موضوع بدون بررسی ریشه‌ها و عوامل و پرداختن به آن‌ها یک کار ناقصی است. لایحه جدید عفاف و حجاب در تغییر جدید خود تلاش کرده است تا ضمانت اجرای خود را بیان کند و ریشه‌های اساسی بی حجابی و بد حجابی را کشف کند.

وی گفت: سابقه بحث پوشاک لباس به قانون ساماندهی مد و لباس در سال 1385 اما این قانون به معنای واقعی ساماندهی را مدنظر نداشته است و تا الان کار خاصی صورت نگرفته است الا طراحی یک سامانه‌ای در سال 1401 با نام شیما طراحی کرده است. تمام کالاهایی که وارد این سامانه می‌شود باید نام کالای ایرانی ثبت شود، براساس سازوکاری این پوشاک تولید و توزیع شود.

آخرین اخبار

پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها