مشاهده خبر

سه شنبه 24 مرداد 1402

ترورسیم آبی ترکیه علیه ایران

یک کارشناس مسائل قفقاز گفت: آنچه که در حال حاضر در حال انجام است، نقض جدی حقوق بشر و حقوق بین‌الملل از سوی ترکیه و عدم پایبندی این کشور به تعهدات بین‌المللی است و این اقدام ترکیه را می‌توان ترورسیم آبی علیه ایران دانست.

0

برنامه نقش جهان با موضوعات سیاسی داخلی، منطقه‌ای و بین‌الملل روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش میز بین‌الملل به درگیری‌های نیجر و با حضور سید سجاد واعظ، کارشناس مسائل آفریقا و روح الله مدبر، کارشناس خبرگزاری اسپوتنیک به عنوان مهمانان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: امروزه در گفتمان علوم سیاسی یکی از موضوعات جدی این است که تعریف برخی عبارات نمی‌تواند مفهوم خاصی داشته باشد و نمی‌توان آن را به همه دنیا تعمیم داد. آنچه در علوم سیاسی گفته می‌شود این است که کودتا از بالا به پایین و انقلاب از پایین به بالا است اما این موضوع‌ها مربوط به کشورهایی است که ساختار سیاسی داشته باشند. آنچه که در نیجر اتفاق می‌افتد ترکیبی است. از طرفی ساختار نظامی کشور را به دست گرفته و از سوی دیگر مردم نیز نسبت به این موضوع ناراحت نیستند.

این کارشناس سیاسی افزود: منطقه غرب آفریقا یک منطقه استراتژیک برای امریکا و کشورهای اروپایی است. نیجر سابقه استعمار شدن توسط انگلیس و فرانسه دارد و اهمیت غرب آفریقا از اینجا است که منطقه بسیار نزدیکی است به مرزهای دریایی اروپا و امنیت مرزی اقیانوس اطلس باید حفظ شود و یقینا این کشور از نظر دکترین دفاعی اروپا و امریکا بسیار حائز اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: از وقتی که نیجر به استقلال رسید تا به امروز به دلیل بازی قدرت‌های دنیا روی خوش ندیده است و باعث شده مردم این کشور روی خوشی از سیاست‌های غربی‌ها نبینند.

مدبر، مهمان دیگر این برنامه به تحلیل اتفاقات نیجر پرداخت و گفت: روسیه تا کنون هیچ گونه استعماری در آفریقا نداشته است و هرگاه وارد این کشورها شده‌اند با نیت کمک به مردم آفریقا بوده است و در دوره‌ای برای کمک به این کشورها 200 شرکت با هدف اشتغال‎‌زایی تاسیس کرده‌اند و روسیه توانسته در عمق فرهنگی این در ابعاد مختلف آفریقا فعالیت می‌کنند.

بخش بعدی برنامه به موضوع وضعیت اقتصادی رژیم صهیونیستی و با حضور کوروش علیایی، کارشناس مسائل فلسطین به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: سرانه تولید ناخالص داخلی اسرائیل 55 هزار میلیون دلار است که آن را جزء رتبه‌های برتر دنیا تبدیل می‌کند و از این نظر بسیار ثروتمند هستند اما این موضوع تنها ملاک نیست بلکه چیزی که اهمیت دارد وجود اختلاف طبقاتی است که وجود دارد و ساده‌ترین شاخصه این موضوع که ضریب جیبنی است که بسیار فاجعه است و به هیج وجه وضعیت مناسبی از این نظر ندارند.

علیایی افزود: از سال 2011 به صورت جهشی اسرائیل از یک صنعتی به اسم مرسری پول گزافی را به جیب می‌زند که هیچ کشور دیگر چنین صنعتی را ندارد و درآمد شگفت‌انگیزی دارند و به دلیل حمایت‌های مختلف سالانه از آمریکا و درآمدزایی خوب وضعیت خوبی دارند اما با توجه به این موضوع شکاف طبقاتی در اسرائیل به شدت زیاد است.

در میز منطقه به موضوع جنگ آبی ترکیه علیه ایران و با حضور احمد کاظمی، کارشناس مسائل قفقاز به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: کشور ترکیه یکی از کشورهای پراّب منطقه است و از سال 1936 ترکیه طرح‌های مختلف آبی را طراحی و اجرا کرده است که آنچه به کشور ما مرتبط می‌شود سدسازی بر روی دجله و فرات و سدسازی بر روی ارس است، مجموعه‌ای از سدسازی‌ها شروع شده است که وقتی مشخصات فنی این سدها را بررسی می‌کنیم این است که مخزن این سدها می‌تواند آب تمام رودخانه‌ها را در اختیار بگیرد و هدفمند و مشخص است و تبعات جدی این کار را اولا در عراق و بعد در سوریه دیده‌ایم.

کاظمی خاطر نشان کرد: آنچه که در حال حاضر در حال انجام است، نقض جدی حقوق بشر و حقوق بین‌الملل از سوی ترکیه و عدم پایبندی این کشور به تعهدات بین‌المللی است و این اقدام ترکیه را می‌توان ترورسیم آبی علیه ایران دانست.

آخرین اخبار

عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها