مشاهده خبر

پنج شنبه 12 مرداد 1402

اگر ملک دارید و اجاره می‌دهید از این به بعد باید مجوز بگیرید!

رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد گفت: هر شخصی در هر نقطه از کشور اگر در حال کاسبی است و تجارت می‌کند در هر حالتی باشد، می خواهد اجاره ملک باشد یا یک فروشنده در اسنپ، باید برای گرفتن مجوز اقدام کند.

0

ویژه برنامه تلوزیونی فرامتن با محوریت موضوعات اجتماعی و فرهنگی روز سه شنبه از شبکه افق پخش شد. بخش نخست این برنامه به خبرهای خوب و امیدبخش در نقاط مختلف ایران اختصاص داشت که می توان به اخباری چون:  بهره مندی رایگان بیش از 16 هزار مادر باردار از خدمات درمانی در آذربایجان شرقی، آبرسانی به هزار و صدمین روستان محروم کشور، ساخت اولین دلتای مسی آبگرد کوره قوس الکتریکی جهان در فولاد خوزستان و صدور مجوز صیادی برای بانوان ماهیگیر جزیره هنگام اشاره کرد.

بخش بعدی این برنامه، میز فرهنگ و هنر بود و به موضوع مستند مظلومان عشق با حضور سید نعمت الله اسماعیلی مستند ساز و کارگردان این مستند پرداخته شد.

اسماعیلی گفت: وقتی یک گروه رپری آمریکایی مستند عاشورایی ما را دیدند، دگرگون شدند و عاشق امام حسین (ع) شدند. عاشورا یعنی نابودی طاغوت؛ تلاش صهیونیست ها برای دیده نشدن اربعین است و صحبت از ضدصهیونیست ها سانسور شدن را در پی دارد.

بخش بعدی این برنامه به موضوع سامانه صدور مجوز با حضور سید امیر سیاح، رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد پرداخته شد.

سیاح درباره انواع مجوزها گفت: 3 عنوان مجوز داریم ، مجوزخانگی و صنفی و مجوزی گه نه خانگیست و نه صنفی. مجوزهای خانگی 3 روزه کارهایشان انجام می شود و به راحتی صادر می شوند.  مجوزهای صنفی از ابتدای امسال 100 درصد غیرحضوری و غیرکاغذی شده است و 80 درصد آنها سه روزه و 20 درصد تا 7 روز صادر میشود. مجوزهای نه صنفی نه خانگی مثل آموزش، بهداشت، هتل گردشگری، صنعتی جهادکشاوری و غیره در این مجوزها ما کمی عقب هستیم و متاسفانه برخ یوزارت ها همکاری لازم را انجام نمی دهند.

وی درباره علل صادر نشدن بعضی مجوزها گفت: از تعداد یک میلیون و نیم نفری که برای صدور مجوز درخواست داده اند، حدود 600 هزار نفر  مجوز دریافت کرده اند. رد شدن درخواست مجوزها معمولا به علت نداشتن شروط و مدارک کافی است و عمده آنها ادامه ندادن فرآیند ثبت و درخواست است.

سیاح افزود: امروزه برای دریافت مجوز، مدارک هویتی به صورت آنلاین و هوشمند از دستگاه های مختلف دریافت می شوند و نیازی به بارگزاری توسط کاربر نیست.

رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد خاطرنشان کرد: تعدادی از مجوزهای صادر نشده، متاسفانه توسط بعضی از وزارت ها معلق شده و به تاخیر افتاده است در این میان  جهاددانشگاهی با بیشترین عدد مجوزهای تاخیر خورده در رتبه اول است . حدود  33 هزار درخواست مجوز توسط این سازمان بلاتکلیف مانده است. همچنین وزارت سمت 20 هزار درخواست صدور مجوز را به تاخیر انداخته است. براساس قانون جدید، مجوزها در ورت تاخیر یک طرفه از سمت این مرکز باید صادر شود. اما با توجه به اینکه این قانون جید است ما از از مجلس درخواست کرده ایم فعلا وارد عمل نشود و ما با خواهش او تمنا از این وزارت ها خواسته ایم که همکاری کنند و در اسرع وقت مجوزهای تاخیر خورده را صادر کنند. در غیر این صورت طبق مدت اعلام شده به آنها قانونا مجوزشان صادر می شود.

وی تاکید کرد: هر شخصی در هر نقطه از کشور اگر در حال کاسبی است و تجارت می کند در هر حالتی باشد، می خواهد اجاره ملک باشد یا یک فروشنده در اسنپ، باید برای گرفتن مجوز اقدام کند و مجوز بگیرد. باید حساب شخصی از حساب تجاری اشخاص جدا شود و حاکمیت بداند هر شخص پولی که به حسابش واریز می شود برای چه کاری است.

وی درباره ممانعت سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت از فروش دارو در سکوهای اینترنتی گفت: سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت بیش از یک سال پیش مصوبه ای صادر کرده بودند و اعلام کرده بودند که داروخانه های نباید از طریق سکوهای اینترنتی دارو بفروشند؛ ما در جلسه ای جویای این ممانعت و مصوبه شدیم، اما متاسفانه هیچ پاسخ و دلیلی برای این ممانعت از این اطراف داده نشد؛ لذا ما اعلام کردیم که به هیچ عنوان نمی توانند جلوی همکاری داروخانه ها با سکوهای اینترنتی را بگیرند چون این سکوها با داروخانه ها قرارداد دارند و مجوز فروش دارند.

آخرین اخبار

پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها