مشاهده خبر

چهار شنبه 18 مرداد 1402

آمار وحشتناک شیوع کبد چرب در میان ایرانیان!

یک پزشک و محقق طب سنتی گفت: متاسفانه در سال های اخیر از هر ۳ ایرانی یک نفر درگیر کبد چرب است و تقریبا ۳۰ تا ۴۰ درصد مردم به آن مبتلا هستند. این شیوع متاسفانه به شدت بالا رفته است و سه برابر شده است و متاسفانه به سنین نوجوانی رسوخ کرده است.

0

ويژه برنامه تلویزیونی انارستان شنبه با موضوع کبد چرب و با حضور محسن ستاری، پزشک و محقق طب سنتی از شبکه افق سیما پخش شد.

دکتر ستاری درباره اهمیت کبد گفت: بزرگترین غده کبد است و بیش از پانصد وظیفه بر عهده دارد. کبد یکی از اعضای رئیسه بدن است و در حد مغز و قلب اهمیت دارد. کبد سوخت و سازها، پروتئین‌ها، هورمون‌های بدن، قندها، ساخت فاکتورهای انعقادی وحتی فاکتورهای ضد انعقادی بر عهده دارد.

در واقع  اغتذای کل بدن و رشد آنها توسط کبد انجام ‌می‌گیرد. ما دو ورودی در بدن داریم، یکی تنفس است و اگر آلودگی وارد بدن شود، وارد خون می شود و در آخر وارد کبد می شود، و توسط آن پاکسازی می شود .

ورودی دوم بعد از نفس، غذا است که هر غذایی که می‌خوریم در معده و گوارش جذب می شود و وارد ورید خون می شود و سپس از طریق خون وارد کبد می شود و در آخر پاکسازی می‌شود. هر چه از دستگاه گوارش در کبد بیاید ، آن را کنترل می کند و گمرک بدن است.

وی ادامه داد: اهمیت این مساله به این دلیل است که تقریبا هر سه تا چهار دقیقه یکبار کل جریان خون از کبد رد می شود. تقریبا هر یک دقیقه یک و نیم لیتر خون  از کبد رد شود. چقدر باید این کبد سرحال و قوی باشد که بتواند این خون را پاکسازی کند.

همین طور طب سنتی معتقد است که چهار خلط اصلی که پایه سلامت و تعادل بدن است، در کبد انجام می شود.

وی درباره شیوع این بیماری در بین ایرانیان گفت: متاسفانه در سال های اخیر از هر ۳ ایرانی یک نفر درگیر کبد چرب است و تقریبا ۳۰ تا ۴۰ درصد مردم به مبتلا هستند. این شیوع متاسفانه به شدت بالا رفته است و سه برابر شده است و متاسفانه به سنین نوجوانی رسوخ کرده است و دلیل اصلی آن سبک زندگی ناسالم است.

دکتر ستاری درباره شایع‌ترین علت این بیماری گفت: علت اصلی این مساله، سبک زندگی غلط است . همینطور چاقی و اضافه وزن، دیابت و چربی خون هم یکیی از علل است. و درمان کبد چرب و دیابت همان کنترل وزن است.

وی درباره سطوح کبد چرب گفت: کبد چرب زمانی اتفاق می افتد که بیش تر از حد عادی و طبیعی تجمع چربی در کبد صورت بگیزد، به طور معمول ۵ درصد در کبد چربی وجود دارد. اما بالا رفتن این عدد باعث بوجود آمدن کبد چرب با گرید‌‌های‌مختلف می شود. اگر شخص دچار گرید یک می شود ، به راحتی ولی طولانی مدت میتوان آن را درمان کرد و اثری از آن باقی نمی ماند. وقتی وارد گرید ۲ می شود وقتی درمان می شود ، یک زخمی و یک فیبروزهایی بر روی کبد به جا می‌ماند و کمی دچار ضعف عملکرد می شود و مجددا آسیب پذیر است.

دکتر ستاری ادامه داد: اگر فرد وارد گرید ۳ شد قطعا حتی اگر خوب شود میزان ابتلای دوباره به شدت افزایش می‌یابد، فیبروزهای بر جای مانده بیشتر می شود و برگشت شخص به این بیماری راحت می شود.

به صورت کلی در گرید ۳ و ۴ دیگر درمان فایده ای ندارد و فرد دچار سیروز می‌شود و همه اعضای بدن در شرف تخریب قرار میگیرند. از گیرد ۲ به یک درمان راحت می شود و برگشت خیلی ضعیف است.

این پزشک و محقق طب سنتی درباره علل و اسباب کبد چرب گفت: افراد دارای چربی خون، فشار خون و بیماری های قلبی، دیابت چاقی و اضافه وزن و جتی کاهش سریع وزن مستعد  کبد چرب هستند. به طور کلی، شایع‌ترین سبب کبد چرب، سبک زندگی غلط و نادرست است.

دکتر ستاری درباره علایم کبد چرب گفت: اولین علامت کبد چرب در پوست مشخص ‌می شود، وقتی خون رنگ خوبی نداشته باشد، رنگ پوست کدر می‌شود و بعضی ها رنگ پوستشان به زردی متمایل می‌شود. خستگی عمومی، گیجی و ضعف دارند علایمی مثل بوی بد دهان، بوی بد عرق و تیره شدن ادرار نشأت گرفته از خون ناسالم و کثیف است.

وی درباره درمان کبد چرب گفت: قدم اول اصلاح خواب است، کبد پاکسازی خودش را در ساعت ۱۱ تا ۱ نیمه شب انجام می‌دهد البته در خواب عمیق، و مهم است شروع خواب در ساعت ۱۰ باشد. یکی دیگر از موارد رعایت آداب غذا خوردن مثل خوب جویدن، نخوردن اب همراه با غذا مستقیما بعد از غذا همینطور حذف غذاهای غلیظ.

وی افزود: ماهیت کبد چرب بیماری سرد و لو در افراد مزاج گرم اتفاق می افتد. خوردن لبنیات مخصوصا پرچب، خوردن جیگر و همینطور قارچ و ماکارونی و سالاد الویه، بادمجان، کربوهیدارتها نان و برنج، انواع سس‌ها و چیپس و غیره به صورت کلی ممنوع است. قانونی در این مساله وجود دارد که خوردن غذای لطیف و غذای غلیظ ممنوع است و باعث سوء هاضمه می شود. مثل خوردن لبنیات با ماهی، میوه بلافاصله بعد از ابگوشت و آب یخ.

تمامی این موارد جزء آداب تغذیه است و رعایت آن‌ها هم درمان است و هم پیشگیری.

وی ادامه داد: غذاهای خوبی که فرد می تواند میل کند، خورشت‌هایی مثل کنگر و ریواس و فسنجان با چاشنی ترش و خورشت بامیه همینطور خوردن انواع سوپ ها و آش ها به شرطی که بدون رشته باشد انواع خوراکها که حاوی آلو، کدو حلوایی، هویج به و انواع حبوبات مثل ماش است.

در داروها، همیشه کاسنی و شاطره پرچمدار هستند. چند دانه عناب در کاسنی و شاطره بجوشانند یا عناب در عرق آویشن دم بکنند و میل بکنند. دسته بعدی داروها، انواع سکنجبین‌ها بخصوص سرکه انگبین عناب است. کامبوجا یکی از موثرترین داروهاست.

وی افزود: گیاهان خیلی موثر خارمریم و غیره هستند همینطور خوردن زنجبیل و دارچین هم گرم و مفتح هستند و بسیار‌ مناسب کبدند. ورزش به شدت مهم و موثر است و انجام بادکش و حجامت. بهترین زمان خوردن دمنوش ها قبل از‌ غذا وقتی معده خالیست می‌اشد.

آخرین اخبار

پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها