مشاهده خبر

پنج شنبه 12 مرداد 1402

اگر ملک دارید و اجاره می‌دهید از این به بعد باید مجوز بگیرید!

رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد گفت: هر شخصی در هر نقطه از کشور اگر در حال کاسبی است و تجارت می‌کند در هر حالتی باشد، می خواهد اجاره ملک باشد یا یک فروشنده در اسنپ، باید برای گرفتن مجوز اقدام کند.

0

ویژه برنامه تلوزیونی فرامتن با محوریت موضوعات اجتماعی و فرهنگی روز سه شنبه از شبکه افق پخش شد. بخش نخست این برنامه به خبرهای خوب و امیدبخش در نقاط مختلف ایران اختصاص داشت که می توان به اخباری چون:  بهره مندی رایگان بیش از 16 هزار مادر باردار از خدمات درمانی در آذربایجان شرقی، آبرسانی به هزار و صدمین روستان محروم کشور، ساخت اولین دلتای مسی آبگرد کوره قوس الکتریکی جهان در فولاد خوزستان و صدور مجوز صیادی برای بانوان ماهیگیر جزیره هنگام اشاره کرد.

بخش بعدی این برنامه، میز فرهنگ و هنر بود و به موضوع مستند مظلومان عشق با حضور سید نعمت الله اسماعیلی مستند ساز و کارگردان این مستند پرداخته شد.

اسماعیلی گفت: وقتی یک گروه رپری آمریکایی مستند عاشورایی ما را دیدند، دگرگون شدند و عاشق امام حسین (ع) شدند. عاشورا یعنی نابودی طاغوت؛ تلاش صهیونیست ها برای دیده نشدن اربعین است و صحبت از ضدصهیونیست ها سانسور شدن را در پی دارد.

بخش بعدی این برنامه به موضوع سامانه صدور مجوز با حضور سید امیر سیاح، رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد پرداخته شد.

سیاح درباره انواع مجوزها گفت: 3 عنوان مجوز داریم ، مجوزخانگی و صنفی و مجوزی گه نه خانگیست و نه صنفی. مجوزهای خانگی 3 روزه کارهایشان انجام می شود و به راحتی صادر می شوند.  مجوزهای صنفی از ابتدای امسال 100 درصد غیرحضوری و غیرکاغذی شده است و 80 درصد آنها سه روزه و 20 درصد تا 7 روز صادر میشود. مجوزهای نه صنفی نه خانگی مثل آموزش، بهداشت، هتل گردشگری، صنعتی جهادکشاوری و غیره در این مجوزها ما کمی عقب هستیم و متاسفانه برخ یوزارت ها همکاری لازم را انجام نمی دهند.

وی درباره علل صادر نشدن بعضی مجوزها گفت: از تعداد یک میلیون و نیم نفری که برای صدور مجوز درخواست داده اند، حدود 600 هزار نفر  مجوز دریافت کرده اند. رد شدن درخواست مجوزها معمولا به علت نداشتن شروط و مدارک کافی است و عمده آنها ادامه ندادن فرآیند ثبت و درخواست است.

سیاح افزود: امروزه برای دریافت مجوز، مدارک هویتی به صورت آنلاین و هوشمند از دستگاه های مختلف دریافت می شوند و نیازی به بارگزاری توسط کاربر نیست.

رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد خاطرنشان کرد: تعدادی از مجوزهای صادر نشده، متاسفانه توسط بعضی از وزارت ها معلق شده و به تاخیر افتاده است در این میان  جهاددانشگاهی با بیشترین عدد مجوزهای تاخیر خورده در رتبه اول است . حدود  33 هزار درخواست مجوز توسط این سازمان بلاتکلیف مانده است. همچنین وزارت سمت 20 هزار درخواست صدور مجوز را به تاخیر انداخته است. براساس قانون جدید، مجوزها در ورت تاخیر یک طرفه از سمت این مرکز باید صادر شود. اما با توجه به اینکه این قانون جید است ما از از مجلس درخواست کرده ایم فعلا وارد عمل نشود و ما با خواهش او تمنا از این وزارت ها خواسته ایم که همکاری کنند و در اسرع وقت مجوزهای تاخیر خورده را صادر کنند. در غیر این صورت طبق مدت اعلام شده به آنها قانونا مجوزشان صادر می شود.

وی تاکید کرد: هر شخصی در هر نقطه از کشور اگر در حال کاسبی است و تجارت می کند در هر حالتی باشد، می خواهد اجاره ملک باشد یا یک فروشنده در اسنپ، باید برای گرفتن مجوز اقدام کند و مجوز بگیرد. باید حساب شخصی از حساب تجاری اشخاص جدا شود و حاکمیت بداند هر شخص پولی که به حسابش واریز می شود برای چه کاری است.

وی درباره ممانعت سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت از فروش دارو در سکوهای اینترنتی گفت: سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت بیش از یک سال پیش مصوبه ای صادر کرده بودند و اعلام کرده بودند که داروخانه های نباید از طریق سکوهای اینترنتی دارو بفروشند؛ ما در جلسه ای جویای این ممانعت و مصوبه شدیم، اما متاسفانه هیچ پاسخ و دلیلی برای این ممانعت از این اطراف داده نشد؛ لذا ما اعلام کردیم که به هیچ عنوان نمی توانند جلوی همکاری داروخانه ها با سکوهای اینترنتی را بگیرند چون این سکوها با داروخانه ها قرارداد دارند و مجوز فروش دارند.

آخرین اخبار

او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها