مشاهده خبر

سه شنبه 24 مرداد 1402
فرامتن

اصلاح قانون انتخاب به نفع داوطلبان است

رییس کمیسیون امور داخلی کشور گفت: در قانون جدید فرصتی داده شده است تا کسانی که رد صلاحیت می‌شوند، شکایت کنند و دستگاه مربوطه به شکایت او پاسخ دهد و فرصتی به داوطلبان داده شده است تا از خود دفاع کند.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب و امیدبخش به خبرهای خوب 24 ساعت گذشته در میهن اسلامی ایران پرداخته شد که از جمله آن‌ها می‌توان به این خبرها اشاره کرد: 80 میلیارد تومان اقدامات محرومیت زدایی در جنوب سیستان و بلوچستان، اشتغال مجدد 177 نفر با احیای یک واحد تولیدی در کردستان، خدمت رسانی پزشکان جهادی به زندانیان هرمزگان، ساخت 8 منزل مسکونی توسط خیرین جوان تبریز برای مردم زلزله زده خوی

بخش بعدی برنامه به موضوع انتخابات مجلس و با حضور محمد صالح جوکار، رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: قانون انتخابات حدود سه دهه است که تغییراتی نداشته است اما شرایط کشور بسیار تغییر کرده، سطح مردم بالا آمده، سواد افزایش پیدا کرده است، توقع جامعه نسبت به مجلس تغییر کرده است بنابراین لازم است تجدیدنظری در این قانون انتخاب انجام شود.

وی افزود: در قانون قدیم برای بررسی صلاحیت افرادی که در انتخابات مجلس ثبت نام می‌کردند، فرصت بسیار اندکی بود و تا حدودی حقوق داوطلبان تضییع می‌شد اما در قانون جدید این تغییر ایجاد شده است که فرصت 60 روزه به 120 روز افزایش پیدا کرده است.

جوکار گفت: برای حفظ حقوق داوطلبان اگر کسی عدم صلاحیت داشت، فرصتی برای اعتراض نداشت اما در قانون جدید فرصتی داده شده است تا کسانی که رد صلاحیت می‌شوند، شکایت کنند و دستگاه مربوطه به شکایت او پاسخ دهد و فرصتی به داوطلبان داده شده است تا از خود دفاع کند.

رییس کمیسیون امور داخلی کشور خاطر نشان کرد: یکی از کارهای خوبی که در این قانون انجام شده است، سلامت انتخابات است که مسئولیت آن بر قوه قضاییه است و اگر کسی از مسئولین اجرایی تخلف کند تا دو دوره از حضور در انتخابات منع خواهد شد.

وی افزود: یگی از مواد قانون جدید، تناسبی شدن انتخابات در تهران بود که قرار بود به صورت آزمایشی اجرا شود اما هیئت عالی نظارت آن را نپذیرفت ما اگر به دنبال این بودیم که مصوبه آن را از مجمع تشخیص مصلحت نظام بگیریم، وقت اجرای این قانون می‌گذشت بنابراین این موضوع به انتخابات بعدی موکول شد.

در بخش دیگر این برنامه نیز به موضوع حمله تروریستی به شاه چراغ اختصاص داشت و حجت‌الاسلام کلانتری تولیت حرم مطهر حضرت شاهچراغ توضیحاتی را درباره این اتفاق ارائه کرد.

وی گفت بنا به اطلاعات به دست آمده در این لحظه دو نفر تروریست با حمله به مرقد مطهر شاه چراغ اقدام به تیر اندازی به زوار کردند و تعدادی کشته و مجروح برجای مانده است.

آخرین اخبار

پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها