مشاهده خبر

دو شنبه 23 مرداد 1402

طرح جذب دانشجوی استادمحور و چالش‌های آن

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: طرح استادمحوری، یعنی شاگرد محوری؛ بنابراین در این طرح استاد است که آموزش‌های لازم مانند روش تحقیق را به دانشجو می‌آموزد.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول برنامه به موضوع حضور پرشور مردم در مراسم محرم امسال و با حضور میثم مهدی‌یار، جامعه شناس به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: در نظرسنجی که از سوی مرکز طرح‌های ملی پژوهشگاه فرهنگ و ارتباطات انجام داده است، نشان داده که حضور مردم در مراسم عزاداری امسال حدود 75 درصد پاسخ‌گویان به نظرسنجی در این مراسم‌ها شرکت کرده‌اند. علی رغم تلاش شبکه‌های بیگانه برای نمایش دادن مشارکت اندک مردم در عزاداری‌ها اما آمارهای به دست آمده نشان می‌دهد که درصد قابل توجه و بالایی از مردم ارادت خود را به امام حسین علیه السلام به شیوه‌های مختلف (شرکت در عزاداری، دادن نذری و...) نشان داده‌اند.

بخش بعدی این برنامه به خبرهای خوب منتشر شده در 24 ساعت گذشته در ایران اسلامی اختصاص داشت که از جمله این خبرها می‌توان به این موارد اشاره کرد: استقرار هفت درمانگاه برای زائرین اربعین در قصر شیرین، بهره‌برداری از 160 کلاس درس جدید در خراسان شمالی تا مهرماه، بهره‌برداری از 200 پروژه آبرسانی در 2 سال گذشته، نایب قهرمانی جهان از سوی نوجوانان والیبالیست‌ ایرانی.

بخش بعدی این برنامه به موضوع پذیرش دانشجوی استادمحور و با حضور قاسم عموعابدینی، معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: این طرح برای اولین بار در دانشگاه‌ها انجام شده است و امیدواریم گسترش یابد. در دانشگاه‌های برتر دنیا، برنامه خود را مبتنی بر جذب دانشجو از طریق اساتید است و این طرح گفته شده که در ایران به وجود آمده است، مبتنی بر همین ایده است.

وی افزود: طرح‌های تحقیقاتی در سامانه‌ای قرار دارد که صنعت و جامعه (هم در حوزه فنی و مهندسی و هم علوم انسانی)، شرکت‌های دولتی و خصوصی نیازهای خود را در این سامانه اعلام می‌کنند و استاد بر اساس توانمندی‌های خود از میان این طرح‌ها انتخاب می‌کند یا استاد ایده‌ای دارد در سامانه طرح می‌کند پشتیبانی‌های مالی صورت می‌گیرد و بعد به دانشگاه اعلام می‌کند و دانشگاه طرح را اطلاع رسانی عمومی می‌کند.

وی گفت: ما در علوم پایه و انسانی چالش داریم و مقداری زمان‌بر است تا مرزهای دانش و یک جریان اتفاق بیفتد اما مجموعه علوم پایه و انسانی بخشی دارند به عنوان کاربرد و این کاربرد خود را در زندگی مردم باید نشان بدهد که در طرح استادمحوری تلاش می‌کنند تا این کاربردی شدن نمایش یابد.

عموعابدینی گفت: در طرح استاد محوری، استاد پاسخگوی یک نیاز از جامعه است و فردی را می‌خواهد جذب کند که بتواند پاسخ بدهد و ببیند آیا می‌توانند باهم کار کنند و این نقطه جدیدی است که در این طرح وجود دارد. در این طرح استاد به دانشجو می‌گوید چه دروسی را باید دانشجو مطالعه کند و متناسب با نیاز موجود آنچه را لازم دانشجو یاد بگیرد.

وی گفت: طرح استادمحوری، یعنی شاگرد محوری؛ بنابراین در این طرح استاد است که آموزش‌های لازم مانند روش تحقیق را به دانشجو می‌آموزد.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطر نشان کرد: در موضوع دریافت عواید مالی برای دانشجویان نیز باید گفت که حسب نظر استاد مبالغ دریافتی از پروژه‌ها به دانشجو اعطا می‌شود.

آخرین اخبار

اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها