مشاهده خبر

سه شنبه 24 مرداد 1402
انارستان

راه‌کارهای طب سنتی برای سلامت گوش، حلق و بینی

یک متخصص طب سنتی گفت: وقتی پاک سازی بدن صورت می‌گیرد بر خیلی از قسمت‌های بدن اثر می‌گذارد از جمله مغز، روده، گوش و حلق و بینی و...

1

برنامه انارستان با موضوع بهداشت گوش،حلق و بینی و با حضور غلامرضا کردافشاری، پزشک و متخصص طب سنتی به عنوان مهمان برنامه روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

وی گفت: وقتی نزله ایجاد می‌شود، به دلیل هضم بد مواد زائدی و بخاراتی که به سمت سر می رود مغز نمی‌تواند آن‌ها را هضم کند، و می‌خواهد دفع کند و نزدیک‌ترین راه دفع از طریق بینی انجام می‌شود که به آن زکام گفته می‌شود اگر به سمت حلق برود می‌شود نزله، اگر به سمت چشم برود به شکل خارش و آبریزش در می‌آید و این اتفاقات رقم می‌خورد و گفتنی است که از نزله 36 بیماری ایجاد می‌شود. همین نیامدن آب از بینی خود یک نوع بیماری است زیرا نزله در جای دیگری استقرار پیدا کرده است.

وی افزود: حکما معتدند که این اتفاق باید اصلاح شود چه از طریق تغذیه و چه از طریق اصلاح بدن. در بیماری‌های سر مشاهده می‌کنیم در گوش، چشم یا حلق، اشتباه‌ترین کار این است که قطره به آن ریخته شود. بوعلی می‌گوید برای درمان این دردها نباید مستقیما و بدون اصلاح بدن وارد عمل شد.

کردافشاری افزود: بهترین کار برای اصلاح و پاک سازی بدن استفاده از مسهل‌هایی است که ساده‌ترین مسهل این است که سنا و گل سرخ و روغن بادام شیرین مصرف شود و این نکته ضرورت دارد که استفاده مرتب از مسهل اصلا خوب نیست و حداقل باید بین استفاده از مسهل سه روز فاصله باشد. مسهل چیزی است که از عضو مورد نظر مواد زاید را به سمت روده‌ها می‌کشد و دفع می‌کند.

این پزشک طب سنتی گفت: وقتی پاک سازی بدن صورت می‌گیرد بر خیلی از قسمت‌های بدن اثر می‌گذارد از جمله مغز، روده، گوش و حلق و بینی و...

وی افزود: مواد زاید اگر به سمت گوش برود، بیماری گوش ایجاد می‌کند. اگر به سمت چشم و حلق برود بیماری‌های مرتبط با آن ایجاد می‌کند بنابراین سالم نگه داشتن عضو خیلی اهمیت دارد. دست کاری‌های بیجا در این اعضا نباید انجام شود. آنچه که خداوند بر اساس سلامت جسم به ما اعطا کرده است حکمتی داشته و بر اساس سلامت قلب و سایر اعضا انجام داده است و نباید در آن اختلال ایجاد کرد.

وی گفت: یکی از کارهایی که برای سلامت جسم اهمیت دارد، تقویت بخشی از اعضای بدن مانند مغز است. برای تقویت مغز باید از شیر بادام استفاده کرد. مصرف بادام درختی یا شیر بادام باعث می‌شود تا بدن انسان و بخصوص مغز تقویت شود و بیماری‌های گوش و حلق و بینی عارض نگردد. همچنین دمنوش نعناع، پونه و بابونه و تخم گشنیز مصرف شود باعث می‌شود عفونت‌های گوش و حلق و بینی را از بین ببرد. همچنین روغن مالی های زیتون و کنجد در اطراف گوش و روی گوش و سینوس‌های بالایی و پایینی بسیار باعث می‌شود تا مشکلات گوش و حلق و بینی را برطرف کنند.

وی در خصوص چیزی که به عنوان لوزه بیان می‌شود، گفت: عمده مشکلات لوزه در کودکی ایجاد و خود به خود برطرف می‌شود مگر عوارضی داشته باشد که مجبور به جراحی شود. چیزهایی که برای لوزه ضرر دارد آب یخ، غذاهای غلیظ و چرب و... برای لوزه به شدت ضرر دارد. همچنین خوردن حریره بادام، نبات و تمر هندی، قرقره کردن، خاک شیر و بارهنگ می‌تواند به کاهش التهاب لوزه کمک بسیار کند.

آخرین اخبار

«گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق بی‌بی ماه در «بزرگراه همت» روایتی از ناگفته‌های انقلاب اسلامی در شبکه افق سیما گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها