مشاهده خبر

سه شنبه 24 مرداد 1402
فرامتن

اصلاح قانون انتخاب به نفع داوطلبان است

رییس کمیسیون امور داخلی کشور گفت: در قانون جدید فرصتی داده شده است تا کسانی که رد صلاحیت می‌شوند، شکایت کنند و دستگاه مربوطه به شکایت او پاسخ دهد و فرصتی به داوطلبان داده شده است تا از خود دفاع کند.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب و امیدبخش به خبرهای خوب 24 ساعت گذشته در میهن اسلامی ایران پرداخته شد که از جمله آن‌ها می‌توان به این خبرها اشاره کرد: 80 میلیارد تومان اقدامات محرومیت زدایی در جنوب سیستان و بلوچستان، اشتغال مجدد 177 نفر با احیای یک واحد تولیدی در کردستان، خدمت رسانی پزشکان جهادی به زندانیان هرمزگان، ساخت 8 منزل مسکونی توسط خیرین جوان تبریز برای مردم زلزله زده خوی

بخش بعدی برنامه به موضوع انتخابات مجلس و با حضور محمد صالح جوکار، رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: قانون انتخابات حدود سه دهه است که تغییراتی نداشته است اما شرایط کشور بسیار تغییر کرده، سطح مردم بالا آمده، سواد افزایش پیدا کرده است، توقع جامعه نسبت به مجلس تغییر کرده است بنابراین لازم است تجدیدنظری در این قانون انتخاب انجام شود.

وی افزود: در قانون قدیم برای بررسی صلاحیت افرادی که در انتخابات مجلس ثبت نام می‌کردند، فرصت بسیار اندکی بود و تا حدودی حقوق داوطلبان تضییع می‌شد اما در قانون جدید این تغییر ایجاد شده است که فرصت 60 روزه به 120 روز افزایش پیدا کرده است.

جوکار گفت: برای حفظ حقوق داوطلبان اگر کسی عدم صلاحیت داشت، فرصتی برای اعتراض نداشت اما در قانون جدید فرصتی داده شده است تا کسانی که رد صلاحیت می‌شوند، شکایت کنند و دستگاه مربوطه به شکایت او پاسخ دهد و فرصتی به داوطلبان داده شده است تا از خود دفاع کند.

رییس کمیسیون امور داخلی کشور خاطر نشان کرد: یکی از کارهای خوبی که در این قانون انجام شده است، سلامت انتخابات است که مسئولیت آن بر قوه قضاییه است و اگر کسی از مسئولین اجرایی تخلف کند تا دو دوره از حضور در انتخابات منع خواهد شد.

وی افزود: یگی از مواد قانون جدید، تناسبی شدن انتخابات در تهران بود که قرار بود به صورت آزمایشی اجرا شود اما هیئت عالی نظارت آن را نپذیرفت ما اگر به دنبال این بودیم که مصوبه آن را از مجمع تشخیص مصلحت نظام بگیریم، وقت اجرای این قانون می‌گذشت بنابراین این موضوع به انتخابات بعدی موکول شد.

در بخش دیگر این برنامه نیز به موضوع حمله تروریستی به شاه چراغ اختصاص داشت و حجت‌الاسلام کلانتری تولیت حرم مطهر حضرت شاهچراغ توضیحاتی را درباره این اتفاق ارائه کرد.

وی گفت بنا به اطلاعات به دست آمده در این لحظه دو نفر تروریست با حمله به مرقد مطهر شاه چراغ اقدام به تیر اندازی به زوار کردند و تعدادی کشته و مجروح برجای مانده است.

آخرین اخبار

رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها