مشاهده خبر

دو شنبه 23 مرداد 1402
صادق کوشکی:

حادثه تروریستی شاهچراغ ثبات کشور را نشانه گرفته است

برنامه تلویزیونی جهان آرا، دوشنبه شب با موضوع بررسی ابعاد و زمینه های شکل‌گیری حادثه تروریستی در حرم حضرت شاهچراغ(ع) شیراز و با حضور محمد صادق کوشکی (عضو هیات علمی دانشگاه)، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در ابتدای این برنامه، صادق کوشکی با بیان اینکه حوادث تروریستی مثل آنچه در حرم شاهچراغ(ع) رخ داد، نه تنها امنیت، بلکه ثبات جامعه ایران را هدف گرفته، ثبات یعنی اینکه نتوانیم برنامه‌ریزی اقتصادی، فرهنگی و سیاسی داشته باشیم اظهار کرد: حوادث سال 1401 ثبات ایران را با مشکل مواجه کرده بود وگرنه امنیت حاکم بود و نتیجه آن را در کاهش مبادلات اقتصادی هم دیدیم.

آیا حادثه تروریستی شاهچراغ صرفا کار تکفیری‌هاست؟!

وی افزود: با قاطعیت می‌گویم که دست سرویس‌های غربی و رژیم صهیونیستی و حتی کشورهای ارتجاعی منطقه، در ماجرای تروریستی شاهچراغ دیده می‌شود چرا که این حادثه اصلا در حد داعش نیست.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه تمام این حوادث، در قالب یک پکیج قابل بررسی است خاطرنشان کرد: سال گذشته حادثه تروریستی شاهچراغ رخ داد و بلافاصله موجی در فضای مجازی راه افتاد که می‌گفتند کار خود جمهوری اسلامی است، انگار آماده بودند و حتی توییتش را از قبل نوشته بودند.

به گفته او، حلقه بعدی این حادثه را حتی در رسانه‌های داخلی هم می‌توان دید، بعضی‌ها نوشتند تیراندازی در حرم احمد بن موسی(ع)، ابا داشتند که بنویسند حادثه تروریستی؛ و مرحله بعدی این بسته تروریستی، هشتگ اعدام نکنید در فضای مجازی بود.

چرا دستگاه‌های امنیتی، عملیات تروریستی شاهچراغ(ع) را پیش‌بینی نکردند؟

این عضو هیئت علمی دانشگاه تصریح کرد: عملیات‌های تروریستی و حرفه‌ای بسیار پیچیده هستند و امکان دارد توسط دستگاه‌های امنیتی کشف و خنثی شوند ولی هر دو مورد حادثه تروریستی حرم شاهچراغ(ع)، یک عملیات انتحاری است که برای پیشگیری از آن باید اقدامات انتظامی انجام شود.

آیا غربی‌ها به براندازی در سال 1401 اعتقاد داشتند؟

کوشکی در بخش دیگری از این گفت‌وگو عنوان کرد: مقامات اروپایی با اپوزیسیون جمهوری اسلامی دیدار و از اغتشاشگران هم حمایت کردند ولی هیچ وقت نگفتند حاکمیت در ایران فرو می‌ریزد و شما جای آنها می‌نشیند، چون آنها هم می‌دانستند چنین چیزی رخ نمی‌دهد.

به گفته او، اگر غربی‌ها می‌خواستند با جنگ، ایران را بی ثبات کنند، هزینه بسیار بیشتری در پی داشت و مردم را هم متحدتر می‌کرد بنابراین هدف از اغتشاشات 1401، بی ثبات کردن جامعه ایران بود نه براندازی

این استاد دانشگاه اضافه کرد: وزنه جمهوری اسلامی آن قدر سنگین شده که نمی‌توانند حذفش از معادلات جهانی را تصور کنند ولی با هزینه کمی و حتی رایگان، توانستند برای چند ماه ثبات ما را بر هم بزنند و نفس فعالیت‌های اقتصادی را بگیرند.

آیا آشوب‌های سال گذشته تکرار می‌شود؟

کوشکی در پاسخ به این سوال گفت: نیروهای امنیتی و انتظامی ما امسال آماده هستند، از آن طرف اغتشاشگران هم آن شور و حال سال گذشته را ندارند و سرخورده شده‌اند بنابراین آن چنان اتفاقاتی رخ نخواهد داد ضمن اینکه بخشی از کسانی که پشتیبان آشوب‌های سال گذشته بودند، امسال امکان چنین کاری ندارند.

او در توضیح این گفته خود اذعان کرد: برخی کشورهای مرتجع منطقه، سال گذشته امید زیادی به براندازی داشتند ولی امسال آمده‌اند و عذرخواهی کرده‌اند و دیگر از آشوبگران حمایت نمی‌کنند.

انتقاد صادق کوشکی از عدم پیگیری محاکمه آشوبگران اصلی 1401

وی با اشاره به حوادث سال گذشته و اغتشاشات در شهرهای مختلف کشور هم گفت: چطور عده‌ای به خودشان جرأت دادند که بیایند و ضامن قاتلان شهید عجمیان شوند آن هم به این دلیل که آن فرد پزشک است؟! برخی برای قاتل دلسوزی می‌کنند، قاتلی که خودش اقرار کرده که با خودرویش، نیروهای پلیس را زیر گرفته است.

کوشکی افزود: کسی که تاجر اول این مملکت است و می‌داند عدم ثبات یعنی چه، آن وقت با توییت‌هاش از آشوبگران حمایت کرده، باید محاکمه شود یا پست و مقام بگیرد؟

پیش‌بینی صادق کوشکی از احتمال بروز دوباره آشوب

او گفت: آشوبگر اصلی کسی است که سال‌ها از مواهب جمهوری اسلامی بهره‌مند شده و حالا پنجه به چهره نظام می‌کشد، افرادی مثل همین سلبریتی‌ها نه آن نوجوان و جوانی که فریب خورده و به خیابان آمده؛ اگر با تساهل و تسامح رفتار شود، باز هم برخی به خودشان اجازه می‌دهند آشوب ایجاد کنند، در واقع رفتار حاکمیت است که این را تعیین می‌کند.

آخرین اطلاعات از حادثه تروریستی حرم شاهچراغ(ع)

در بخشی از برنامه، ارتباطی تلفنی با صیاد جوکار (خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما - شیراز) هم برقرار شد.

او با بیان اینکه با اقدام شجاعانه نیروهای امنیتی و حضور به موقع نیروهای خدماتی حرم شاهچراغ(ع)، مانع از پیشروی فرد تروریست شد، او قصد داشت مردم نمازگزار را موقع اقامه نماز مغرب و عشاء به رگبار ببندد گفت: این قضیه هم مثل دفعه قبلی، با برنامه‌ریزی خاص و مشابه همان مورد بود، اینکه یک فرد با هشت خشاب و 240 فشنگ جنگی، تیراندازی را از درب ورودی شروع کرد.

جوکار خاطرنشان کرد: دقایقی قبل، یکی دیگر از خادمان حرم شاهچراغ(ع) که مجروح شده بود به شهادت رسید و به این ترتیب، این حادثه تروریستی تاکنون دو نفر شهید داشته است.

به گفته او، حرم حضرت احمد بن موسی(ع) از ساعت 23 دیشب بازگشایی شد زیرا شورای تامین استان، شرایط را مساعد تشخیص داد و نماز صبح هم به جماعت اقامه شد.

خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در استان قم افزود: در حال حاضر فضای حرم مطهر امن بوده و شرایط در شهر شیراز عادی است.

آخرین اخبار

عملکرد سه ساله مدیریت شهری تهران روی میز جهان آرا «تازه نفس» با روایتی از نخبه قرآنی ایران صریح و شفاف با دبیر هیئت رئیس مجلس: ما هم باید پاسخگو باشیم «فرزند کبیر کوه»، روایتی از شهید هسته‌ای در شبکه افق سیما فصل دوم مجموعه مستند «رخ‌ مادر» به افق رسید «داستان کافی» با روایتی از مبارزات انقلابی آیت الله کافی انتخابات آمریکا و بایسته‌های سیاست خارجی واقع‌بینانه روایتی از راهکار شهید فخری‌زاده برای زیارت حرم سیدالشهدا(ع) از تبلیغ تا آبادانی، داستان یک طلبه در محروم‌ترین نقطه ایران مستندهای شبکه افق در دومین ماه تابستان؛ از زائر غریب کربلا تا بزرگراه همت و رخ مادر پخش مستند «شکارچی مجازی» با موضوع آزار و اذیت دختران و زنان «دل‌نوا» دل عاشقان حسین (ع) را تا کربلا می‌برد راهکارهای عملی برای زندگی سالم با محوریت طب سنتی در «انارستان» سومین قسمت ویژه برنامه «خیابان آزادی» به روی آنتن افق راز خوانش انقلاب اسلامی از سوژه‌ها مستند «اشک» روایتی متفاوت از سوگواری بر سالار شهیدان روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها